Värsked Tallinna uudised

Piparkoogist saab teha kõike, ka Vana Tallinna 

Ants Vill, ants.vill@linnaleht.ee, 14. detsember 2017, 15:48
Bernt Notke surmatants. Autorid Piret Veigel, Pia Inger Sepman. HEIKO KRUUSI
Jõuluaeg ja Piparkoogimaania on jälle käes, seekord on piparkooginäitus juba 12. korda.

Näitus on algusest peale olnud suure publikumenuga, ka tänavuse avanädalavahetuse kahe päevaga käis seda külastamas üle 2000 inimese. Mitmesuguseid töid teemal „Vana Tallinn“ näitab ligi 100 piparkoogitaidurit, kes muidu tegutsevad kas kunstniku, disaineri või arhitektina vm elualal.

Bernt Notke surmatants. Autorid Piret Veigel, Pia Inger Sepman. HEIKO KRUUSI

Algusest peale „Piparkoogimaaniat“ korraldanud graafikakunstnik Mari-Liis Laanemaa meenutab 2006. aastat, kui tehti esimene näitus: „Tookord tekkis piparkooginäitus n-ö musta augu peale. Nagu vahel on, et kui kõik ideed saavad otsa, võib tekkida uus idee.“ Kunstnikerühmal oli tollal seljataga mitu kunstinäitust disaini- ja arhitektuurigaleriis, aga ilmnes, et uue tegemiseks polnud järsku ühtki ideed.

„Siis tuli mul pähe, et unustaks kõik, mis oleme siiani teinud, ja teeks oma teosed hoopis piparkoogist. Tegelikult oli see mõte juba kunstiakadeemia päevil tekkinud. Muidugi polnud idee mahamüümine lihtne, kaaskunstnikke tuli kõvasti veenda.“ Toona ei kujutanud ilmselt keegi ette, et tulemuseks võiks olla ruumiliste piparkookide näitus. Nagu Laanemaa ütles, et ta ise on graafikakunstnikuna rohkem harjunud tasapinnalise kunstiga: „Ei osanud isegi unes näha, et midagi sellist piparkookidest teha saab.”

Kummitused ja kratid varastavad Tallinna vapi. Autor Kaarin Briedis. HEIKO KRUUSI

Juba esimene näitus oli tohutult populaarne, väikeses HOP-galeriis Hobusepea tänavas käis üle kolme tuhande külastaja, täiesti uskumatu ühe kunstinäituse jaoks. Siis oli osalejaid oli veel vähe, 20 inimest, tookordsest näitusest pidi saama ühekordne eksperiment. „Aga järgmisel aastal hakkasid inimesed küsima, kas tuleb jälle ja siis saime siia disainigaleriisse kümneks päevaks ruumid. Galerii ruumi suurus määras selle, et pidime kutsuma rohkem osalejaid. Näitusega lõime järjekordse külastusrekordi. Siis oli asi juba meile, korraldajatele, lootusetu – pidime hakkama seda igal aastal korraldama,“ meenutab Laanemaa tosina aasta tagust asjade algust.

Koputajate tagasitulek. Autorid Krista Lehari, Kersti Kesküla, Pekka Paavo Kesküla. HEIKO KRUUSI

Tänavune eripära

Tänavusel näitusel on hästi suured tööd, seetõttu on neid on vähem kui eelmistel aastatel. Mari-Liis Laanemaa: „Sel aastal pühendasime näituse Eesti Vabariigi sünnipäevale. Kuna meil oli juba eelmisel aastal juubeliga sobival teemal näitus „Mets“, siis mõtlesime pikalt, mille väärilisega tänavu välja tulla. Leidsime, et teemaga „Vana Tallinn“ saaks luua piparkoogimaailma, mis on inspireeritud Tallinna ajaloost, arhitektuurist ja kunstist. Linna ajalugu on värvikas, tegijail oli sealt väga põnev teemasid leida.“

Vana Toomas. Autorid Pelle Kalmo, Jaana Nõu. HEIKO KRUUSI

Näitusel püüab pilku pea täismõõdus Vana Toomas, mis on valmistatud linnamuuseumis olevate originaalide järgi, inimkõrgune piparkoogist raudrüü, raekoja lohekujuline veesüliti, keskaegse katkutohtri hirmutav linnunokakujuline mask, samuti Bernt Notke kuulsa surmatantsu piparkoogiverisoon. Aga ka näiteks koge makett, raekoja makett, Pühavaimu kiriku makett ning Viru väravad koos Tallinna esimese, 1888. aastal käiku pandud hobutrammiga. Praegu Peppersacki restorani koduks oleva hoone maketil tõstab tilluke vints isegi tillukest piprakotti.

Hobutramm. Sigrid Valgma, Zoran Grojic. HEIKO KRUUSI

Ja veel on piparkoogist majake, kuhu saab pea aknast sisse panna. Tasub kiigata – avaneb väga huvitav vaatepilt. Aga ettevaatust, piparkoogimajake on teatavasti rabe.

„Piparkoogitaigen on hea materjal, see paneb kunstnikel vaimu lendama: metallikunstnik teeb sepisesarnaseid asju, arhitekt maja, graafik tasapinnalisi figuure. Materjal nõuab suurt osavust: iga asja valmistamseks kulub kolm-neli korda rohkem aega, kui esialgu kõige julgem hinnang oleks lubanud,“ räägib Mari-Liis Laanemaa.

Laterna magica. Autorid Martin Aus, Signe Sõmer. HEIKO KRUUSI

Aknal on välja pandud metallikunstnik Kaupo Kanguri valmistatud piparkoogikahur. See on täismõõdus koopia linnamuuseumi töökorras metallkoopiast, mille kunstnik valmistas õpingute lõpuks Peterburi muusemis oleva vanaaegse originaali, kambersuurtüki järgi. „Iga töö taga on tohutu lugu ja tohutu töö,“ kinnitab Laanemaa.

Peale näituse on galerii keldris iga päev kella 12 alates kõigile osavõtuks töötuba, kus saab piparkoogist asjade tegemisele ise käe külge panna.

------------------------------------------------------------------------

Piparkoogimaania töötuba. HEIKO KRUUSI

Piparkoogimaania „Vana Tallinn“

Näitus on avatud 7. jaanuarini disaini- ja arhitektuurigaleriis Pärnu mnt 6 kella 11–18 iga päev. 24. ja 31. detsembril on näitus avatud kella 11–15 ja 1. jaanuaril suletud. Näituse ajutises köögis toimuvad iga päev kunstnike juhendatud piparkoogitöötoad.

30. detsembrini toimub fotovõistlus omavalmistatud piparkookidest teemal „Vana Tallinn“. Lähemalt vaata piparkoogimaania.ee. Parimaile auhinnad!

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee