Tarbija

Küünla põletamisel pea meeles kahe sentimeetri reeglit 

LL, 21. detsember 2017, 15:33
Küünlad peaks asetada kindlale ja mittepõlevale alusele. Klaasist ja kivist alused on sobivaimad. Mati Hiis
Kardinatele ja jõulukaunistustele liiga lähedale paigutatud küünlad ning järelevalveta jäetud lahtine tuli põhjustavad igal aastal tulekahjusid.

„Tihti põhjustab põlengu küünla lõpuni põlemine, sest küünlarasva sisse vajunud taht võib tegelikult edasi hõõguda,“ märkis If Kindlustuse kahjukäsitluse osakonna juht Taavi Kiibus. If Kindlustuses on viimaste aastate jõulukuudel registreeritud kahjusid, mille puhul on aknalaual põlenud küünlad süüdanud aknalaudu, aknaraame ja kaminapealseid ning põhjustanud kodudes põlenguid ja tahmakahjustusi.

„Seega on hea meelde jätta nn kahe sentimeetri reegel, et ohutuse tagamiseks tuleks küünlad kustutada siis, kui veel kaks sentimeetrit küünlast on põlemata. Seda reeglit tuleks järgida ka õues süüdatud küünalde puhul,“ lisas Kiibus.

Seitse soovitust küünalde ohutuks põletamiseks:

1. Aseta küünal alati kindlale ja mittepõlevale alusele. Klaasist ja kivist alused on sobivaimad.

2. Küünalt süüdates eemalda ohutuse mõttes rosetid ja muud kergesti süttivad kaunistused.

3. Ära jäta põlevat küünalt ega muud tuleohuallikat kunagi täiskasvanu järelevalveta.

4. Jälgi, et lapsed ja lemmikloomad ei saaks küünalt mänguhoos pikali lükata.

5. Küünalt kustutades veendu, et leek on päriselt kustunud. Suuremat tüüpi küünalde puhul võib ekslikult tunduda, et leek on kustunud, sest taht on küünlarasva sisse vajunud.

6. Pea meeles kahe sentimeetri reeglit: ära põleta küünalt lõpuni ja ohutuse tagamiseks kustuta see, kui kaks sentimeetrit on veel põlemata. Sama tuleb meeles pidada ka õueküünalde puhul.

7. Paiguta koju töökorras suitsuandurid, samuti võiks kodu ja koduse vara kindlustada, sõlmides ka vastutuskindlustuse, sest tulekahju korral võivad kahjustusi saada ka naaberkorterid ja need tagasinõuded võivad olla üsna suured.

Allikas: If Kindlustus

---

Käsitööküünlad nõuavad erilist hoolt

Tarbijakaitseamet juhib tähelepanu, et käsitööküünlaid põletades tuleks olla eriti ettevaatlik neile lisatud süttimisohtlike kaunistuste tõttu.

Tavakauplustest saadavate küünalde kõrval on populaarseks saanud ka käsitööküünalde valmistamine – endale, kingituseks või müügiks. Niisuguste küünalde puhul tuleb olla eriti ettevaatlik ja tähelepanelik, sest tihti lisatakse neile valmistamise käigus kaunistuseks taimi või muid materjale, ent kui leek jõuab kaunistusteni, võivad need süttida. Kaunistusmaterjale kasutatakse nii küünla sees (näiteks geelküünla puhul) kui ka küünla välispinnal, kuhu lisatakse paelu, tekstiili, kunstmaterjalist kaunistusi jne.
Nii nagu ei tohi tavalist küünalt asetada tuleohtlikule pinnale, tuleb ka käsitööküünla puhul tähelepanu pöörata materjalile, mille sisse küünal on pandud. Kas see on ikka kuumakindel? Kui tekib kahtlus, kas ostetud või kingiks saadud küünla põletamine on ohutu, siis tasub parem jätta küünal põletamata ning kasutada seda lihtsalt dekoratsioonina.
Meeles peab pidama sedagi, et väljas põletamiseks mõeldud küünalt ei tohi kasutada siseruumides – välitingimustesse mõeldud küünla põlemine on toatingimustes liialt intensiivne ja seega ohtlik.

Samal teemal

9. jaanuar 2018, 12:05
Päästeamet asub kortermaju kontrollima
27. detsember 2017, 16:21
Lõuna päästekeskus Viljandi tulekahjudest: põlengud põhjustasid rikkis kütteseadmed ja küünal

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee