Tarbija

Õigete hooldusvõtete abil aiatööriistad hooajaks tippvormi (1)

Linnaleht, 26. aprill 2018, 18:21
Enne aiatööde hooaja algust tuleks tööriistad valmis seada, et kiirel ajal oleks mugav kaevata, lõigata jm aiatöid teha. Foto: Fiskars
Korrapärane aiatööriistade eest hoolitsemine pikendab nende eluiga märgatavalt, ei luba roostet ligi ning muudab töötegemise tõhusamaks ja täpsemaks.

Kuigi aiatööriistad tuleks kogu aasta hoida puhtad, teravad ja õlitatud, kipuvad ka tublimate aednike rehad pahatihti talvituma koos kuivanud lehtedega, käärid murujääkidega ning labidad kerge mullakihi ja paari roosteplekiga. Fiskars Eesti esindaja Tõnu Kõrge jagab nippe, mis aitavad talveunes aiatööriistad hooajaks tippvormi viia.

Puust osad

Aiatööriistade puust käepidemed ja varred vajavad hooaja eel põhjalikumat hooldamist. Eelmise sügise mustuse võib maha pesta õrnatoimelise nõudepesuvahendi ja veega. Puit tuleb pärast pesemist korralikult kuivatada.

Kui tööriistal on selja taga mitu aiahooaega ja puit karedaks läinud või lõhki kuivanud, siis võta tasandamiseks appi liivapaber. Seejärel võid puidupinna katta linaõliga. Ole linaõliga ettevaatlik, sest see on äärmiselt tuleohtlik. Kasutatud puhastuslapid võivad ise süttida, mistõttu tuleks need panna õhukindlasse anumasse järgmist kasutuskorda ootama.

Labidad, kõplad, hargid

Kaevamiseks mõeldud aiatööriistadelt kuivanud mulla või muu mustuse eemaldamiseks sobib vesi, kuid sel juhul tuleb tööriistad pärast pesemist põhjalikult kuivatada, et rooste kimbutama ei tuleks. Kui aga tööriist juba roostetab, pane see mõneks tunniks äädika sisse ligunema ning eemalda põikpäisemad roosteplekid traatharjaga.

Kiirel aiatööde ajal sujub töö ladusamalt, kui teritad ka kaevamiseks mõeldud tööriistu. Terava äärega labidas on suureks abiks just raskemate tööde juures, nagu põõsa- ja puujuurtest läbikaevamine. Enne teritama asumist õlita teritatav pind, võta alustuseks ette üks pool, hoia viili 45-kraadise nurga all ning tõmba viis-kuus korda välimisest äärest keskel asuva tipu suunas. Seejärel liigu teritusala jagu tipule lähemale ja terita uuesti. Ära unusta ka labida teist serva. Lõpetuseks kanna metallpinnale pehme lapiga kaitsvat õli. Tihemini kasutuses olevaid tööriistu võiks teritada kord kuus, teisi kord aastas.

Käärid ja lõikurid

Kõik aias kasutatavad lõikeriistad peaksid olema hästi hooldatud. Nõnda on töö kvaliteetsem ning ka lõigatud puu taastub kiiremini – lõige on puhtam ja haigustekitajad levivad vähem.

Tilguta kääride ja lõikurite ühenduskohtadele sobilikku õli ning kontrolli lõiketerade seisukorda. Kui need kleepuvad, siis kasuta puhastamiseks pehmet lappi ja alkoholi, mullajääkidest aitab vabaneda puhas vesi. Lõiketerad puhtad ja kuivad, võid asuda teritama. Nii alasiga kui ka vaheliti liikuvate teradega oksakääridel vajab teritamist ainult üks lõiketera. Et ükski koht ei jääks teritamata, tõmba musta markeriga joon mööda lõiketera äärt ning terita, kuni kogu värv on maha viilitud. Pärast teritamist kanna teradele kaitsev õlikiht.

Vedruga tööriistad tuleks pärast kasutamist sulgeda või lukustada, et vedru ei peaks seistes taluma tarbetut pinget.

Muruniiduk ja frees

Selleks, et muruniiduk, frees ja teised mootorijõul töötavad aiatööriistad oleksid korras, tuleb neid kord aastas põhjalikult hooldada. Hooldatud masin saastab vähem õhku ja tarbib vähem kütust. Enne hooaja algust vaheta masinal õli, vajadusel küünlad ja õhufiltrid. Samuti tuleks masin õlitada ja teritada ka lõiketerad. Et kevadise puhastuse tulemus säiliks kauem, puhasta tööriistad pärast iga kasutuskorda ning vajadusel õlita liikuvad ja kergelt roostetavad detailid.

1 KOMMENTAAR

i
Ivar Kurvits 27. aprill 2018, 12:39
Lause artiklist: "Vedruga tööriistad tuleks pärast kasutamist sulgeda või lukustada, et vedru ei peaks seistes taluma tarbetut pinget."
Milleks selline nõuanne???! Kui vedruga riist sulgeda(aia-, oksakäärid jne.), siis on vedru just pinge all.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee