Vaba aeg

Edward von Lõngus – füüsiliselt pole teda olemas, on vaid ideed 

Kristjan Roos, 11. jaanuar 2018, 14:45
Edward von Lõnguse töid võib uudistada ka Brüsselis.  RUUDU RAHUMARU
Kurioosse tänavakunstniku Edward von Lõnguse teosed on vallutanud Eesti 100 raames mitme Euroopa riigi pealinna – tema „(R)estart Reality“ on suurlinnades äratanud üksjagu tähelepanu.

Linnaleht uuris „(R)estart Reality“ tuuri koordinaatorilt Kadri Uusilt, kas anonüümsusega soovib von Lõngus saavutada selle, et isik ei varjutaks kunsti.

Kadri, kuidas on Edward von Lõnguse kunst Euroopas vastu võetud?

Vastuvõtt on olnud üldiselt väga soe ja tegelikult on huvi olnud üsna ühtlaselt suur. Ma arvan, et see on meile päris suur tunnustus, kui isegi kõike näinud berliinlased leiavad, et Edward von Lõnguse mobiilirakenduse abil ellu ärkavad kunstiteosed on midagi uut ja ägedat.

Kui rääkida tavalistest inimestest, möödakäijatest tänaval, võibki öelda, et Berliini inimesed olid keskmisest n-ö asjatundlikumad, uurisid muuhulgas teoste tehnilise teostuse kohta jms. Aga tegelikult on igas linnas, kus oleme seni tuuritanud (Brüssel, Rooma, Helsingi, Berliin, Kopenhaagen, Pariis), inimlikku huvi ja uudishimu hästi palju näha olnud.

Rääkides eredamatest meediakajastustest, siis Brüsselis kajastas Lõnguse tegemisi kohalik telekanal BruzzTV, ja televisioonil on muidugi suur mõjuvõim. Positiivne üllatus oli ka see, et Helsinkin Sanomate publikuhääletusel, kus võistlustules oli ligi 20 uut Pasilasse kerkinud tänavakunstiteost autoritelt üle kogu maailma, sai Edward von Lõnguse „Siil“ auväärse teise koha.

Mulle tundub, et Lõnguse tööd on omamoodi populaarseks muutunud ka välismaal elavate või sinna reisivate eestlaste hulgas.

Jah, see on küll päris tore tõesti. Saame ka üsna tihti teateid, kuidas kaasmaalased on võõrsile sattununa von Lõnguse radadel orienteerumas käinud. Miks mitte, see on kindlasti üks täitsa hea viis neid linnu avastada ning Lõnguse keskmiselt viie-kuue teose kõrval näeb punktist A punkti B liikudes enamasti nii mõndagi huvitavat, kaasa arvatud muud tänavakunsti. Ja välismaal elavatel eestlastel on samuti üks natuke teistmoodi asi juures, mille kaudu kohalikele sõpradele-tuttavatele nende endi kodupaigas ka Eesti kultuuri tutvustada.

Milles seisneb von Lõnguse fenomen?

Ma arvan, et see on segu heast, tugevast ja tabava sõnumiga kunstist, annusest huumorist ja (enese)irooniast, ning muidugi ka autorit ümbritsevast salapärast.

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee