Värsked Tallinna uudised

Tiigrioru rajamisel saavad kõik kaasa lüüa 

Ants Vill, ants.vill@linnaleht.ee, 22. märts 2018, 16:17
Pootsmanil jääb praegu puudu teatavast privaatsusest, leiab loomaaia zoo-osakonna juhtivspetsialist Anne Saluneem.Foto: HEIKO KRUUSI
Tallinna loomaaed plaanib rajada 2020. aastaks tiigritele uue kodu – tiigrioru.

Iga tõsisema loomaaia üks tõmbenumber on kindlasti suur murdjaloom tiiger. Tallinna loomaaias on tiigreid praegu vaid üks, aga kui tiigriorg valmis saab, siis on plaanis neid juurde muretseda.

Pootsmanil jääb praegu puudu teatavast privaatsusest, leiab loomaaia zoo-osakonna juhtivspetsialist Anne Saluneem.Foto: HEIKO KRUUSI

Tiigrite olukord maailmas on üsna kurb – see on viimase sajandi üks kiiremini hääbuvaid liike ninasarvikute kõrval. Sajandiga on tiigrite arvukus kahanenud 20 korda, juba praegu elab looduses vähem tiigreid kui loomaaedades. Kavandatav tiigriorg on Tallinna loomaaia panus selle ülimalt ohustatud liigi alalhoidmisse.

Tiigrite ekspositsiooniala Tallinnas tuleb avar ja mitmeosaline, seal on tiigreil palju ruumi, samas aga saavad külastajad neid näha sarnastes tingimustes kui looduses. Tiigriorg kujutab endast väga suurt ala, mis hakkab paiknema praegusest tiigripuurist linnutiikide poole ja elevandimajast kängurute ala poole. Piirkond külgneb vahetult projekteerimisel oleva Kagu-Aasia troopilise vihmametsa majaga. Viimasesse plaanitud kohvikus saavad külastajad tiigrit ka läbi klaasakna uudistada.

Tiigreid saab uudistada läbi klaasseinte. Foto: Zoo Design Inc
Tiigrioru osi hakkavad arvatavasti ühendama tiigrite jaoks rajatud võrestiktunnelid.Foto: Zoo Design Inc

Loomaaia direktor Tiit Maran on märkinud, et tiigrioru kontseptsiooni koostamisel on osalenud paljud inimesed, sealhulgas zoodisainer USA-st. „Tahame teha tiigriorust koha, mille lahendustesse on haaratud parim praegu maailmas olev teadmine,“ selgitas ta. Silmahakkavaim uuendus on see, et inimeste pea kohale ehitatakse võrestiktunnelid, mida mööda saavad loomad ühest aedikust teise liikuda. Nimelt pidavat sellised sillad, kust saab inimestele ülalt alla vaadata, tiigreile eriti meeldima.

Kavandatav tiigriorg seotakse juba olemasoleva amuuri leopardi aedikuga. Tiit Marani sõnul on tulevikus plaanis välja arendada ka kurgede ja hiid-merikotkaste alad.

Üksik Pootsman

Praegu on loomaaias vaid üks tiiger, seitsmeaastane amuuri tiiger Pootsman. Teine tiiger Piiga siirdus hiljaaegu, pärast pikka, kahekümneaastast maist teekonda parematele jahimaadele. Pootsmani praegune kunagisest laost ümber ehitatud pidamispaik pole küll väga halb, kuid jätab soovida paremat, ütleb loomaaias juba 54 aastat töötanud Anne Saluneem, kes on esimese zoo-osakonna juhtivspetsialist.

Amuuri tiiger Pootsmann Tallinna loomaaiasFoto: HEIKO KRUUSI
Anne Saluneem.Foto: HEIKO KRUUSI

„Pootsman on pärit Moskvast liigihoidmisega tegelevast loomaaiast, kus ta inimestega palju kokku ei puutunud. Kui ta pooleteiseaastasena meile jõudis, siis oli ta üsna metsik, kippus kõiki ründama. Inimmasse ei armasta ta ka praegu. Suurte ürituste ajal üritab ta minna kas pesakasti või suurde majja sisse, ta tahab privaatsust,“ rääkis Saluneem. Ta lisas, et loom hindab küll privaatsust, aga mitte suletud ruume.

„Pootsman on hea poiss. Aga tal peab olema avatud puur, kus on erinevad pinnased, kus on puid, põõsaid, mitmesuguseid asju. Sellise avatud puuri ümber liikudes saavad ka inimesed leida vaatenurga, kust looma jälgida,“ märkis ta. Uus kompleks kavandataksegi nii, et loom saaks ennast vabalt tunda ega oleks n-ö surutud seisus.

Tiigriorgu hangitakse ka emasloom, et täis elujõus Pootsman end üksildasena ei tunneks, oleks rahulikum. Pootsmanile kaaslase hankimist muidugi ei saa alustada enne, kui ehitusega algust tehakse, sest ega loomadele mitmekordne ümberasustamine, isegi ühe loomaaia piires, ei meeldi. Uuel alal on ka mitu aedikut, et juurdekasvu tulekul oleks, kus nood olla saaksid. Muide, aastate jooksul on Tallinna loomaaias ilmavalgust näinud 23 tiigrikutsikat.

Suur projekt

Tiigrioru projektis lööb kaasa ka loomaaia sõprade selts, kes korraldab tiigritele oma oru rajamiseks annetuste korjamist. Hinnanguliselt läheb tiigrite ala maksma kaks miljonit eurot.

Loomaaia sõprade seltsil on äsjasest jääkarumaja jaoks annetuste kogumisest väga positiivne kogemus inimeste soovist panustada loomade elutingimuste parandamisse. Jääkarude hoone enam kui kolme miljoni eurosest maksumusest lõviosa maksis loomaaia omanik Tallinna linn, aga annetustena koguti üle kümnendiku ehk 350 000 eurot.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Vaata lähemalt

Tiigrioru ehitamiseks raha annetamise võimalusi saab lähemalt uurida loomaaia kodulehel tallinnzoo.ee.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee