Arvamus

Me ei ole üksi (1)

Ants Vill, vastutav toimetaja, 5. aprill 2018, 16:14
Balti riikide presidendid ja Donald Trump sel nädalal Washingtonis. Foto: Reuters/Scanpix
Suhted maailma suurima sõjalise jõuga on jätkuvalt väga head, kinnitati kolme sajandivanuseks saanud Balti riigi presidendi sellenädalasel kohtumisel president Donald Trumpiga Washingtonis. Vähemalt praegu ei ole me üksi.

Pole enam palju neid, kes ise mäletaksid, kuidas 1930-ndate lõpu poole kogunesid maailmas mustad pilved, mis tihenesid uueks sõjaks, juba teiseks maailmasõjaks. Ja sellel kaunite ilmadega sõjaeelsel ajal polnud meil kedagi, kellega koos saabuvale pimendusele vastu seista. Kõigil, tõesti kõigil meie potentsiaalsetel sõpradel oli endagagi tegemist, loeme ajalooraamatuist. Päris mäletajaid on väheks jäänud. Küll aga mäletavad paljud praegugi täies mäletamisjõus olijaist meie mail sellele sõjale järgnenud ning poolsajandi kestnud kõledat varjutust, kus sõnadel puudus nende õige tähendus. Vabadus polnud vabadus, au polnud au.

Nii mõnedki väidavad, et ega praegune, üha pinevamaks muudetav olukord toonasest palju erine. Igal suurriigil on oma agenda, nagu öeldakse – riikidel pole sõpru, on ainult huvid. Sellegi poolest saab nentida – erinevalt toonastest aegadest –, et praegu on siiski olemas suur ja siiani end toimivana näidanud kollektiivse julgeoleku süsteem NATO, mille väike, kuid toimekas liige on ka Eesti.

Ajalugu õpetab, et ajaloost õpitakse harva, aga praegu võib küll öelda, et möödunud aegadest on selle maailma vägevad ja ka me ise õppust võtnud. Me ei ole üksi, võib praegu uskuda.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee