Värsked Tartu uudised

Tartus toimub 24. veebruaril raeplatsil rahvapidu 

Kristjan Roos kristjan.roos@linnaleht.ee, 25. jaanuar 2018, 14:33
Traditsiooniliselt kogunevad tartlased 24. veebruari hommikul tähetorni juurde Eesti lipu austamise tseremooniale.  Aldo Luud (Õhtuleht)
Kui traditsiooniliselt on Eesti sünnipäeval Tartus kõige tähtsam üritus olnud Eesti lipu austamise tseremoonia Tartu tähetorni juures, siis juubeli puhul toimub tänavu pärast seda ka rahvapidu Raekoja platsil.

Eesti lipu austamine algab 24. veebruaril tähetorni juures kell 10. Tseremoonial kõnelevad Eesti 100 juhtrühma liige Tiit Pruuli, EELK Tartu praostkonna praost, Peetri koguduse õpetaja Ants Tooming, Tartu linnakirjanik Mikä Keränen ja Eesti Üliõpilaste Seltsi abiesimees Kaur Teder. Esinevad koorid ja puhkpilliorkester Tartu. Kohe pärast seda, kell 10.45 asutakse Raekoja platsil sünnipäevakringlit sööma. Muusikat teevad Henrik Hinrikus lõõtsal, Aksel Mängli viiulil ning näeb ka rahvatantsurühma Torvikud etteastet.

Lisaks toimuvad ametlike 24. veebruari üritustena Tartus veel varahommikune pärgade asetamine Pauluse kalmistu Vabadussõja memoriaalile, Raadi kalmistul Kuperjanovi hauale ning Tartu vabadussambale „Kalevipoeg“, kell 9.15 algab Kaitseliidu Tartu maleva ja üliõpilasorganisatsioonide rivistus vabadussamba juures ning kell 11.15 jumalateenistus Jaani kirikus.

Eesti sünnipäeva kulminatsiooniks on Eesti Rahva Muuseumis toimuv presidendi vastuvõtt. See on aga mõistagi kutsetega üritus. Seega hetkeseisuga ei toimu Tartus õhtusel ajal ühtki suuremat üritust, kuhu linlased saaksid tulla, et osa saada riigi uhkest juubelist ja tunda õlg õla tunnet.

Samas on linnavalitsuse esindaja teatanud, et Tartusse on 24. veebruaril plaanitud veel üritusi. Kas tegemist on mõne linna korraldatava üllatusega või ootab linn, et mõni organisatsioon korraldaks linnas 24. veebruaril mõne toreda ürituse? „Igasugune algatus on alati teretulnud, aga linnavalitsus soovitab enne ettevõtmise väljakuulutamist ja planeerimist kindlasti ka vaadata juba olemasolevate sündmuste kalendrisse, et ühele ajale ei tekiks mitut sarnast ettevõtmist. Igal juhul linn kutsub linlasi ja organisatsioone jt häid algatusi ja koosviibimisi algatama. Kindlasti tuleb ka üllatusüritusi, mille siis linn või mõni teine korraldaja õigel hetkel välja hõikab,“ vastab Indrek Mustimets.

Eesti 100-ga seoses on kutsutud rahvast tegema riigile ka kingitusi. Üheks uhkemaks kingituseks on kindlasti Tartu Rotary klubide kingitus, et Tartu veetornis hakkab lehvima Eesti lipp. Lipp heisatakse torni 22. veebruaril.

Indrek Mustimets on aga hiljuti välja käinud idee, et tartlased võiksid Eesti 100 kingitusena korrastada või taastada mõne ajaloolise isiku kalmu või hauamonumendi. „Linn korrastab pidevalt ja ka hooldab avaliku elu tegelaste haudu. Näiteks Jakob Hurda haud sai Raadil hiljuti korda, kabeleid korrastatakse. Midagi konkreetset ei tahaks välja käia, aga ettepanekuid on linnale esitatud,“ tunnistab Mustimets, et lisaks linna tegevusele on ka juba linnakodanikelt tulnud ettepanekule positiivset tagasisidet.

-----------------------------

Tartu rahu 98. aastapäev

Nädala pärast, 2. veebruaril kell 11 toimub Kalevipoja monumendi juures Tartu rahu 98. aastapäeva tähistamine. Sõna saavad Tartu linnapea Urmas Klaas, korporatsiooni Rotalia esindaja ja kaitseväe ühendatud õppeasutuste esindaja. Osalevad akadeemilised organisatsioonid. Kõlab muusika.

2. veebruaril kell 17 avatakse Eesti Rahva Muuseumis fotonäitus „Eesti läbi 100 silmapaari“. Näitus annab edasi Eesti lugu 100 inimese portree kaudu, kes on kõik eesti kultuuri pühendunud kandjad.

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee