Värsked Tartu uudised

Tartu Elektriteater toob vaatajate ette kõik Oscari nominendid (1)

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 1. veebruar 2018, 16:32
Elektriteatri eestvedajad Mihkel Salk (vasakul), Elo Vilks ja Andres Kauts on rõõmsad, et kinol on nüüd oma püsiv kodu.  Mari Luud
Vähemalt aasta lõpuni Tartu ülikooli endises kirikus tegutsev Tartu Elektriteater saab tänu püsivamale kinosaalile võtta ette üritusi, millest varem võis vaid unistada.

Juba sel kuul on Tartu filmisõpradel põhjust rõõmustada: teadaolevalt esimese Eesti kinona näitab Elektriteater ära kõik üheksa Oscari parima filmi nominenti ja lisaks veel viiest võõrkeelse Oscari nominendist neli. Elektriteatri üks eestvedajatest Andres Kauts ütleb, et tema teada pole ükski Eesti kino varem sellist paketti Oscari filme näidanud. Isegi eri ajal eri kinosid külastades pole senimaani olnud võimalik nii paljusid Oscari kahe kategooria nominente näha.

„Eesti kinodes on neist filmidest väga paljusid juba näidatud. Võõrkeelse Oscari nominentidest ei ole meil õnnestunud hankida vaid Ziad Doueiri filmi „Solvang“. Lisaks nende kahe kategooria nominentidele näitame veel mõnda Oscarile kandideerivat dokumentaalfilmi ja veel mõnd Oscari-rallis osalevat filmi,“ tutvustab Kauts.

Kauts tunnistab, et just tänu Tartu ülikooliga saavutatud kokkuleppele, mille järgi saab Elektriteater tegutseda ülikooli kirikus aasta lõpuni, on Elektriteatril võimalik senisest enam korraldada väikesi festivale ja püsisarju.

Tänu püsisaalile on Elektriteatris nüüd kaks korda rohkem seansse. „Varem pidime igal nädalal kinosaali üles ehitama ja siis jälle kokku panema – see võttis palju energiat. Nüüd saame palju rohkem pühenduda programmi koostamisele ja loomingulisele tööle,“ tõdeb Kauts. Ta lisab, et kui seni olid näiteks paljud retrospektiivid lühiajalised, piirdudes nädalavahetuse või nädalaga, siis nüüd on võimalik neid ka kuu aja peale ära jagada. Filmisõbrad, kes tahavad kõik filmid ära vaadata, ei pea neid enam nüüd nii intensiivselt vaatama.

Kautsi jutust selgub, et enne püsivamalt ülikooli kirikusse jäämist eelnesid läbirääkimised nii ülikooli kui ka päästeameti esindajatega. Küsimus oli selles, kas saal vastab püsivalt avalike sündmuste korraldamise nõuetele. Nüüd ongi Elektriteatril plaanis teha kinosaali üks varuväljapääs. „Ülikoolilt oleme kuulnud kiidusõnu. Paljud ülikooli tudengid ja õppejõud on meie püsikülastajad ning nad on väga rõõmsad, et selle koha leidsime,“ märgib Kauts. Kuigi ülikooliga on kokkulepe aasta lõpuni, loodavad kinotegijad, et ülikooli kirikus tegutsemist on asjade sujumise korral võimalik ka pikendada.

Kautsi sõnul on juba ka kinosaalis väikesi muudatusi, näiteks pandi hiljuti maha vaip. Plaanis on ka fuajee ja sissepääs teha õdusamaks, et kinosõpradel oleks koht, kus pärast seanssi istuda ja filmi üle arutleda. „Tahame ka ekraani ja heli veel kvaliteetsemaks muuta. Kuigi juba praegu oleme nendega rahul ja ka publik on rahul, siis praegune ekraan oli siiski tellitud Tartu Uue teatri ruumide järgi. Nüüd uurimegi, kui palju läheks maksma ekraan, mis sobiks täpselt ülikooli kiriku ruumidesse,“ avab Kauts plaane.

Kuigi Elektriteater on leidnud püsivama paiga, jätkab ta vaikselt, aga nüüd juba pingevabalt oma uue maja otsinguid. „Kino on mõistlik pidada mitme saaliga, sest see lubab programmi veelgi uusi võimalusi. Teada on ka see, et mingil ajal tahab ülikool kiriku ära renoveerida. Sellest on 15 aastat räägitud ja küllap ülikool ühel hetkel jõuab selleni, et kirik läheb renoveerimisele. Jaanuari põhjal saame igatahes öelda, et publikuhuvi on väga suur ja kes teab, võib-olla jääb praegune saal meile varsti hoopis väikeseks,“ räägib Kauts.

-----------------------------------

Kino võimalikult laiale publikule

Tartu Elektriteatri eestvedaja Andres Kautsi sõnul on nad põhjalikult uurinud ka oma publikut ja lahti mõtestanud, et tahavad olla kino kõikide filmisõprade jaoks. „Praegu on publiku hulgas kõige rohkem vanemate kursuste tudengeid ja nooremaid keskealisi filmisõpru. Nad on aktiivsed kultuuritarbijad. Aga me tahame, et meie kinno jõuaks võimalikult lai publik,“ avaldab Kauts.

Ta nõustub, et ilmselt ei tea senimaani kõik tartlasedki veel seda, et ülikooli vanas kirikus Jakobi 1 selline põnev kino tegutseb: „Saame tihti tagasisidet, et keegi jälle avastab inimese või seltskonna, kes pole meist midagi kuulnud. Ise oleme mulli sees, elame ja hingame Elektriteatri elu, aga kui siit saalist välja astuda, siis on veel väga palju inimesi, kelleni me pole jõudnud.“

1 KOMMENTAAR

a
Artur Kirbes 2. veebruar 2018, 14:32
Parim uudis sel aastal! See tundub ausalt-öeldes Elektriteatri jaoks üldse parim koht Tartus olevat. Kas Tartu Ülikooli ei saaks veenda, et väärtkino olemasolu Ülikooli hoonetekompleksis on igati väärikas lahendus ja oleks kasulik mõlemale osapoolele?

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee