Värsked Tallinna uudised

Hipodroomil on veel aasta-poolteist aega 

Ants Vill, ants.vill@linnaleht.ee, 8. märts 2018, 16:16
Finišisirgel arendavad traavlid kiirust kuni 60 km/h.  HEIKO KRUUSI
Pealinna üks eripärasemaid kohti on pea kesklinnas asuv hipodroom, millel sügisel täitub asutamise 95. aastapäev.

Kas oskas kaupmees Jaan Venter 1923. aastal, kui Merimetsa 30 000-ruutsüllase krundi soetas, arvata, et toona seal käima pandud ja riigivanem Konstantin Pätsi avatud hipodroom asub samas kohas veel 95 aastat hiljemgi? Paljutki on vahepeal muutunud, Tallinn mitu korda suuremaks kasvanud ja nii ongi kunagine pastoraalne paik jäänud suisa linnasüdamesse. Olid teised ajad, siis oli Eestis üle 200 000 hobuse.

Tallinna hipodroom HEIKO KRUUSI
Pastoraal keset linna: hipodroomile paistab Toompea hästi ära.  HEIKO KRUUSI

Ajad on tõesti muutunud, aga asi, mis on viimastel aastatel muutumatu püsinud, on väljavaade peagi linnast ära kolima hakata. Nimelt ootab hipodroomialune maa juba 2009. aastast kinnisvaraprojekti arendamist, seda, et sellesse peenesse piirkonda metsa ja mere juures hakataks elumajade kvartalit ehitama. Omal ajal oli plaanis sinna ka Lottemaa teha, aga aeg on edasi läinud. 2012. aastal oli muide teada, et ehitamise alguseni on jäänud alla aasta.

Tallinna Hipodroomi tegevjuht Jüri Järv ütleb nüüd, ligi kuus aastat hiljem: „Praegu on seis selline, et ühe kinnistu peale on maaomanik ja kinnisvaraarendaja löönud käed ning linnaametitega käivad läbirääkimised ehituse üksikasjade üle: taristu, sademevete ärajuhtimine. Põhimõtteliselt kui need asjad paika saavad, siis saab ehitamine alata. Praeguse seisuga oleme selle aasta lõpuni kindlasti veel siin, võib-olla ka järgmise aasta või pool.“ Ta lisab, et hipodroomile on asjade venimine kasulik, siis saab selle populaarsust rahva seas suurendada, et ka pärast linnast kaugemale kolimist inimesed tee sinna leiaks.

Linnast välja

Kui ehitama hakatakse, langeb esimesena tribüünimaja, kus asuvad restoran ja juhatuse ruumid. Hipodroomil on ka maatükk välja valitud, ligikaudu 30 kilomeetri kaugusel Harjumaal. Sinna plaanitakse rajada uued tallid, senisest avaramad koplid ja muidugi kõige põhilisem, uus, samuti 1000-meetrine traavirada. „Viimasel ajal oleme rohkem hakanud üritusi korraldama, nii on rahvast rohkem ka võistluspäevadel, varem olid vaid traavifännid,“ ütleb Järv. Võistluspäevi on hipodroomil aastas 15, neist järgmine on kavas juba sel laupäeval kell 13.

Tallinna hipodroom HEIKO KRUUSI

Hobuseid on praegu linnasüdames saja ringis, parimad neist on sellisel tasemel, et käivad Skandinaavia võistlustel auhinnajahil. Tallinnas tegeletakse peamiselt hobuste, eriti noorhobuste treenimisega. Suur hulk hobuste omanikkegi on Põhjamaadest, sest siinne tase on sama hea kui seal, aga hobuste hooldamine ja treenimine odavam.

Jalutuskäigu paik

Hipodroom on päeviti kõigile avatud, nii käivadki linlased linnas haruldasi loomi vaatamas. Viimati oli väga rahvarohke vastlapäeval, kui hipodroomil korraldati pereüritus. Kuna oli ka võistluspäev, siis kogunes sinna tipphetkedeks hinnanguliselt 1500 inimest, räägib Järv.

Hipodroomi ürituste korraldaja Valentina Purtova räägib, et stiilipuhast traavivõistluste publikut pole Tallinnas eriti palju, aga viimasel ajal rohkem korraldatud üritustest loodetakse vaatajaskonna juurdekasvu: „Ettevõtted teevad firmaüritusi, peetakse laste sünnipäevi. Siin saab ekskursioonil käia, ponide ja hobustega sõita, hobuseid porganditega kostitada. Hobustega seonduvad lastel ju ka printsid, printsessid...”

Tallinna hipodroom HEIKO KRUUSI

Praegu on talv, aga suvel kasutatakse traaviraja ringi sisse jäävat suurt muruplatsi pallimängudeks, tantsu- ja võimlemispidude proovideks. „Suvel tehakse siin heina, kõik on roheline, nagu maal oleks, ehkki oleme kesklinnas,“ märgib Järv.

Tallinna hipodroom HEIKO KRUUSI

Ja veel, kes ei tea, siis hobused on väga kiired loomad – finišisirgel arendavad nad kiirust kuni 60 kilomeetrit tunnis. Käigem vaatamas, kuni veel võimalik. Aasta-poolteist veel. Siis jääb hipodroomist mälestus Tallinna vaid tänava- ja bussipeatuste nimena.

Finišisirgel arendavad traavlid kiirust kuni 60 km/h.  HEIKO KRUUSI

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee