Kodutu, asotsiaali eluase (Aldo Luud)

"Elasin enne elukaaslase surma keldris, pidin ööbima ka lageda taeva all," lausus linna sissemaksu toel kodu üürinud Katrin. "Kuulutuses taheti kahe kuu üüriraha ette ja siis veel tagatisraha, kokku 700 eurot, aga sellist raha pole ju kellelgi kuskilt võtta," lisas tänu samasugusele abile peagi vabaturult üürikodu saav Jüri.

Ajaleht Pealinn kirjutab, et linna pakutud toas Mahtra ja hiljem Tuulemaa sotsiaalmajutusüksuses elanud Katrinil pole kunagi päris oma korterit olnud. Enne sotsiaalmajja kolimist elas ta elamiseks veidi sobivamaks kõpitsetud keldris, kust aga pidi pärast elukaaslase surma välja kolima. Katrini sõnul tuli ette sedagi, et tal tuli elada lausa lageda taeva all.

Tallinlane Jüri Liiv aga sattus pool aastat tagasi elama sotsiaalmajutusüksusesse, sest omanik küsis väikese toa eest Lasnamäel üle mõistuse suuri summasid. "Mul oli kahju, et kõik, mis teenin, läheb korteri peale," selgitas Liiv. "Sotsiaalmajja elama tulemist ma ei kartnud, sest olen alati inimestega läbi saanud, olgu nad või möirakarud."

Linna pakutud elukoht SMÜ-s meeldib Liivile, kuid siiski sooviks ta omal käel toime tulla: "Sel juhul saaks ikkagi omaette olla."

Nii ongi mees iseseisvalt üürikortereid otsinud, kuid põrkunud ikka sama probleemiga – enamasti küsivad omanikud liiga suuri summasid.

"Ühes kuulutuses taheti kahe kuu üüriraha ette ja siis veel tagatisraha," rääkis Liiv. "Kokku oleksin pidanud välja käima 700 eurot, aga sellist raha pole ju kellelgi kuskilt võtta. Olen siin ikka kulutusi kokku arvestanud – umbes 300 eurot peaks korteri ja kommunaalide peale minema ja siis jääks mul veel sada eurot elamiseks."

Sada tublit inimest

Nüüd ulatab linn abikäe paljudele Katrini ja Jüri moodi endale üürikorterit igatsevatele inimestele. Sotsiaal- ja tervishoiuamet algatas nimelt katseprojekti, kus sotsiaalmajutusüksustes tavaellu naasmise plaani täitnud inimesed saaksid Tallinna linna abiga üürida vabaturult korteri. Linn aitab leida sobiva elamispinna ning tasub esimese kuu üüri ja tagatisraha, toetades inimest kokku 600 euroga – pool sellest on mõeldud  tagatisrahaks ja teine pool üüriks. Toetus on ühekordne.

"Inimeste peamine mure on olnudki see, et nende sissetulekud ei võimalda maksta sissemaksu ja tagatisraha," selgitas projektijuht Meelika Limberg. "Igakuist üüri on aga paljud võimelised maksma. Kogu plaan on välja töötatud just selleks, et aidata inimestel oma eluga iseseisvalt toime tulla. Selge see, et munitsipaalpindasid kõikidele ju ei jätku."

Praegu elab linna sotsiaalmajades sada inimest, kes on läbinud resotsialiseerimise programmi ja valmis iseseisvalt jätkama. Nende elu on pikkamööda jõudnud nii heale järjele, et nad saavad ise hakkama.

Töökohad olemas

Hiljuti valis linn välja esimesed kümme tublimat, kellele korteri üürimise toetus läheb. Katrin oli kõige esimene, kes sel viisil eraomaniku üürikorterisse kolis.

"Mul olid sotsiaalmajutusüksuses head toakaaslased ja me arvestasime üksteisega, kuid  üürikorteris elamine on peaaegu sama, nagu oleks oma kodus," rääkis ta. "Siin saan olla rohkem oma aja peremees."

Katrini sõnul on väga oluline, et linn pani korteri üürimisel õla alla: "See kergendas minu olukorda rahaliselt kindlasti."

Kuna Katrin pole kunagi varem korterit üürinud, peab ta enda sõnul tõsiselt mõtlema sellega kaasas käivate kulutuste peale. "Oleme praeguseks nädal aega sees elanud ja kohe ei julgegi kõiki asju sisse lülitada," mainis ta. "Korter on meil aga nii armas, et ei tahaks siit kunagi välja kolida. Üüri maksmiseks vajalik sissetulek on mul olemas. Neli aastat töötasin Mahtras kojanaisena, aga pärast pakkus üks tuttav mulle tööd kohvikus, kus ma nüüd nõusid pesen. Kohvikutöö sobib paremini, sest ma ei tahtnud enam külma käes  olla."

Linna abil peagi üürikorteri saav Liiv on mitmeid ameteid õppinud ja kogu aeg tööd teinud. Tal on maalrikutse ja töötukassa kaudu on ta õppinud ka massööriks. "Hirmu selle ees, et hakkama ei saaks, ma ei tunne, olen alati eri olukordadest välja tulnud ja külmkapp on ikka täis olnud. Naine elab mul maal, aga minul peab linnas elamine olema, sest siin pakutakse rohkem tööd," nentis mees.

Linn soovib, et toetatavad saaksid ka üürilepingu, mis annaks neile kindlustunde. "Meie kliendid kardavad, et kui nad korteri üürivad, siis saavad petta," ütles Limberg. "Olen kuulnud lugusid, kus inimene kolib sisse ja kuu aja pärast öeldakse talle, et koligu välja. Kui linn aitab ja toetab, siis peab olema kindlasti üürileping, selleta ei tule tehing kõne allagi."

Lisaks saavad linna toel korteri üürinud inimesed  endale viieks kuuks tugiisiku, kes neile näiteks rahaga toimetulekuks nõu annab. "Siin on ka korteriomanikel kasud sees, sest ilmselgelt saavad nad kindlust juurde,  kui teavad, et linna poolt on inimesed, kes pakuvad tuge ja nõustamist. Ka sotsiaalmajutusüksusest ära kolivad inimesed võivad olla kindlad, et neil on ikka abikäsi olemas, kui nad peavad elama omapead."

Sotsiaal- ja tervishoiuameti peaspetsialisti Andrus Toompuu sõnul peaks linna toetus vähendama pikki munitsipaalkorterite järjekordi. "Kodu vajavaid inimesi on palju ja munitsipaalkorterite arv ei jõua kahjuks seal elada soovijate arvule järele," tõdes ta. "Inimesed, kes oleksid võimelised üksinda elama, peaksid selle võimaluse saama. See toetus on üks innovaatilisemaid plaane."

Loe pikemalt Pealinnast.

25 kommentaari

J
ja miks  /   13:56, 5. märts 2018
selle peale varem pole tuldud . . . ???`((:
E
eino taruk  /   14:06, 5. märts 2018
Enam ei saa mürgised irvikud osatada: Mine tööle! Meiele on juba jõudnud fenomen: täiskohaga töötavad kodutud. Palgad ei jõua ka viletsa toa üürisummadele järele.
N
nord  /   14:12, 5. märts 2018
Kas Tallinn peab end nüüd kangelase staatuse vääriliseks ja ootab, et keegi annaks medali või? Palun mitte unustada, et kohalikel omavalitsustel on KOHUSTUS endaga mittetoimetulevate inimeste aitamine.
A
A   /   14:25, 5. märts 2018
Kes see tõuk oligi , kelle arvates on eesti suurimad probleemid külm ilm ja vähesed lõunamaa reisid ?
A
andke neile .meie kodumaa  /   14:27, 5. märts 2018
inimestele mõni pagulase korter ja ka elamistasu.
A
A   /   14:31, 5. märts 2018
Kui näljane peaks meie tööline olema ,et meil turumajandus veel toimiks ?
E
Eino Taruk  /   14:40, 5. märts 2018
"Palun mitte unustada, et kohalikel omavalitsustel on KOHUSTUS endaga mittetoimetulevate inimeste aitamine. "
Riik rikub, see tähendab ei täida, Põhiseadust paljudes punktides iga päev j aregulaarselt. See on muutunud sedavõrd nürmaalseks, et mõne paadunud ja kalestunud ametnikuniru silmis on seaduase täitmine vastutulek ja heategu. Ühe konkreetse ametniku hapu väljend mulle pärast nädalate pikkust võtlust: "Ma vaatan mida ma saan teie heaks teha." Ei! Hakka tööle, täida seadust ning oma kohustusi!
S
sellised kohad  /   14:59, 5. märts 2018
ainult eestlastele sobilikud , selline saatus ootab kõiki juba õige pea
  /   15:00, 5. märts 2018
See on juba pikka aega probleem olnud, et minimaalpalgaga töötav inimene ei saa endale elamispinda lubada. Pakutakse heal juhul ilma lepinguta pinda odavamalt, aga sellega kaotad kõik sotsiaalsed garantiid.
  /   15:02, 5. märts 2018
Tallinn vähemalt teeb midagi ja püüab lahendusi leida.
E
Eestis on tegelikult kõik parem ja hästi see lugu on vastik ja üle draamatiseeritud   /   15:17, 5. märts 2018
See on Kremli propaganda sest Eestis ei ole vaeseid. Kui siis omast vabast tahtes! Sest eestis kütab uus erakond kes rääkis kõik on hästi ja hea parem kõigile. Sest toiduhinnad peavad olema 33% kallid kui 10% palga kõrval.
K
Kohutav ühiskonnakord  /   15:29, 5. märts 2018
Tallinn veel üritab midagi teha, aga mujal on täiesti suva, kas sul on korter või suudad seda üürida. Ega üürnike elu pole kerge. Omanik lõpetab lepingu, siis vaata ise, kust järgmise üürikorteri leiad. Ja see 2-3 kolme üüri ettevõtmine teeb üürimise suisa võimatuks. Inimõigustes on kõik punktid kenasti kirjas, aga reaalselt see ei rakendu. Sotsiaalhartat ka riik täitma hakata ei taha. Omad inimesed jätame hätta, aga migrantidele anname elamispinnad ja muud soodustused.
J
Jalad tuleb kõhu alt välja võtta!  /   15:36, 5. märts 2018
Vireluses inimesed peavad ühinema ja tulema tänavale ja nõudma, et riik hakkaks ometi sotsiaalhartat täitma, mis likvideeriks sellise vaesuse ja ülekohtu! Kui ise ei nõua, siis see oleks ka asjata lootus, et Brüssel seda peale suruma hakkaks. Veider, et paari aasta pärast lõpetatakse abiraha jagamine Eestile, mis tähendab seda, et riik on arenenud heale tasemele. Kahjuks vaesed eksisteerivad meil ikka edasi.
E
eestimees rakverest  /   15:40, 5. märts 2018
oleme ausad.mul naabri naine tuleb vipsis koju ja kiitlemb mehele kes kuidas jakui suurega...kuid elavad tänini koos
S
Suur sündmus  /   15:46, 5. märts 2018
Tuleb kajastada. Tallinn on hakkama saaanud millegi "suur" ja "ainulaadsega".
L
Loe ja imesta!  /   16:14, 5. märts 2018
Inimesed käivad tööl ja neil pole elamist,rääkimata kodust! Neilt krabatakse makse ja nende maksude eest tagatakse vöörasetele euro starndardiga tasuta kodud + elatusraha...Ei oska sönastada tunnet,mis valdab sellele möeldes.
E
Eino Taruk  /   16:31, 5. märts 2018
"Vireluses inimesed peavad ühinema ja tulema tänavale ja nõudma, et riik hakkaks ometi sotsiaalhartat täitma"
Tegelikult saab ka riigi kohtusse anda ja nõuda Põhiseaduse tingimusteta täitmist selle täies mahus. Teoreetiliselt. Praktiliselt on raske võita, sest kohus on erapoolik...
E
Eino Taruk  /   16:33, 5. märts 2018
Vastasel juhul tekib inimestel üha enam sama küsimus mis minult: miks ma maksan makse isntitusioonile mis seadusi ei täida? Ja miks mina järgin seadusi kui see organisatsioon mis mulle seadused ette kirjutab neid ise rikub?
M
Mm  /   16:33, 5. märts 2018
Tänapäeval on tavalisel ûksikul vanainimesel tänavale sattumiseni ûksainus samm. Oletagem, et kaotate töökoha, uuesti tööle enam ei saa, elukaaslane on surnud, lapsi pole, ûûr vajab maksmist, varsti tõstetaksegi teid välja ja nii ongi! Kusagilt abi ei saa.
T
Tasuja  /   17:13, 5. märts 2018
No nüüd kohtutäiturid jahvatavad täie hooga... Tuleb neid lausa taeva all olevaid naisi ja mehi koos lastega sel aastal tuhandetes juurde... Jõudu
M
mgtow  /   17:41, 5. märts 2018
oleks tegemist meehega siis ei oleks keegi appi tulnud.
A
aga   /   17:58, 5. märts 2018
jube tegelikult kuidas meil inimesed elavad , aidatakse vaid neid pagulasi.
S
See on jäämäe tipp ja seda suurt osa ei kajastata ainult üksikuid.  /   19:48, 5. märts 2018
See probleem massis jõuab üksikuna meediale! Muidu sellist asja ei tohi kajastada ERR trahvib.
M
Mädanik to eino taruk / 14:06  /   20:03, 5. märts 2018
See on juba terve euroopa probleem kus miinimum palga enam eluaset üürida ei saa.Selleks olekski meilgi hädasti sõda vaja mis korrastaks elukeskonda ja liiga kauaks koormaks kaelas elama jäänud eesti vanurid hävitaks .
M
Ma olen paljas, Ma olen töötu ja elan Eestis  /   18:01, 6. märts 2018
Aga see ongi Eesti praeguse vabariigi nägu! Elab ühetoalises korteris, töötu, püksata ja elab tagurpidi 3estis!

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias