Arvamus

Ojasoo juhtum varjutab juba Eesti 100 (9)

Kristjan Roos, toimetaja, 18. jaanuar 2018, 17:02
Tiit Ojasoo Foto: Teet Malsroos
Teatri NO99 juhtfiguurist, andekast lavastajast Tiit Ojasoost on saanud sümbol.

Tõsi, vastuoluline sümbol. Kui osale rahvast eesotsas justiitsminister Urmas Reinsaluga on ta justkui märter, siis naisõiguslaste jaoks naistevastase vägivalla sümbol. Mõlemal poolel on õigus oma arvamusele, kuigi liialdatust ja emotsionaalsust näikse olevat rohkem kui küll nii ühtede kui ka teiste arvamusavaldustes.

Samal teemal

Selge on igatahes see, et võis ette aimata, et Ojasoo ja NO-teatri määramine Eesti 100 juubelipeo lavastajateks võib avalikkuses tekitada pahameeletormi. Otsustajad pidanuks suutma ette näha, et osa ühiskonnast ei pruugi Ojasood tema elu ühe varasema episoodi tõttu aktsepteerida Eesti 100 lavastajana. Ning kuigi meile on nüüd üritatud selgeks teha, et tegemist oleks justkui vaid ühe tavalise lavastusega, siis tegelikult on presidendi vastuvõtul ja selle lavastusel väga tugev sümbolväärtus.

Mis kogu loo juures ehk veelgi häirivam: praegu on riik president Kersti Kaljulaidi suu läbi andnud väga vastakaid, et mitte öelda kahepalgelisi ja silmakirjalikke signaale. Ühelt poolt räägitakse meile jõuliselt perevägivallast ja vägivallast naiste vastu. Teiselt poolt on Ojasoo juhtumi valguses tulnud riigipea juttu paradigma muutus: nüüd on äkki oluline hoopiski andeksandmine.

Eesti vabariigi juubeliaasta pole alanud just hiilgavalt: aastavahetusel jäeti teleprogrammis ära hümn ja nüüd see Ojasoo juhtum. Ikkagi tahaks loota, et kuni 24. veebruarini ei arutatagi nüüd raevukalt Ojasoo teemal, vaid avaliku debati teemadeks kujuneks see, mida on meile riigina 100 esimest aastat õpetanud. Mis on õnnestunud, mis untsu läinud. Ja veel olulisem: milline on visioon Eestist järgmiseks sajaks aastaks.

9 KOMMENTAARI

e
eesti on muutunud pättide paradiisiks 23. veebruar 2018, 17:04
kui oled rahakas või mõne suurema nina soosik, siis võid seaduste ja teiste inimeste peale sülitada. Seda see ebameeldiv mees teeb ja jääbki tegema.
E
.. 31. jaanuar 2018, 12:32
Ega ikka ei varjuta küll. Füüsiliselt ja vaimselt täiesti võrdsete kolleegide vahel toimunud juhuslik kokkupõrge ei ole mitte mingil moel perevägivald.
Loe kõiki (9)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee