Päevateema

Mis juhtus 30 aastat tagasi? (1)

Ants Vill ants.vill@linnaleht.ee, 14. detsember 2017, 15:47
Muinsuskaitse seltsi asutamise järel korraldati tõrvikrongkäik. Esiplaanil Trivimi Velliste.  Raivo Lass
Teisipäeval tähistati Eesti muinsuskaitse seltsi, mis oma asutamisaegadel oli väga suure ühiskondliku kaaluga, asutamise 30. aastapäeva mälestustahvli avamisega.

Mälestustahvel avati annetajate toel Tallinnas Rävala puiesteel oleva Eesti Euroopa maja fuajees, et meenutada 30 aastat tagasi, 12. detsembril 1987. aastal toimunud asutamiskogu. Siis asus selles paigas ametiühingute maja, mis hiljem põhjalikult ümber ehitati ja kus nüüd on Euroopa Liidu esindus.

Muinsuskaitse seltsi asutamise 30. aastapäeval avati mälestustahvli avamine Euroopa Liidu majas Tallinnas HEIKO KRUUSI

Seltsi asutavale kogule olid 80 tegutsevat klubi valinud 239 saadikut, kes otsustasid asutada Eesti muinsuskaitse seltsi, võtta vastu põhikirja ja valida esimeheks kogu liikumise ühe eestvedaja Trivimi Velliste.

Muinsuskaitseliikumine oli üks uueks ärkamisajaks nimetatud aja rahvaliikumise vorm, tippaegadel oli seltsis kuni 10 000 liiget. Seltsi tegevuse eesmärk oli kaitsta muinsuskaitselise tegevuse kaudu, hiljem ka otseselt, rahvuslikke väärtusi. Muinsuskaitse seltsist sai toonase vabadusliikumise üks eestvedajaid ja rahvusliku mälu taastajaid. Juba järgmise aasta aprillis toodi Tartus muinsuskaitsepäevadel rahva ette meie rahvusvärvid. „Algas nõukogude võimu hävitatud vabadussammaste ja rahvuslike mälestusmärkide taastamine, laulev revolutsioon, nõuti meelsusvangide vabastamist. Seltsi nõukogudevastast rolli toonases Eesti ühiskonnas võib võrrelda Solidaarsusega Poolas,“ ütles tähtpäevakonverentsi ettekandes seltsi esimees, ajaloolane Peep Pillak.

Muinsuskaitse seltsi esimene esimees Trvimi Velliste ja pragune esimees Peep Pillak. HEIKO KRUUSI

Auesimees Trivimi Velliste meenutas mälestustahvli avamisel: „Mäletan tolle päeva ilma, oli lumine, sulapoolne. Ja sulapoolne oli ka poliitiline ilmastik, mis valitses siin ametiühingute maja saalis. Perestroika oli jõudnud juba edasi liikuda, meid oli tulnud tervitama Indrek Toome, kes oli väga sõbraliku olemisega. Seesama Toome oli ju alles mõned kuud varem muinsuskaitsepäevade korraldamise Tarvastus ära keelanud „seoses keerulise olukorraga põllumajanduses“”.

Muinsuskaitse seltsi asutamise järel korraldati tõrvikrongkäik. Esiplaanil Trivimi Velliste.  Raivo Lass

„Ennekõike tuli taastada muinsuste muinsus – iseseisev Eesti, milleta poleks olnud lootust säilida ka muudel muinsustel. Loosung rõhutas, et ülimaks, mida kaitsta, on Eesti vabariik. Võib väita, et kui selts oleks piirdunud vaid rahvusvärvide väljatoomisega Tartu muinsuskaitsepäevadel, oleks juba sellest piisanud seltsi loomise õigustuseks,“ meenutas Velliste. Ta lisas, et seltsist kasvas välja palju organisatsioone, ka parteisid, samas pole muinsuskaitseline külg seltsi tegevusest ka praegusajal kadunud.

Tänane päev

Muinsuskaitse seltsi tegemistest rääkides rõhutas Peep Pillak, et muinsuse kaitsmisega tegeleb meil riiklik muinsuskaitseamet, lisaks on veel eraomanikud, kellel on muinsuskaitse vallas omad huvid. „Ja siis veel ühiskondlik huvi, mida esindabki muinsuskaitse selts. Meie esindame siis kodanikuühiskonda.“ Pillak tõi esile, et praegu on seltsi jaoks kõige aktuaalsem Patarei merekindlus-vangla päästmine. „Riik tahab selle erainvestoritele maha müüa, kes arendaks kinnistul ükskõik mida. Muinsuskaitse selts on seisukohal, et Patarei peab minema ühiskondlikku kasutusse, et sinna ei ehitataks kortermaju.“

Ta lisas, et taastatud Patarei peaks olema kõigile vaba juurdepääsuga. „Patarei on Euroopas ja vist kogu maailmas ainulaadne objekt. Selle kaudu on võimalik jutustada meie ajalugu. Me oleme tähistamas Eesti vabariigi 100. sünnipäeva, aga mitte kõik 100 aastat ei ole Eesti vaba olnud. Ja selle vabaduse ja vangistuse kõige paremaks ilmestajaks oleks Patarei, kus paljusid Eesti vabadusvõitlejaid on vangis peetud,“ märkis Pillak.

1 KOMMENTAAR

l
Loodi ENSV Muinsuskaitse Selts... 14. detsember 2017, 17:17
Mälestustahvlil on kahetsusväärne EKSITUS... Tekstil peaks olema ENSV Muinsuskaitse Selts,sest kui 12.detsembril 1987.a. tollases ENSV Ametiyhingute N...
(loe edasi)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee