Tarbija

Proteesiarveid saab esitada kuni 31. jaanuarini 2018 

Kaidi Kasenõmm, tervisedenduse ja kommunikatsiooni spetsialist, 23. november 2017, 15:54
Uue aasta algusest jõustuva muudatuse tõttu hakkab kõigi haigekassa partnerite juures üle Eesti kehtima hammaste proteesidele sama hind. Stanislav Moškov
Alates 1. jaanuarist 2018 saab hammaste proteeside hüvitist kasutada ainult nende proteesitegijate juures, kes on sõlminud haigekassaga lepingu.

Muudatusega seoses saab käesoleva aasta proteesiarveid haigekassale esitada ainult kuni 31. jaanuarini 2018. Pärast 31. jaanuarit esitatud arved enam tasumisele ei kuulu.

Samal teemal

„Palun vaadake oma arved üle ja küsige ka lähedastelt, kas tänavused proteesiarved on haigekassale esitatud,“ sõnas haigekassa esmatasandi talituse juht Külli Friedemann. Uue aasta algusest jõustuva muudatuse tõttu hakkab kõigi haigekassa partnerite juures üle Eesti kehtima hammaste proteesidele sama hind.

NB! Käesoleval aastal ehk kuni 31. detsembrini 2017 makstud proteesiteenuste eest saab haigekassale proteeside hüvitise taotluse esitada kuni 31.01.2018.

2018. aastasse proteesiteenuse aega kinni pannes tasub arstilt kindlasti üle küsida, kas tal on haigekassaga leping või kas ta plaanib sõlmida lepingu, mis annab õiguse saada proteeside eest hüvitist. Võimalusel tasub aja broneerimisega veidi oodata ja teha seda jaanuaris. Nii saab inimene olla vastuvõtule minnes kindel, et ta saab ka hüvitist kasutada. Vastasel juhul peab ta tasuma kogu summa ise.

Friedemann lisas: „Ükski kehtiv hüvitise summa või jääk ei lähe inimese jaoks kaduma. Kui 2017. aasta lõpus on proteeside jaoks kehtiv hüvitise jääk näiteks 120 eurot, saab ta seda alates 2018. aasta algusest ikka kasutada, lihtsalt haigekassa lepingupartnerite juures.“

Alates jaanuari algusest arvestatakse soodustuse summa kohe maha hambaarsti juures maksmise ajal. Inimene ei saa enam esitada haigekassale avaldust tagantjärele, sest kogu arveldus hakkab toimuma otse proteesitegija ja haigekassa vahel.

Proteeside eest on õigus hüvitist saada järgmistel ravikindlustatud inimestel:

• töövõimetuspensionäridel,

• vanaduspensionäridel,

• osalise või puuduva töövõimega inimestel,

• üle 63-aastastel ravikindlustatud eakatel.

Millal täitub kolm aastat ja saab uuesti taotleda hambaproteeside hüvitist?

Kui pensionärile pole varem hambaproteese tehtud, algab kolmeaastane periood 260 euro kasutamiseks kuupäevast, kui hüvitist esimest korda rakendati. Uuesti tekib hüvitise taotlemise õigus, kui sellest kuupäevast on möödunud kolm aastat ning inimene pöördub proteeside parandamiseks või uute tellimiseks hambaarsti juurde.

Hüvitise summast kasutamata jäänud osa järgmisse perioodi edasi ei kandu. Kui kindlustatu ei tea täpselt, kui palju aega on möödas eelmiste proteeside valmistamisest, soovitame seda täpsustada proteeside valmistajaga või uurida haigekassast enne hambaarsti juurde minekut. Kontrollida saab ka riigiportaalist www.eesti.ee „Hambaravi- ja proteesiteenuste info“ kaudu või saates allkirjastatud küsimuse haigekassasse posti või e-postiga või külastades meie klienditeenindusi.

Näide

• Marta esimesed hambaproteesid valmisid 195,78 euro eest 7. mail 2015. Marta esitas haigekassale kulutuse hüvitamiseks avalduse ja teenuse eest tasumist tõendavad dokumendid. Sellest päevas algas Martal kolmeaastane hüvitise periood. Haigekassa maksis 90 päeva jooksul avalduse saamisest Marta arveldusarvele proteesihüvitise 195,78 eurot.

• 2016. aasta novembris pöördus Marta proteeside parandamiseks taaskord arsti poole ning esitas haigekassale uue avalduse ja arve 69,78 eurot. Haigekassa hüvitas 90 päeva jooksul Martale kasutamata hüvitise osa 59,87 eurot (255,65 eurot - 195,78 eurot = 59,87 eurot).

• 2018. aastasse hambaarsti aega kinni pannes küsib Marta arstilt üle, kas tal on haigekassaga leping, mis annab õiguse proteeside eest hüvitist saada. Alates 2018. aasta algusest arvestatakse soodustuse summa alati raviarvelt maha kohe maksmise hetkel ja Marta ei pea enam esitama selleks tagantjärele haigekassale avaldust.

Lisainfot proteeside hüvitise kohta saab haigekassa kodulehelt www.haigekassa.ee/hambaravi, klienditelefonilt 669 6630 (E–R 8.30–16.30), klienditeenindustest, saates allkirjastatud avalduse info@haigekassa.ee, ning riigiportaalist www.eesti.ee rubriigist „Hambaravi- ja proteesiteenuste info“.

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee