Vaba aeg

Klassikatäht Sten Heinoja asub Peterburi vallutama 

Jevgenia Zõbina, 28. märts 2018, 17:00
Sten Heinoja võitis 2016. aasta „Klassikatähtede“ võistlusel nii televaatajate kui ka žürii südame. Foto: Arno Saar
2016. aastal „Klassikatähtede“ võistluse võitnud pianist Sten Heinoja (24) annab 10. aprillil kontserdi Estonia kontserdisaalis, et siis paar päeva hiljem esineda juba Peterburis.

Heinoja on kava kokku pannud teostest, mis tähendavad talle palju. „Need on lood, mille mängimist olen oodanud juba päris pikalt. Kava keskpunkt on Ludwig van Beethoveni nn Waldsteini sonaat ning samuti leiab sealt Franz Schuberti „Ekspromptid“ op. 90,“ tutvustab Heinoja.

Sten, teil on ees kontsert Peterburis. Millise tundega te sinna lähete?

Ma ei ole kunagi varem Venemaal esinenud ega käinud. Mõlemas mõttes on minu jaoks tegemist debüüdiga. Peterburi on teatavasti ajalooliselt olnud üks võtmetähtsusega linnu, eriti kultuurielus, näiteks sealsest konservatooriumist on saanud alguse Eesti esimeste professionaalsete muusikute haridustee. Selles mõttes on Peterburi minu jaoks alati tundunud sellise suure ja võib-olla ka pisut kauge kultuurimekana, kuhu võiks mingil eluetapil suuna võtta kõik inimesed, kes kultuuri vastu pisutki huvi tunnevad.

Õpite praegu Inglismaal. Kuidas on seal õppimine mõjutanud teid kui muusikut?

Ma õpin praegu kolmandat aastat Londonis kuninglikus muusikakolledžis. Londonisse suundusin õppima üsna proosalisel põhjusel: sain nimelt kutse oma õppejõult ja kolledži klaveriosakonna juhatajalt professor Vanessa Latarche’ilt ning täisstipendiumi. Võtsin selle vastu, sest niisugusest pakkumisest oleks raske ära öelda.

Ma arvan, et London on mu muusikalist maailma muutnud üsna jäädavalt. Usun, et olen leidnud enda jaoks tõed, mis ei muutu minu sees kunagi. Ükskõik kuhu ma ka ei läheks. Samuti olen õppinud palju nii muusikaliselt kui ka inimesena. Londoni aega väärtustangi kõige rohkem selle tõttu, kui palju avatumaks ja tolerantsemaks see mind inimesena on muutnud.

Kas pianistina on teil oma käekiri?

Ma arvan, et see muusikaline mina on veel vägagi õrn ja kujunemisjärgus. Ma olen ikka veel tugevasti mõjutatud oma muusikalistest eeskujudest ja figuuridest, mis võib jätta veel minu puhul sellise õpilasliku mulje. Ei oskagi öelda, kaua see kujunemine aega võib võtta, eks me muutume ju elu jooksul palju ja sellest kaasnevalt ka meie arusaamad.

Kas te tõesti mängite klaverit lausa kuus tundi päevas?

Üldiselt jah harjutan päevas umbes kuus tundi. Viimased kaks kuud olen olnud sisuliselt kontserdireisil, igal nädalal erinevas riigis erinevate muusikutega, ning siis loomulikult nii palju ei saa. Aga olen alati väga väärtustanud aega oma lähedaste ja sõpradega. Ükskõik kui hullumeelne periood ka ei ole, oma sõpradega kohtun ma tihti, kus nad siis ka ei oleks.

Samuti olen viimasel ajal leidnud palju tegevusi, millega vaimu turgutada, näiteks trenn, ning ma käin väga palju muuseumides ja kontsertidel. Ja suure osa mu ajast võtab ka n-ö iseenda administreerimine – kuna mul agenti ei ole, tuleb kõik asjad ise organiseerida. Seega igav mul ei hakka ja päevad on tegelikult väga mitmekesised!

-------------------------------

Seljatas lapsena leukeemia

2016. aastal „Klassikatähtede“ konkursi võitnuna rääkis Sten Heinoja, et suutis raskest haigusest välja tulla. „Paar aastat ei teinud ma suurt midagi, ei käinud koolis ega harjutanud klaverit. Pidin lihtsalt haiglas olema. Ega ma suurt aru saanud, mis minuga seal tehti, ma olin ju nii väike,“ on Heinoja Õhtulehele meenutanud lapsepõlves põetud leukeemiat.

Noor muusik rääkis, et oli kaheksane-üheksane, kui haigus välja lõi. Väikse lapsena ei saanud ta päris täpselt arugi, mis haigus tal on ja kuidas teda ravitakse.

--------------------------------

„Klassikatähtede“ finaal

Reedel kell 19.30 algab ETV-s tänavuse „Klassikatähtede“ saate finaal. Peale televaatajate hindab esitusi žürii eesotsas Eesti muusika- ja teatriakadeemia rektori pianist Ivari Iljaga ning ooperisolist Juhan Trallaga. Võitja selgub žürii ja televaatajate häälte tulemusena. Saadet juhib Marko Reikop.

Telesaatest on klassikalise muusika taevasse lennanud kolm säravat tähte: vend ja õde tšellist Marcel Johannes Kits (võitja 2013) ja viiuldaja Katariina Maria Kits (võitja 2014) ning pianist Sten Heinoja (võitja 2016), lisaks hulk andekaid muusikuid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee