Värsked Tartu uudised

Värske linnakirjanik Mika Keränen: kalender on juba mõnusalt kohtumisi täis 

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 18. jaanuar 2018, 17:03
Eelmisel nädalal toimunud Tartu linnakirjaniku ametisse nimetamisel sattusid ühele pildile mullune Tartu linnakirjanik Kristiina Ehin ja tänavu seda austavat tiitlit kandev Mika Keränen. Foto: Aldo Luud
Eelmisel nädalal pidulikult Tartu linnakirjanikuks nimetatud Mika Keränen tunnistab, et peab aastat uues ametis enda jaoks väga oluliseks.

„Esiteks on linnakirjaniku tiitliga kaasneva rahalise stipendiumiga mul üle mitme aasta kindel sissetulek ning teiseks on mul linnakirjanikuna lihtsam kõnelda nende asjade eest, mis on mulle olulised,“ tõdeb Keränen.

„Supilinn pole lihtsalt maalapike Emajõe luhal. Supilinn sümboliseerib aega ja elustiili, mis on enamikus Euroopas läinud kaduviku teed. Kui Mika kohtas kakskümmend aastat tagasi Eesti-lipu-siniste silmadega Evat, ei teadnud ta veel, et nende silmade kaudu avaneb talle uks tõelisesse, eheda elu maailma. Sinna, kus tuleb oma puid ise lõhkuda ja ahju laduda, oma aknaid ise kraapida, kittida ja värvida, oma seinast maha kukkunud lüliteid ise vahetada ja maadelda vana lukuga, mis peremehe võtmele alluda ei soovi,“ seisab Keräneni 2012. aastal ilmunud raamatu „Minu Supilinn“ tutvustuses.

Tartus Supilinnas tegutsevast laste salaühingust on Keränenil aga ilmunud juba lausa üheksa raamatut: „Varastatud oranž jalgratas“ (Jutulind, 2008), „Peidetud hõbedane aardelaegas“ (Jutulind, 2009), „Vana roosa maja“ (Jutulind, 2010), „Salapärane lillenäppaja“ (Keropää, 2011), „Professor Must“ (Keropää, 2013), „Kuldne Lurich“ (Keropää, 2014), „Küttepuuvargad“ (Keropää, 2015), „Jõmmu“ (Keropää, 2016) ja „Fantoomrattur“ (Keropää, 2017).

Kas nüüd, linnakirjanikuna, on Keränenil plaanis Tartu teemat oma raamatutes kuidagi veelgi enam rõhutada? „Jätan loomeplaanid praegu saladuseks. Ma ei soovi uute lugude osas vekslit välja käia,“ jääb kirjanik veidi salapäraseks.

Seevastu tõotab Keränenist kujuneda väga aktiivne linnakirjanik. „Käisin juba välja pakkumise, et tulen kohtun koolides vanade ja uute lugejatega ning kalender hakkab mõnusalt kevade osas täituma. On ka selge, et kodanikud soovivad, et võtaksin avalikult julgelt sõna. Luban võtta. Julgemalt kui seni,“ tõdeb ta.

Oma Facebooki lehel kutsub Keränen kõiki koole end külla kutsuma. „Räägime lugemisest ja kirjutamisest ja jalgpallist ka! Koolikülastus ei maksa koolile midagi, küll aga võib mulle kinkida kooli kruusi, sest meil kõige kõvematel kooliväisajatel on kruusikonkurss, pean silmas ennast ja Contrat. Mulle võib ka pakkuda koolitoitu. Koolitoit on mul teemaks uues lasteraamatus, mille tööpealkiri on „Rootsi pitsa“,“ kirjutab Keränen talle omases muhedas vormis.

Linnakirjaniku tseremoonial võis näha, kuidas eelmine Tartu linnakirjanik Kristiina Ehin ja praegune linnakirjanik Keränen omavahel juttu ajasid. Kas Ehin andis ka mõne hea soovituse? „Kristiina Ehiniga pole veel saanud sellel teemal rääkida, aga loodan, et selleks tekib varsti võimalus,“ annab kirjanik mõista.

-------------------------------------

Esmaspäeval esitletakse taskugiidi

Linnakirjaniku stipendiumi väljaandmine on üks osa Tartu tegevustest UNESCO rahvusvahelise kirjanduslinnana. Aga mõistagi on kirjandussündmusi Tartus rohkem. Näiteks esmaspäeval kell 17 esitletakse Tartu linnaraamatukogu kohvikuruumis uut seikluslikku teejuhti „Kirjanduslikud (eksi)rännakud Tartus“, millega kutsutakse inimesi linnas uitama ja nägema paljusid paiku teistsuguse pilguga.

Taskusse mahtuvast teejuhist leiab jalutuskäikude soovituslikud marsruudid (kesklinn, Supilinn, Karlova) ja teele jäävate kohtadega seotud katkendid Eesti ilukirjandusteostest. Tsiteeritud autorite valik on lai ja esinduslik, Oskar Lutsust Valdur Mikitani, Mercast Betti Alverini. Raamat pakub avastamisrõõmu nii tartlasele kui ka linna külalisele ja on paremaks orienteerumiseks varustatud tänavakaardiga. Mehis Heinsaare kõhkleja Bernard hoolitseb selle eest, et teekond ei kujuneks liiga sirgjooneliseks, ja edukamal ekslejal on oht kohata oma rännakul ka Tartu Vaimu.

Teejuhi andis UNESCO kirjanduslinna tegevuste raames välja linna kultuuriosakond ning selle panid kokku Katrin Raid, Halliki Jürma ja Maia Tammjärv. Illustratsioonide ja kujunduse autor on Jaan Rõõmus. Raamatu koostamisel oli aluseks linnaraamatukogu andmebaas“Tartu ilukirjanduses“ aadressil teele.luts.ee.

Lisaks linnaraamatukogule on taskugiid müügil raekoja infopunktis ja Tartu linnamuuseumis.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee