Päevateema

Tusk: PESCO on halb uudis meie vaenlastele (1)

Kristjan Roos, 21. detsember 2017, 16:45
Donald Tusk ja Riho Terras Euroopa Ülemkogul PESCO tseremoonial  
Euroopa alaline struktureeritud kaitsekoostöö PESCO sai alguse just Eesti eesistumise ajal ning viimasel Euroopa Liidu Ülemkogul võeti uus kaitsealgatus ka ametlikult vastu.

Kokkulepetele eelnesid aga tõsised vaidlused eelkõige Prantsusmaa ja Saksamaa vahel. Kui Prantsusmaa nägi ja näeb PESCO-t ambitsioonika ettevõtmisena, siis Saksamaa soov oli, et PESCO-s saaksid osaleda kõik riigid, kes vähegi tahavad.

Pärast mitmekuiseid arutelusid otsustati Euroopa Liidule üsna omaselt: PESCO saab olema ambitsioonikas, aga see oleneb konkreetsetest projektidest, mida on praeguse seisuga kavandatud 17.

PESCO heakskiitmise puhul olid Euroopa Liidu Ülemkogul kohal ka liikmesriikide kaitsejõudude juhid. Kuna aga poliitikute lõunane arutelu viibis – väidetavalt Prantsusmaa ja veel paari riigi ootamatult tõstatatud ettepaneku tõttu Euroopa tööhõiveameti loomise kohta – pidid kõrged sõjaväelased justkui reamehed ühispildile saabuvaid riigijuhte rohkem kui tund aega ootama.

„Aastaid on olnud alalise struktureeritud koostöö suurimaks vastuargumendiks hirm, et see võib nõrgendada NATO-t. Tegelikkus on vastupidine. Tugev Euroopa kaitse hoopis tugevdab NATO-t. Seepärast ei ole alaline struktureeritud koostöö hea uudis mitte üksnes meile, vaid see on hea uudis ka kõigile meie liitlastele. Ja halb uudis meie vaenlastele,“ kommenteeris PESCO-t Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk.

Pidulikul tseremoonial samuti kõnelenud Eesti kaitseväe juhataja Riho Terras tõi välja, et PESCO näitab 25 Euroopa liikmesriigi soovi teha Euroopa Liit sõjaliselt tugevamaks, 17 ühisprojekti on väga väärtuslikud ja mõistagi tugevdab PESCO ka Euroopa Liidu sammast NATO-s.

1 KOMMENTAAR

a
A 22. detsember 2017, 01:39
Täna vaenlane homme sõber? Ajalugu on õpetlik ja karistab meid mitteteadmiste eest. Kes on meie vaenlane? Ainult hea ja hea,, ülejäänud hävitamisele v...
(loe edasi)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee