Vaba aeg

Film tõenäoliselt vanimast Eesti pereklubist 

Jevgenia Zõbina, 01. veebruar 2018, 16:56
Filmi peategelased Inge Nuia ja Lembit Eensoo koos režissööri Aljona Suržikovaga.  „Kerro – 40“
Režissöör Aljona Suržikova dokumentaalfilm „Kerro – 40“ räägib loo Käru alevikus tegutsevast eeldatavalt Eesti vanimast pereklubist.

40 aastat tegutsenud Kerro pereklubi on koht, kus peetakse mitmesuguseid pidusid, kus enamasti saavad kokku lihtsad maainimesed. Selle aja jooksul on klubi korraldanud üle 350 peo. Klubis kogunevad inimesed peredega, teevad paroodiaid, tantsivad.

Filmi autor Suržikova kolis ise oma perega viis aastat tagasi Kärusse. Dokumentaalfilmidega „Suur-Sõjamäe“ (2013) ja „Lumi Punasel lagedal“ (2017) tuntuks saanud režissööri jaoks on „Kerro – 40“ esimene eestikeelne dokumentaalfilm.

Aljona, kuidas juhtus, et vene režissöör otsustas teha eestikeelse filmi?

Esimest korda tuli initsiatiiv väljastpoolt – klubi korraldajad pöördusid minu poole ise. See on mu esimene film, mis on tehtud üksnes eesti keeles ning üksnes kohalike eestlastega, kes vene keelt üldse ei räägi. Mulle tundub, et ma suutsin mõista nende olemust. Režissöörina on see minu jaoks väga tähtis arenguetapp.

Filmitegelased on seda filmi juba näinud – näitasime seda Kärus novembrikuus, kui klubil just täitus 40. tegutsemisaasta. Kõik jäid rahule.

Kas te ise võtate klubiüritustest osa?

Kui olime just Kärusse kolinud, siis jäi silma kuulutus, et pereklubi kutsub peole. Helistasin sellel märgitud numbril. Selgus, et peaasi on liituda kellegi lauaga. Need peod on väga ägedad! Kõik osalejad oskavad tantsida nii valssi kui ka tangot! Kui muusika mängima hakkab, siis tõusevad kohe kõik püsti ning lähevad tantsima. Käru eripära seisneb selles, et väikeses külas tegutseb tervenisti viis tantsuansamblit, alates koolilaste ansamblist kuni memmede ansamblini. Klubis lavastatakse etendusi, parodeeritakse lauljaid ja filme. Mind on kogu aeg hämmastanud see, et inimesed leiavad selleks kõigeks jõudu ja aega.

Olete Kärus viis aastat elanud. Kas kohalikud on teid juba omaks võtnud?

Tundub, et on. Kuigi meie raamatukoguhoidja on kord öelnud, et nii kiiresti need asjad ei käi. Et ta on Kärus juba 35 aastat elanud, kuid teda ikkagi kutsutakse Türi elanikuks. Mina ise ei ela juba ammu Lasnamäel, kuid teen seal praegu projekti „Lasnamäe muuseum“ ning tunnen, et olen seal oma inimene. Ning kui Kärus olen, siis tunnen ennast jälle seal hästi. Võib-olla on siin tegemist minu ameti ja vene hinge iseärasustega. Kui olime Kärusse alles kolinud, siis otsustasime mehega teha fotonäituse „Juured ja tiivad“. Kõik Raplamaa fotograafid on pärast imestanud, kuidas meil see ikka õnnestus.

----------------------------------

Karismaatilised peategelased

Filmis tutvutakse põhjalikumalt kolme peategelasega: Lembitu (80), Inge (42) ja Timoga (32), kes esindavad eri põlvkondi. Peategelased on karismaatilised ning samal ajal väga tüüpilised maakoha inimesed: vana puumeister, noor vabatahtlik päästja ja loomapidaja ning keskealine naine, kes olude sunnil töötab kokana Eesti–Rootsi laeval.

ETV-s näeb filmi „Kerro – 40“ 5. veebruaril kell 20.30, lisaks on võimalik filmi näha 12. veebruaril ETV2-s.

Sisuturundus

Päevatoimetaja

+372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Reklaam ja kuulutused

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee