Arvamus

Liiga suur asi 

Ants Vill, vastutav toimetaja, 22. märts 2018, 16:10
Facebookil pole just parimad päevad. Foto: AFP/Scanpix
Viimastel päevadel on tulnud ilmsiks maailmas kahele miljardile inimesele sõbraks oleva sotsiaalvõrgustiku Facebook kogutavate isikuandmete kuritarvitus.

Omakasupüüdlikud ettevõtjad ühest teisest firmast on hankinud võrgustikust enam kui 50 miljoni inimese profiilid ning kasutanud neid näiteks USA presidendivalimistel Donald Trumpi toetamiseks, aga ka brittide õhutamiseks Euroopa Liidust lahkuma. Lühidalt, kunagi ühiselamutoas välja mõeldud, inimesi siduma pidanud võrgustikust on saanud osavatele inimestele suure poliitika tegemise vahend.

Paljastuste ilmumise järel on Facebooki aktsia väärtus hakanud hoogsalt vähenema, seda pole peatanud ka võrgustiku looja Mark Zuckerbergi kahetsusavaldus. Hoogu kogub hoopiski liikumine #deletefacebook, mis kutsub üles võrgustikust lahkuma.

Kui lisada, et Euroopa Komisjon on võtnud suuna rahvusvaheliseks hiiuks kujunenud Facebooki hiigeltulu maksustamiseks, siis võiks ju ennustada, et oleme tunnistajaks ühe ülisuureks paisunud mulli lõhkemisele.

Lõppu on Facebookile mitmel korral varemgi kuulutatud, aga see pole siiski saabunud. Võib arvata, et ka seekordne must nädal möödub ning äri läheb harjunud moel edasi. Facebook on lihtsalt juba liiga suureks kasvanud, liiga paljude inimeste igapäevaelu lahutamatuks osaks muutunud, et sellest raatsitaks niisama lihtsalt loobuda. Inimesed on pigem nõus privaatsuse kaoga ja oma andmete ärakasutamisega kui nende jaoks ebaolulise kõrvalnähtusega. Facebook on juba suurem kui elu.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee