Tarbija

6 soovitust ideaalse elupaiga leidmiseks  

Linnaleht, 8. märts 2018, 16:58
Kodu juures saab paljut muuta, kuid mitte asukohta. See on esimene asi, mida kodu ostes meeles pidada.  ddp images
Uue kodu ostmine on üks elu tähtsamatest investeeringutest nii esimese kodu otsijale kui ka kogenud kolijale. Unistuste elukoha valimisel on aga mitu tahku, mida uue kodu ootusärevuses inimesed ei pruugi lõpuni läbi mõelda.

Kuldreeglit küll kodu valimisel ja ostmisel ei ole, kuid on ka muid nüansse peale hinna ja piirkonna, millele tasub kindlasti tähelepanu pöörata. Olgu selleks naabruskond, oskus näha korteri ja pere tulevikku mõne aasta pärast või lihtne kannatus, mida tihti suures uue kodu igatsuses lihtsalt ei jagu.

Elamuarendusettevõtte Bonava müügijuht Lauri Laanoja reastas kõige tähtsamad nüansid, millele uue kodu valimisel tähelepanu pöörata.

Planeeri ja visualiseeri

Unistuste kodu leidmine võib kesta eeldatust märksa kauem ning sellisel juhul tuleb varuda kannatust, mitte uisapäisa tegutseda. Mõtle, millises kodus tahaksid elada, alates selle suurusest kuni ümbruskonna ja naabriteni välja. Mõni kodu võib pimestada kauni sisekujundusega, kuid ei sära mitte millegi muu poolest. Kodu ostetakse aastateks ning tegelikult tahaks ju igaüks istuda pärast tööpäeva diivanil, soe teetass käes, ja rahulolevalt tõdeda, et just sellisest kodust ta alati unistaski. Seepärast mõtle täpselt läbi, mida otsid, milles oled valmis järeleandmisi tegema ning mida peab uus kodu kindlasti pakkuma.

Vali õige naabruskond

Uutes arendustes arvestatakse praegu juba projekti planeerides kogu ümbruskonnaga, võttes eesmärgiks luua väljakujundatud naabruskond, kus oleks mugav ja mõnus elada. Seetõttu leiab kinnisvaraturult aina enam hoolikalt läbimõeldud uusi kodulahendusi terviklikes naabruskondades.

Kodu juures saab paljut muuta, kuid mitte asukohta. Seetõttu vali elupaik, mis vastab sinu harjumuspärasele või soovitud elustiilile. Lastega peredel on kindlasti määravaks mänguväljakute olemasolu ja hooviala turvalisus. Aktiivse eluviisiga inimestele pakub rõõmu pargi, jooksmiseks sobiliku metsaraja või hoopis ranna lähedus. Seltskondlikud koduostjad peaksid aga jälgima, kas tulevase kodu ümbruses asub toidukohti, kohvikuid, kinosid ja teisi ajaveetmisvõimalusi. Valides oma elustiilile sobiva naabruskonna, saad kindel olla, et ka teised sarnaste huvidega inimesed ostavad samasse majja korteri ning lähiajal ei teki vajadust asukoha puudujääkide tõttu elukohta vahetada.

Usalda sisetunnet

Õige kodu tekitab inspiratsioonipuhanguid ja küllaldaselt häid ideid, mõttes hakatakse mööblit paigutama ja kööginurka kavandama. Need kodud, mis mingisuguseid tundeid ei tekita, peaks esmajärjekorras kõrvale jätma. Aga mitte enne, kui kodu potentsiaal on põhjalikult läbi mõeldud. Uute arenduste juures tasub julgelt uurida näidiskorteri vaatamise võimalusi ning isegi kui sind huvitav projekt pole veel vundamenti saanud, mine vaata arendaja teisi näidiskodusid, küsi küsimusi ja lase endale kõik nüansid võimalikult selgeks teha.

Mõtle kodust kui investeeringust

Tulevane kodu peaks olema nii ideaalne, et tahaksid selles pikki aastaid elada. Oska aga näha ka asukoha potentsiaali. Kui kõige kuumemas piirkonnas korteri ostmiseks võimalust ei ole, siis liigu pisut eemale ja vaata seal ringi. Kindel on see, et unistuste kodu ei pea asuma praeguses populaarses linnaosas, sest ka pisut eemal asuvate piirkondade terviklikele lahendustele pööratakse üha enam tähelepanu ning sealsed hinnadki kulgevad tõusujoones. Uus korter sellistes arendustes nõuab ehk kümneminutist autosõitu või muu transpordi kasutamist, kuid võib hinnas tähendada suurt kokkuhoidu. Asukoht on tähtis tehtava investeeringu tulevikuväärtust silmas pidades.

Oska näha tulevikku

Uue kodu valge ja valgusküllane sein võib esiti tunduda igav, kuid seda saab iga hetk meelepärase tapeedi või teise värviga katta. Valge on pretensioonitu ning armastab maale ja värve. Kindlasti mõtle ka korteri suurusele ja tulevikule. Praegu võite elukaaslasega soovida kahetoalist korterit, kuid lähimate aastate jooksul võib tekkida vajadus lastetoa, kodukontori või külalistetoa järele. Lisatuba ei pruugi olla märkimisväärne lisakulu ja aastate pärast olete rahul, et siiski suurema korteri kasuks otsustasite ning ei pea vajaduste muutumise tõttu taas elukohta vahetama.

Kalkuleeri tähelepanelikult

Uut korterit ostes uuri, millised on võimalused kohe ka köök, garderoob või panipaik pakkumisse lisada. See tähendab küll laenumakse suurenemist, kuid hoiab ära olukorra, kus seisad keset tühja uut kodu ja pead kööki või garderoobi tellides korraga suure summa välja käima.

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee