Tiit Ojasoo (Teet Malsroos)

Teatri NO99 juhtfiguurist, andekast lavastajast Tiit Ojasoost on saanud sümbol.

Tõsi, vastuoluline sümbol. Kui osale rahvast eesotsas justiitsminister Urmas Reinsaluga on ta justkui märter, siis naisõiguslaste jaoks naistevastase vägivalla sümbol. Mõlemal poolel on õigus oma arvamusele, kuigi liialdatust ja emotsionaalsust näikse olevat rohkem kui küll nii ühtede kui ka teiste arvamusavaldustes.

Selge on igatahes see, et võis ette aimata, et Ojasoo ja NO-teatri määramine Eesti 100 juubelipeo lavastajateks võib avalikkuses tekitada pahameeletormi. Otsustajad pidanuks suutma ette näha, et osa ühiskonnast ei pruugi Ojasood tema elu ühe varasema episoodi tõttu aktsepteerida Eesti 100 lavastajana. Ning kuigi meile on nüüd üritatud selgeks teha, et tegemist oleks justkui vaid ühe tavalise lavastusega, siis tegelikult on presidendi vastuvõtul ja selle lavastusel väga tugev sümbolväärtus.

Mis kogu loo juures ehk veelgi häirivam: praegu on riik president Kersti Kaljulaidi suu läbi andnud väga vastakaid, et mitte öelda kahepalgelisi ja silmakirjalikke signaale. Ühelt poolt räägitakse meile jõuliselt perevägivallast ja vägivallast naiste vastu. Teiselt poolt on Ojasoo juhtumi valguses tulnud riigipea juttu paradigma muutus: nüüd on äkki oluline hoopiski andeksandmine.

Eesti vabariigi juubeliaasta pole alanud just hiilgavalt: aastavahetusel jäeti teleprogrammis ära hümn ja nüüd see Ojasoo juhtum. Ikkagi tahaks loota, et kuni 24. veebruarini ei arutatagi nüüd raevukalt Ojasoo teemal, vaid avaliku debati teemadeks kujuneks see, mida on meile riigina 100 esimest aastat õpetanud. Mis on õnnestunud, mis untsu läinud. Ja veel olulisem: milline on visioon Eestist järgmiseks sajaks aastaks.

9 kommentaari

👅  /   20:50, 18. jaan 2018
Las kanakari korraldab.
P
pole  /   19:21, 19. jaan 2018
presidenti-pole riiki.
K
Kurb...  /   08:50, 20. jaan 2018
..et teatud ringkonna inimestele(naistel) pole midagi teha,kui urgitseda teiste inimeste elus.Inimesed elavad koos ja on tööl edukad.Häbi peaks olema tõesti kaagutajatel.Minge tootvamale tööle,ärge laselge.
Miks ei avaldata nimekirja,kes oma nõudmisi esitavad.Saaks ka rahvas teda,ka son mõtet sellist inimest oma ringkonda kutsuda.Iial ei tea,millal taas vahtu üles keerutab.
O
ojasoo teater  /   09:55, 20. jaan 2018
või vabaduse ristiplönn..
huvitav mis inimesed need on kes seda kunstiks peavad.
L
Lugeja  /   13:17, 20. jaan 2018
Minule igatahes Ojasoo meeldib...rääkige mis tahate! Naudin kõike tema lavastusi ja osatäitmisi! Kas see mis praegu toimub , selline ühe inimese materdamine tuhandete poolt,on ilusam,kui see kui tema selle tutaka sellele naisele virutas?
N
no  /   09:17, 21. jaan 2018
ojasoo on tüüpiline sallija,kes omi tõdesid pekstes selgitavad
K
kui  /   09:44, 24. jaan 2018
tuhanded ei soovi Ojasood ja NO99 -t, siis palun arvestage rahvaga! Ärge sõitke inimestest lihtsalt üle!
.
..  /   12:32, 31. jaan 2018
Ega ikka ei varjuta küll. Füüsiliselt ja vaimselt täiesti võrdsete kolleegide vahel toimunud juhuslik kokkupõrge ei ole mitte mingil moel perevägivald.
E
eesti on muutunud pättide paradiisiks  /   17:04, 23. veebr 2018
kui oled rahakas või mõne suurema nina soosik, siis võid seaduste ja teiste inimeste peale sülitada. Seda see ebameeldiv mees teeb ja jääbki tegema.

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias