Mereakadeemia torn 2016. aastal. (Heiko Kruusi/Linnaleht)

Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) Eesti Mereakadeemia sai jõuludeks oma 100-aastase ajalooga maja kellatorni kellad, mis iga täistund üliõpilaste hümni Gaudeamus esitavad.

Mereakadeemia asub Kopli poolsaare tipus üle 100-aastase ajalooga endises Vene-Balti laevatehase peahoones. Ajalooliste fotode põhjal on teada, et kui 1914. aastal hoone ehitus lõpule jõudis, polnud planeeritud tornikellasid veel paigaldatud.

Teada on ka, et kellamehhanismid jõudsid küll Koplisse sama aasta sügiseks, kuid sõjaolukorra tõttu jäid need torni paigaldamata ja evakueeriti hoopis Taganrogi, kuhu need lõpuks jäidki. 1980. aastate restaureerimise käigus maaliti aga tornikellade mulaažid, ilma kellamehhanismideta. Kuni tänaseni olidki tornikellad vaid maalitud sihverplaadid.

Mereakadeemia direktor Roomet Leiger meenutab: „Me oleme senini ikka nalja visanud, et meie maja tornikell näitab õiget aega kaks korda päevas, kuna tegu oli kella mulaažiga. Nüüd aga näitavad kellad õiget aega neljas suunas ja löövad nii täis- kui pooltundi," räägib Leiger ja lisab, et kellalöömine on seal majas alati au sees olnud. „Tulevased laevaohvitserid peavad vahti ja löövad kella ka majas sees nagu laevaski. Uus tornikell on sellele heaks täienduseks väljapoole maja ja loodetavasti pakub rõõmu ka teistele."

Taastatud kellade kujundusel on lähtutud algsest 1912. aastal tehtud kujundusprojektist, järgides hoonele kehtivaid muinsuskatse tingimusi. Kellad on suunatud nelja ilmakaarde ja need löövad hommikust kuni õhtul kella 22.00-ni.

Kellalööke saab kuulata ka SIIN!

2 kommentaari

K
koplikas  /   10:58, 26. dets 2017
igati positiivne, et kell tornis taas aega näitab! Eks selle koliseva valju heliga tule ajapikku lihtsalt ära harjuda, mürareostusest sealkandis puudust ei ole niigi. Mäletan, et aega näitav kell oli seal ka kaugel nõuka-ajal, kui seal TPI (peamiselt) majandusteaduskond tegutses. Joonistatud sihverplaat on ikka suhteliselt noor asjandus. Muide - mereakadeemia aegu on sealsamas tornis korduvalt lehvinud räpane ja rebenenud riigilipp, mille vahetamisega ei ole sugugi kiirustatud, üle nädalagi järjepanu valus vaatepilt olnud, kui rahvusvärvides nartsu seal lehvida lastud, samas maja ees mitmetes autodes koloraadomardika värvides lindikesed uhkeldamas...
A
Andrus  /   11:07, 26. dets 2017
Väga tore!

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias