Vaba aeg

Kuidas Eesti miss Leedus 1931. aastal sõpru kogus 

Kristjan Roos, 8. märts 2018, 15:12
Leedu 100. aastapäeva tähistamine 16. veebruaril Vilniuses. Presidendilossi ees austati kõikide Balti riikide lippe.  AFP/Scanpix
Tallinnas rahvusarhiivi galeriis (Maneeži 2) saab 1. maini näha rahvusarhiivi teadlase Tiit Noormetsa koostatud näitust „Eesti ja Leedu“.

Näitusel on välja pandud arhiividokumendid ja fotod. Noormetsa sõnul on tegemist kolmanda näitusega Eesti ja Leedu suhetest. Teadupärast tähistasid nii Leedu kui ka Eesti hiljuti oma 100. aastapäeva ja sealt tuli ka idee korraldada senistest suurem väljapanek. Väljapanek avab meie riikide ja inimeste vahelisi suhteid nii kahe maailmasõja vahel kui ka 21. sajandil.

Noormetsa sõnul oli näituse koostamisel abiks koguteos „Leedu“ (Tallinn 1935) ja Eesti rahvusarhiivi infosüsteem. Mõistagi tegi ta koostööd ka Leedu kolleegidega, sest näituselt leiab nii Eesti kui ka Leedu dokumente. Ajaloolase sõnul võinuks väljapanek olla ulatuslikumgi, aga galeriisse lihtsalt rohkem ei mahtunud.

Mis oli huvitavaim leid näitust koostades? „Omapäraseim vast oli Eesti saadiku kiri välisministeeriumisse 1931, et „... meie Miss Estonia andis meile juba palju sõpru juurde“. Eesti miss 1931 Lilly Silberg käis nimelt Leedus, oli seal väga populaarne – katoliiklikus Leedus vist iludusvõistlusi ei olnud – osales heategevusüritustel tuberkuloosiraviks raha kogumisel ja raha saadi kokku hästi,“ vastab Noormets.

Näitus on valminud Eesti ja Leedu arhiivide, Eesti välisministeeriumi ja Leedu suursaatkonna koostöös.

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee