Arvamus

Festivalide aeg 

Kristjan Roos, toimetaja, 12. aprill 2018, 16:43
Pühapäeval toimus Kultuurikatlas Tallinn Music Weeki disainiturg Foto: Alar Truu
Melomaanide jaoks on aprill tänuväärne kuu – juhtub nii mõndagi põnevat.

Eelmisel nädalal said muusikasõbrad 10. korda toimunud Tallinn Music Weekil taas suure sõõmu värsket rahvusvahelist ja mõistagi ka Eesti popmuusikat. Eile kuulutati alanuks juba 1979. aastast korraldatav Eesti heliloojate nüüdisloomingu festival Eesti muusika päevad. Festivalil kõlab üle 30 teose maailma esiettekande. Ja juba nädala pärast rõõmustab 29. Jazzkaar. „Kui ei ole Jazzkaart, siis ei ole ka kevadet,“ on paljud muusikasõbrad tunnistanud. Tõepoolest, just sel ajal, kui maailma džässitipud Eestisse jõuavad, on käes ka esimesed soojad ilmad, saab mantlihõlmad lahti käia ja tunda tõelist kevadet.

Kõigi kolme festivali elujõulisus näitab vaid üht: eestlane on väga suur kultuurinautija ja teda paelub ka elitaarsem sisu. „Loomine ongi see, et sa lähed idee sisse ja katsud jõuda raku tasandini,“ räägib tänases lehes muusik Erki Pärnoja. Sama lugu on kultuurist osasaamisega: järelikult tahab eestlane maailma paremini mõista. Minna selles mõistmises vajadusel raku tasandini välja.

Eesti juubeliaastal läheb meie kultuuril hästi ning on tore, et riik on andnud sel aastal võimsa lisasüsti. Näiteks filmiprogramm tõotab kujuneda väga põnevaks. Esimene kinolinale jõudnud juubelifilm, Moonika Siimetsa „Seltsimees laps“ on kahtlemata meistriteos. Ja lõpuks, kas saabki olla midagi uhkemat, kui juubilaride Eesti, Läti ja Leedu kunsti eksponeeritakse ühes maailma kunstimekas, Orsay muuseumis Pariisis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee