Tarbija

Diabeeti saab tõhusalt kontrolli all hoida  

Linnaleht, 19. aprill 2018, 16:12
Endokrinoloog Ülle Einberg rõhutab, et laste puhul on äärmiselt oluline diabeedi õigeaegne avastamine. Foto: Laura Lants
Diabeet on haigus, millesse võib haigestuda igas vanuses – lapsepõlvest pensionieani. Eestis on see üks paremini toetatud haigusi, mille korral on haiguse kontrolli all hoidmisel põhiroll eelkõige patsiendil endal ja lapseealisel patsiendil ta perel.

„Laste kohta pean rõhutama, et äärmiselt oluline on haiguse õigeaegne avastamine. Tähelepanelikuks peaks lapsevanema tegema olukord, kus laps magab halvasti, uriini kogus on suurenenud, laps on halvas tujus, kõhnunud või esineb pidevat väsimuse/teadvuse häiret,“ räägib endokrinoloog Ülle Einberg Benu apteegi ajakirjas. Ta lisab, et kui võiks kahtlustada diabeeti, ei tohiks kindlasti jääda ootama pääsu perearstile või esmaspäeva hommikut, vaid pöörduda kohe lastehaiglasse.

„Kindlasti peaks diabeetik, olenemata vanusest, käima korrapäraselt endokrinoloogi vastuvõtul, järgima määratud raviskeemi ning elustiilis mõistlikkuse printsiipi. Pikaajaline diabeet toob kaasa kogu organismi hõlmavaid tüsistusi, näiteks silmade, neerude ja veresoonkonda puudutavaid probleeme. Mida paremini veresuhkru taset kontrolli all hoida, seda kaugemale tulevikku on võimalik tüsistusi lükata,“ lisab endokrinoloog.

„Eesti Diabeediliidu andmeil põeb Eestis diabeeti umbes 70 000 inimest, neist 10 protsenti 1. tüüpi diabeeti. Sel sajandil on paraku kasvanud alla viieaastaste laste haigestumistrend, murdeealiste laste seas on haigestunute arv jäänud aga samaks,“ märgib endokrinoloog.

1. tüüpi diabeeti ei põhjusta liigne magusasöömine. Tegemist on insuliinsõltuva haigusega, mille korral paranemisvõimalust ei ole. Seega tuleb õppida haigusega elama ja seda kontrolli all hoidma. Tänapäeval on diagnoosimine lihtsam: nimelt on võimalik juba aastaid enne haigestumist välja selgitada, kas on olemas geneetiline soodumus diabeeti haigestuda. 1. tüüpi diabeedile profülaktikat ei ole. Samuti ei ole kuidagi süüdi ei pere ega laps – haigestumist ei ole võimalik kuidagi ära hoida ega edasi lükata.

2. tüüpi diabeeti võidakse haigestuda mitmesugustel põhjustel. Tegemist on insuliinresistentsusega, mille korral kõhunääre küll toodab insuliini edasi, kuid organism ei tunne insuliini ära ehk see ei toimi, nagu peaks. Haigestumise riskifaktoreid on palju: geneetika, elustiil jne, kuid ka ülekaal. 2. tüüpi diabeedi korral saab insuliinitundlikkust parandada tablettraviga. Insuliinsüsteravi kasutatakse juhul, kui tablettravil pole piisavat mõju. Lisaks on tarvilik haiguse kontrolli all hoidmiseks õigesti toituda, kaalu vähendada ja piisavalt liikuda. 2. tüüpi diabeetikuid on 1–2 protsenti ning enamasti haigestutakse täiskasvanueas või siis üle teismeea noorukina.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee