Värsked Tartu uudised

ERM on eelkõige valgustusasutus, mitte vägev peoplats 

Kristjan Roos, 1. märts 2018, 15:53
Armastatud laulja Ivo Linna esinemas Eesti Rahva Muuseumis toimunud presidendi vastuvõtul.  Robin Roots
Eesti Rahva Muuseumi avalike suhete juht Kaarel Tarand selgitab, kuidas sündis müüt presidendi vastuvõtu „ukseteost“, ning avaldab, et muuseumi töötajatel oleks eriti hea meel, kui näitused leitakse üles ka tavapäevadel.

Mõistagi oli Eesti riigi 100 aasta juubeli kulminatsiooni, presidendi vastuvõtu korraldamine suur kummardus Eesti Rahva Muuseumile, Tartule ja tartlastele. Tarandi sõnul on muuseumi töötajad saanud tegelikult juba mõnda aega harjuda sellega, et nad töötavad riigi kõige esinduslikumas ja uhkemas hoones, kus pea iga päev toimub tavapärase muuseumitöö ja näituste korraldamise kõrval pidulikumaid ja eriti pidulikke üritusi.

Samal teemal

Kaarel, mida ERM-i ja tema töötajate jaoks tähendas, et EV100 presidendi vastuvõtt just selles majas toimus?

Valdav osa korralduslikust vastutusest langes sedapuhku sündmuse korraldajale, keda kogu muuseumi töötajaskond nõu ja jõuga abistas. Ise oleme oma osaga väga rahul. Kõik, mis oli meie teha, sai tehtud laitmatult.

Kahtlemata sai muuseum tänu juubelisündmusele ka rohket ajakirjanduse tähelepanu ning muuseumi tuntus Eestis ja välismaal suurenes veelgi. See on korraga nii hea kui ka mitte nii hea. Muuseum on esmajoones ikkagi valgustusasutus, mille ülesanne on rahva harimine, ja see tähendab, et esmane seos inimese peas peaks olema: muuseum on näitused ja kogud, uurimine ja säilitamine; aga mitte: muuseum, see on vägev peoplats. Seetõttu ootame muuseumis esmajoones, et inimesed leiaksid meid üles ja kasutaksid rõõmuga kõigil n-ö tavalistel päevadel.

Alar Karis avaldas ETV intervjuus naljaga pooleks lootust, et peo järel jääb maja ikka püsti. Kui tõsisemalt rääkida, siis ETV ülekandest selgus, et teleülekande tarbeks tuli majja teha üks lisauks. Kas see tuleb nüüd uuesti kinni ehitada?

„Uksetegu“ on värske müüt, aga muuseum kui pärimuse koguja on rõõmus kõige üle, mida rahvas räägib, mis sest, kui see alati ka faktikattega jutt pole. ERM-is riigi juubelipeo jaoks midagi otse ehituslikku ei tehtud. Ruumil, kus toimus kätlemistseremoonia, on ehitamisest saadik kaks ust olnud. Lähitulevikus hakkab selles ruumis tööle väiksem kinosaal, kus külastajad saavad vaadata näituseekraanidel jooksvaid filme ja küllap muudki.

Müüt läks lendu sellest, et muuseumi praeguse suure rahvarõivanäituse kujunduses on kasutatud pitsilisi taustaseinu, millest osa varjas ka kätlemisruumi üht sissepääsu. Sellel kohal tegime näituse kujunduses ajutise muudatuse, et kätlejate läbipääs oleks selgem ja hõlpsam.

Kas ja kui palju oli külalistel hinnanguliselt aega tutvuda muuseumi näitustega?

Niipalju kui mina sündmuse ülesehitusest tean, siis külalised olid vabad kogu õhtu vältel. Kes tahtis, kuulas kõnet ja vaatas etendust, kes tahtis, leidis majas muud tegevust. Me teame, et valdav osa presidendi külalistest on ERM-is juba korra või korduvalt käinud ja näitustega tutvunud. Aga on ka selge, et viis-kuus tundi, mis presidendi külalised seekord said muuseumis veeta, on ebapiisav aeg selleks, et kõike näitustel põhjalikult uurida. Seega eeldame, et tullakse ikka ja jälle tagasi.

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee