Värsked Tallinna uudised

Robotid on juba kohal, igas lasteaias 

Ants Vill, ants.vill@linnaleht.ee, 1. veebruar 2018, 17:09
Õpetaja Natalia Lebjodkina juhendab lapsi vaatetuuri bussi programmeerimisel. Heiko Kruusi HEIKO KRUUSI
Tallinna kõikides lasteaedades õpetatakse lastele lihtsamal tasemel robootikat ja selle kaudu teisi aineid, aga ka lihtsalt elu.

Kasutatavad robotid on lihtsad, neid saab kergel moel programmeerida liikuma sammhaaval – vasakule-paremale, edasi-tagasi. Üllatav aga, kui keerulisi mustreid on võimalik neid väikese kilpkonna suuruseid läbipaistvast plastist roboteid nimega Blue-Bot laual või põrandal liikudes joonistama panna. Ja ka joonistama tegelikult – kui robotile pliiats või viltpliiats kinnitada.

BlueBot robot on progrtammeeritav mitmel viisil - nuppudega, tahvelarvutiga, spetsiaalse programmeerimistahvliga. HEIKO KRUUSI

Lisaks on kasutusel veel väiksemad robotid, maailma pisimate haridusrobotite hulka kuuluvad Ozobotid, mida programmeeritakse liikuma mööda viltpliiatsiga lauale tõmmatud joont, olgu see sirge või kiirakääraline. Joone värviga saab ühtlasi määrata, mida robot tegema peab, näiteks kohapeal pirueti.

Saša ja Igor, robotid hunt ja põrsake ning kolme põrsakese muinasjutt.  HEIKO KRUUSI

See kõik polekski ju eriti uuenduslik ega üllatav, kui neid roboteid ei juhiks lasteaialapsed. Nüüd juba lapsed kõikides Tallinna lasteaedades.

Liikuri lasteaias saime oma silmaga veenduda, kui leidlikult neid väikeste ilmakodanike õpetamiseks kasutatakse, näiteks joonroboteid paberile joonistatud kolme põrsakese muinasjutu ja roboti abil tähestiku õpetamiseks, Citytouri bussiks kostümeeritud suurema robotiga aga õpiti fotodest koosneval mänguväljakul tundma Tallinna vaatamisväärsusi.

Õpetaja Natalia Lebjodkina juhendab lapsi vaatetuuri bussi programmeerimisel. Heiko Kruusi HEIKO KRUUSI

Samal moel saavat õpetada ka loodusteadust, keeli, laulmist, maateadust ja isegi matemaatikat. Kirjeldada sõnades keeruline, aga vaadates tundub lihtne ja loomulik. Igal juhul laste õhin ja toimekus oli küll muljetavaldav, eriti kui mõelda, et õpetaja juhendamisel tegutsesid viie- kuni seitsmeaastaste rühma lapsed ehk need, kel kooli minekuni – kel aasta, kel paar – veel ju aega.

Lastele meeldib

„Kõikides lasteaedades muidugi nii aktiivselt veel roboteid ei kasutata kui Liikuri ja Kullatera lasteaias. Aga oleme plaaninud kevadeks lasteaiaõpetajatele hulga koolitusi, et aidata nende uute vahenditega rohkem sõbraks saada,“ ütles linna haridusameti üldosakonna juhataja Rainer Rannala.

„Rakendamisel on mitu tahku: kuidas lasteaia juhtkond ja õpetajad selle omaks võtavad, ning kuidas lapsed. Kindel on, et laste soov robootikavahenditega tegeleda on kõige suurem, see paneb ka õpetajaid ja direktoreid oma vaateid muutma, et uusi vahendeid õppetöös ära kasutada,“ märkis ta ja lisas: „Robootika muudab õpetamise palju mängulisemaks, see omakorda kõnetab lapsi.“

Põnevad ajad

Rannala rääkis, et idee roboteid kasutada on tulnud asutustest endist ning algul soetati neid ka iseseisvalt. „Sellest on kindlasti juba oma viis aastat, kui mõnel pool asjaga alustati. Sealt tuli ka mõte viia asi ülelinnaliseks,“ märkis ta. 2016. aasta lõpus osteti linna rahaga eelmise põlvkonna robotid Bee-Botid kõigile lasteaedadele ning eelmise aasta lõpus juba uued robotid. „Põnev aeg nii lastele kui ka täiskasvanuile, kelle osaks on anda uute vahendite kasutamisele loominguline sisu,“ ütles Rainer Rannala.

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee