Värsked Tartu uudised

Tartu aastal 2017 – tegudest ja tegematajätmistest 

Jüri Laurson, Tartu Majaomanike Ühingu asutajaliige, 21. detsember 2017, 16:26
Jüri Laurson, Tartu Majaomanike Ühingu asutajaliigeFoto: ALDO LUUD
Heade mõtete linnas Tartus elas 11. detsembril 2017. aastal 99 512 elanikku. Siin on tehtud palju tegusid, kuid kahjuks on ka tegematajätmisi, mis väärivad ära märkimist.

Tehtud tegudest paistab eriti silma Maarja kiriku kõrval lammutatud hoone asemele ehitatud Naerumaa lasteaed. Lasteaias jagub kohti 120–144-le lapsele. Ehitise teeb eriliseks selle arhitektuurne lahendus: murukatus, väliskuju, päikesepaneelid katusel jne. Lasteaia ehitusel on kasutatud häid soojustusmaterjale, tänu millele on saavutatud ligi nullenergiatarbega hoone, kus küttekulud peaksid eelduste järgi olema ka külmal talvel madalad. Tegelikku küttekulu saame muidugi teada siis, kui saabub tõeline talv. Tehnilistest parameetritest nähtub, et Naerumaa on Tartu esimene A-klassi energiamärgistusega lasteaed.

Kahju, et Tartu pole suutnud lasteaiatasusid kontrolli all hoida, need on aasta-aastalt ohjeldamatult tõusnud ning on ühed Eesti kõrgemad, mis käib paljudele väikse sissetulekuga lastevanematele üle jõu.

Positiivne on, et Tartu teadvustab oma külje alla reostusohtliku tselluloositehase rajamisega kaasnevaid probleeme, kuid negatiivne on, et linn pole tänavu teinud midagi tähelepanuväärset sellest tehasest hoidumiseks. Vaikimise puhul võib korduda see, mis toimus Rail Balticuga – Tartut arutellu ei kaasatud ja otsused tulid linnarahva jaoks negatiivsed.

Positiivne on, et linn teadvustas parkimisprobleeme Tartu linnas, kuid negatiivne on, et selle lahendamiseks ei loodud tegelikke parkimiskohti, vaid suurendati tasulisi parkimispiirkondi ning tõsteti märkimisväärselt parkimistasusid. Nii tehti väga suurele hulgale inimestele paljudes piirkondades elamine ning töölkäimine ebamugavaks ja kulukaks.

Positiivseks võib lugeda, et linn on jõukam ning linnajuhid saavad endale südametunnistuse järgi lubada 26%-list palgatõusu, negatiivne on aga, et sama ei saa lubada õpetajatele, arstidele, õdedele ja sotsiaaltöötajatele. Ka pensionid ei tõuse samas tempos.

Positiivne on, et Tartu on juba mitu aastat teadvustanud pensionäride korraliku ühise huvikeskuse vajadust ning päevakorras on olnud Eesti Rahva Muuseumi endise hoone selleks otstarbeks ostmine, kuid negatiivne on, et 2017. aasta lõpuks pole pensionäride huvikeskuse probleemile ikka veel lahendust leitud.

Loodan, et 2018. aasta on Tartus tulemusrohkem kui 2017. aasta ning Tartu leiab lahendused ka probleemidele, millele on seni läbi sõrmede vaadatud.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee