Värsked Tartu uudised

Mis on tartlaste lemmikkohad? Mis aga Tartu avastamata pärlid? 

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 30. november 2017, 15:30
Tartlane võib oma kodulinnast leida avastamata paiku. Omaette vaatamisväärsus on sillaalused. Pildil Sõpruse sild.  Aldo Luud
Tuleval aastal peaks valmima Tartu uus viidasüsteem, mille tarbeks korraldas Disainistuudio OÜ koostöös linnaga ideekorje, et kaardistada linlastele olulised ja põnevad paigad.

„Ideekorjeni viis soov kaasata uuringusse laiem hulk huvilisi. Ideekorje platvormi olid tartlased varem meelsasti kasutanud ja seetõttu oli põhjust arvata, et see toimib,“ selgitab Anu Leisner hanke võitnud Disainistuudiost. Tema sõnul on ideekorje mõistagi vaid üks meetod, mida kasutatakse info kogumiseks ja kasutajauuringuks, et kaardistada kohti, mis on kohalikele olulised. Lisaks turistide suunamisele on loodava viidasüsteemi eesmärk aidata kohalikel elanikel oma kodulinna avastada ja aktiivsemalt ümbritsevat linnaruumi kasutada.

Koos ideekorjega koguti andmeid veel intervjuude, fookusgruppide, kaardianalüüsi, dokumendianalüüsi ja varasemate uuringute analüüsiga. Nüüd on kavas kogutud info kõrvutada ja süstematiseerida. Järgneb prototüübi koostamine ning kõige lõpuks peaks tartlased saama tuleval aastal kasutajasõbraliku viidasüsteemi. Linlased avaldasid siin soovi, et linnaruumis oleks tähistatud ka otseteed.

Ideekorje tulemuste põhjal saab teha üksjagu põnevaid järeldusi paikade kohta, mis on Tartus seni ehk põhjendamatult tähelepanuta jäänud. Anu Leisner toob korje põhjal välja järgmist: „Huvitavaid kohti, mida väga ei teatud, tuli välja rohkesti, näiteks Ohvitseride park, Ropkamõisa park, Puiestee sõjaväelinnak ratsabaasiga, Püha Aleksandri kirik, Raja tänava viljapuuaed, Luunja kasvuhooned ja Vabaduse silla alune nn tänavakunsti galerii. Peale selle on tartlaste jaoks tähtsad veel looduslikud kohad, sealhulgas kogukonnaaiad. Välja on toodud Tartu maheaed, Emajõe aed, Tiigiaed, Hiinalinna aiamaad, Annemõisa pärnade allee, kalmistu paljand, loodusmaja park ja mitmesugused väikesed nn salaaiad.“

Samas joonistusid ideekorjega välja mõned eriti populaarsed kohad. Nendeks on näiteks botaanikaaed, raeplatsi purskkaev Suudlevad Tudengid, Anne kanali puhkeala koos Anne luha looduskaitsealaga ning muidugi Emajõe äär pea kogu linnapiiri ulatuses mõlemal kaldal ja Toomemägi koos Kassitoomega.

„Uute telgedena on kaardil Roosi tänav ja hariduslinnak Maarjamõisas ehk rahvusarhiiv koos riigigümnaasiumi, tervishoiu kõrgkooli ja ülikooli õppehoonetega,“ tutvustab Leisner. Tema sõnul väärtustavad tartlased erilise arhitektuuriga terviklikke linnaosasid, nagu näiteks Elva tänava juugendvillad, Lepiku tänava puitarhitektuur, Aleksandri tänava puitmajad, Päeva ja Pargi tänava hooned ja Vikerkaare tänava aedlinnamiljöö.

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee