Värsked Pärnu uudised

Pühapäeval tähistatakse Pärnu päeva 

Linnaleht, 5. aprill 2018, 16:21
Uuenenud bussijaam alustas tööd küll juba sõbrapäeva varahommikul, kuid pidulik avamine toimub pühapäeva keskpäeval pasunakoori saatel. Foto: Urmas LUIK / PARNU POSTIMEES
Tänavu peetakse Pärnu päeva juba kaheksandat korda. Tegemist on linnaelanikele mõeldud päevaga, kus põnevaid tegevusi jätkub kogu perele.

Üritused algavad juba varavalges. Kella 6.30–21 toimub bussijaama ootesaalis klaverimaraton, kus pianist, helilooja ja õppejõud Andranik Kechek esitab muusikat kõikjalt üle maailma. Maratoni juhib ja lauluhäälel laseb kõlada pärnakas Toomas Kuter.

Keskpäeval avatakse pidulikult vastselt renoveeritud bussijaam. Bussijaama terrassil tervitab linnarahvast pasunakoor Õnn Tuli Õuele.

Linnaekskursioonid

Päeva kestel on kõigil huvilistel võimalik kaasa lüüa Pärnu Giidide Ühingu korraldatud tasuta linnaekskursioonidel.

Kell 9 algab Pärnu hotelli eest giidituur „Pärnu, Eesti Vabariigi sünnilinn“, mille viib läbi giid Linda Hurt. Heli Tooman juhib kell 11.30 Siinmaa elamu (Rüütli 1a) juurest algavat tuuri „Funktsionalistlik supelarhitektuur Pärnus“ ja kell 13.30 Rüütli platsilt Eesti vabariigi väljakuulutamise mälestusmärgi juurest algavat ringkäiku „Pärnu, Eesti Vabariigi sünnilinn“. Estonia hotelli eest (Tammsaare pst 4a) algab kell 14 Rita Tammela juhtimisel villade tuur. Lisaks toimuvad ringkäigud vene ja inglise keeles.

Heategevuslik Sinilillejooks

Kõik jooksusõbrad on oodatud osalema Sinilillejooksul, millega antakse au neile meestele ja naistele, kes on rahvusvahelistel operatsioonidel Eesti julgeoleku eest seisnud. Võistluskeskus asub Keskväljakul ja avatakse kell 11. Jooksu start ja finiš on Pärnu raamatukogu taga ning 3,2-kilomeetrine rada kulgeb raamatukogu tagant läbi jahtklubi rannaparki ja tagasi. Rajale on oodatud kõik soovijad, nii tegevväelased kui ka tsiviilisikud vanusest olenemata.

Keskväljakul toimub samal ajal perepäev, kus on kohal eri jõustruktuuride esindajad. Oma masinad ja varustuse toovad huvilistele uudistada politsei, päästeamet, Kaitseliit ja Naiskodukaitse ning kaitsevägi ja liitlased. Kogu tulu läheb Eesti Vigastatud Võitlejate Ühingule, kes suunab annetused vigastatud veteranide ja nende lähedaste taastusravisse, spordi- ja õppetegevusse.

Sinilillejooksud Pärnus ja mujal linnades toimuvad heategevuskampaania „Anname au!“ raames.

Ratturite kevadkruiis

Pernova loodusmajas tähistatakse Pärnu päeva eetilist tarbimist teadvustava üritusega. Kavas on mitmesugused töötoad ja etendused ning põnevad loengud nii suurtele kui ka väikestele teadushuvilistele. Kell 14.30 saab loodusmaja juurest alguse iga-aastane kevadkruiis ratastel, mis sel aastal kulgeb Eesti vabariigi 100. aastapäeva märgi all.

Vana-Pärnu seltsile on saanud traditsiooniks kutsuda rahvast Pärnu päeval keskusse tervisepäevale. Sedakorda korraldab selts Vana-Pärnu kultuurikeskuses kell 14 muusikateraapia päeva, kus musitseerib Mõnusa Muusika ansambel.

Juba traditsiooniliselt toimub Pärnu päeval ka fotoorienteerumine. Võistlusel aega ei võeti, valida võib enda ja seltskonna jaoks kõige sobivaima aja. Orienteerumiskaarte saab küsida Linnakodaniku majast ja Pärnu muuseumist.

Päev lõpeb muusikaga

Kell 17 annavad Vaasa ja Pärnu linnaorkester kontserdimajas ühiskontserdi. Sõprus kahe linna vahel on kestnud enam kui 60 aastat, kuid Vaasa linnaorkester külastab Pärnut esimest korda. Ühendatud jõududega esitatakse teoseid, mis väikestel orkestritel tihtipeale mängimata jäävad. Viiulisolistina astub üles Hans Christian Aavik ja dirigeerib Jüri Alperten. Kell 20 algab Pärnu raekojas Indrek Palu autorikontsert.

Lisaks toimub päeva jooksul muid üritusi, täpsema kava leiab Pärnu linna kodulehelt.

Päeva ajaloost

Esmakordselt toimus Pärnu päev 2011. aasta 24. aprillil ja sellega tähistati linna 760. sünnipäeva. Kahel esimesel aastal langes selle tähistamine kokku ülestõusmispühaga, sest just siis, aastal 1265 andis Saksa ordu Liivimaa haru meister Conrad v. Mandern välja privileegi, millega kinkis linnale maa lossi ees jõest mereni, kuni Reiu suudmeni. Alates 2014. aastast on Pärnu päev 5. aprillil. Kui 5. aprill langeb argipäevale, siis tähistatakse linna päeva sellele järgneval nädalavahetusel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee