Värsked Tallinna uudised

Sajand Eesti riigi ajalugu Maarjamäe lossis 

Ants Vill, ants.vill@linnaleht.ee, 15. veebruar 2018, 16:22
Fosforiidisärk HEIKO KRUUSI
Eesti ajaloomuuseumi Maarjamäe loss avati pärast põhjalikku renoveerimist suurnäitusega „Minu vaba riik“ ja lastenäitusega „Laste vabariik“.

Eesti juubeliaastal avatud näituselt, mis mahutatud üheksasse saali, saab ülevaate Eesti riigi tekkeaegadest ja keerulisest ajaloost kuni tänapäevani ning sealt edasi – visiooni Eesti järgmisest 1000 aastast.

Renoveerimise käigus on kunagine Vene krahvi Orlov-Davõdovi loss läbinud põhjaliku korrastuskuuri. Kõigepealt hakkab ümberkorraldustest silma see, et nüüd pääseb muuseumi uhkest peauksest ega pea enam käima läbi keldrikorruse garderoobi.

Evald Okase pannoo „Rahvaste sõprus“ on peidetud läbipaistmatuks muudetava klaasi taha. HEIKO KRUUSI

Uuendatud on ka lossi kõige kuulsam saal, (kuri)kuulus Evald Okase nõukogulike pannoodega kaminasaal. Varasem pruunikas interjöör on kaunilt valge, punalipulised pannood aga peidetud klaasi taha. Klaaside läbipaistvus on elektriliselt juhitav, nii saab pildid vajadusel piimklaasi taha ära peita ja seinale muid kujutisi projitseerida.

Lossis tegutseb ka restoran, nimi on loomulikult Maarjamäe. Ja muidugi on kompleksis juba valmis filmimuuseum, tall ja nõukogude perioodi monumentide välinäitus, mis avatakse hiljemalt maikuu alguses.

Tsaariajast peale

Ekspositsioon algab algusest: väljas on tsaaririigi-aegne kohtukull ja tsaari portree. Siis uue, nn kiire sajandi alguse sündmused: Vene-Jaapani sõda, 1905. aasta revolutsioon. Siis muidugi Esimene maailmasõda ja revolutsioon, ning iseseisva riigi mõtte arengut kajastavad esemed. Samas on ka praeguseks kadunud Endla teatri rõdu rekonstruktsioon, kus väljas iseseisvusmanifestki. „Seda saab ise kas või valju häälega ette lugeda,“ ütles kommentaariks muuseumi teadusdirektor Krista Sarv, kes meile näitust tutvustas. Ta rõhutas ka, et välja on pandud algupärased esemed, mitte koopiad. Näitust rikastavad puutetundlikud ekraanid, kust saab lisa uurida.

Tsaariaegne kohtukull HEIKO KRUUSI

Julius Kuperjanovi kuub HEIKO KRUUSI
Riigikogu esimehe haamer HEIKO KRUUSI

Sealt edasi tuleb juba oma riigi ülesehitamine, uue elu märgid. Ja siis juba jõukust koguva riigi eluolu ja seda märkivad eksponaadid. Lorup ja Langebraun. Seejärel anneksioon, okupatsioon, vangilaagrid, küüditamine ja sõda. Järgmine saal on juba helgem, see on pühendatud vabariigi taassünnile. Sellele järgneb väljapaneku osa, mis keskendub elule noores riigis, kus õilmitseb kauboikapitalism. Ja edasi – elu tänapäeva Eestis. Internet, Baruto ja Pärt. Ilvese lips ja Evelini leib.

Eestiaegne turismivoldik HEIKO KRUUSI

Langebrauni suveniirtaldrik HEIKO KRUUSI
Teise maailmasõja aegsed mundrid HEIKO KRUUSI
Toomas Hendrik Ilvese skaudisärk HEIKO KRUUSI
Sotsialismimaade kingitused Nõukogude Eestile HEIKO KRUUSI

Nõukogudeaegsed gaasimaskid HEIKO KRUUSI
Nõukogudeaegne sahver HEIKO KRUUSI
Jevgeni pudeliõlu HEIKO KRUUSI
Kersti Kaljulaidi särk HEIKO KRUUSI

Eesti ajaloomuuseumi Laste vabariik Maarjamäe lossis. HEIKO KRUUSI

Viimasest, üheksandast saalist leiab kunstnikeduo Varvara & Mar installatsiooni „Neuronaalsed maastikud“, mis on pühendatud Eesti järgmisele 1000 aastale ning selle nägemisele tehisintellekti silmaga.

Põgus ringkäik on võtnud juba terve tunni. Aga nägemata on veel laste jaoks mõeldud väljapanek „Laste vabariik“, kus saab erinevalt suurest näitusest paljusid asju ise puutuda, ise teha.

Praktilist

Muuseumi täishinnaga pilet maksab 8 eurot, selle eest pääseb lossi; sama hinnaga on pilet ka filmimuuseumi või talli. Kogu kompleksi pilet maksab 15 eurot. Saadaval on ka sooduspiletid.

Parkida saab Pirita teel, lossi juurde viiva suure mitmejärgulise trepi jalamil.

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee