Päevateema

Uuest aastast uutmoodi: igaüks määrab oma maksuvaba tulu suuruse ise (5)

Evelyn Liivamägi, maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja , 16. november 2017, 16:42
Järgmisel aastal tõuseb maksuvaba tulu määr ühes kuus 500 euroni, mis jätab paljudele inimestele 64 eurot kuus rohkem kätte. Samas muutub maksuvaba tulu suurus sõltuvaks inimese aastasest sissetulekust, nii et suurema tulu saajate maksuvaba tulu väheneb.  Andres Varustin
Järgmine aasta toob suurele osale inimestest kaasa maksuleevenduse, kui maksuvaba tulu määr kerkib 500 euroni. Madalama ja keskmise palgaga inimesed võidavad selle tulemusel iga kuu tervelt 64 eurot. Samas tuleb oma tuludel silm peal hoida, et vältida tulumaksu juurdemakseid 2019. aastal.

Alates järgmisest aastast jaguneb maksuvabastuse suurus kolme peamisesse gruppi.

*Kui sinu aastane tulu on kuni 14 400 eurot ehk 1200 eurot kuus, on sul võimalik kasutada maksimaalset maksuvabastust, mis on 6000 eurot aastas ehk 500 eurot kuus.

*Iga kuu üle 2100 euro (ehk aastas üle 25 200 euro) teenides maksustatakse tulumaksuga kogu tulu, s.o maksuvaba tulu suurus on 0 eurot.

Kuna maksuvaba tulu arvutamiseks on vaja teada, millisesse tuluvahemikku kuulud, siis tasub kõigil juba varakult mõelda, kui suureks aastatulu kujuneb. Kui sa ei ole aasta alguses arvestanud mõne lisatuluga (nt korteri väljaüürimisest saadud tulu või tööandjalt saadud preemiaga), siis võib aasta jooksul arvestatud maksuvabastus olla liiga suur ja tekitada sellega tulumaksu juurdemaksmise kohustuse 2019. aasta alguses.

Kui suur on minu aastatulu?

Maksuvaba tulu saab kasutada ainult ühelt sissetulekult – kas palgalt, pensionilt, toetuselt vms. Selle arvestamiseks on iga inimene esitanud või peab lähiajal esitama avalduse kas tööandjale, sotsiaalkindlustusametile, töötukassale vm väljamakse tegijale.

Järgmise aasta eeldatava tulu arvutamiseks tuleb liita kõik maksustatavad tulud brutosummadena ehk summad koos maksudega: näiteks palk, töövõtulepingud, preemia, pension, vara müük, välismaine tulu, vanema- ja haigushüvitis, maksustatav stipendium, üüri- ja renditulu, dividendid jmt. Aastatulu arvestusse ei lähe maksuvabad tulud: näiteks pere- ja toimetulekutoetus, maksuvaba eluaseme müük, maksuvaba stipendium, kingitus, erisoodustus, lähetuse päevaraha.

Kui jagad saadud aastase summa seejärel kuude arvu ehk 12-ga, saad teada oma eeldatava brutotulu igas kuus.

*Kui saadud summa jääb igal juhul alla 1200 euro, siis tööandja (või muu väljamakse tegija, kellele oled esitanud maksuvaba tulu avalduse) arvutab automaatselt maksuvabaks tuluks 500 eurot kuus ja sina rohkem midagi tegema ei pea.

*Kui sinu tulu igas kuus on üle 2100 euro, siis tuleb valida, kas paluda tööandjal arvestada maksuvabaks tuluks 0 eurot või jätta maksuvaba tulu avaldus esitamata.

*Kui tulu on 1200 eurost suurem ja 2100 eurost väiksem, on sinu maksuvaba tulu väiksem kui 500 eurot. Täpse summa leiad valemiga: 500 – 0,55556 x (x on sinu igakuine brutotulu miinus 1200). Sellisel juhul pead esitama tööandjale maksuvaba tulu avalduse saadud summa ulatuses. Sellest summast rohkem maksuvaba tulu tööandja arvestada ei tohi, küll on võimalik esitada avaldus väiksemas summas.

Mida teha, kui aastane tulu on raskesti prognoositav?

Kui saad tulu ainult ühest töökohast ja igal kuul kindla summa, on aastase tulu hindamine lihtsam. Arvutamise teeb tööandja (või muu väljamakse tegija) sinu eest ära ning peab töötasult või pensionilt õige summa kinni. Näiteks kuus 1450-eurost brutopalka teenivale inimesele on ühes kuus ette nähtud maksuvaba tulu 361,11 eurot ja kättesaadav summa on 1190,46 eurot.

Palgakorralduse puhul, kus töötajal on võimalik saada aasta jooksul preemiat või muud ebaregulaarset lisatasu, tuleb juba aasta alguses selle võimalusega arvestada. Kui toodud näite puhul saaks inimene aasta keskel 1000 eurot preemiat, siis oleks kuus ettenähtud maksuvaba tulu hoopis 314,82 eurot ning igakuine kättesaadav summa 1181,20 eurot. Seega peaks inimene juba aasta alguses tegema tööandjale maksuvaba tulu avalduse summas 314,82 eurot.

Kui sama töötaja peaks lisaks palgale ja preemiale müüma veel 12 000 euro eest päranduseks saadud kinnisvara, siis kasvaks tema aastane brutosissetulek üle 30 000 euro ehk tema maksuvaba tulu suurus muutuks nulliks ning ta peaks järgmise aasta alguses maksma tulumaksu juurde.

Maksuvaba tulu suuruse leidmiseks on internetis mitmeid kalkulaatoreid, mille abil saab lihtsasti enda maksuvaba tulu arvutada ja tuluprognoosidega katsetada. Näiteks kalkulaator.ee veebilehel on palgakalkulaator, mis võimaldab peale palga arvesse võtta ka muu aasta jooksul saadava tulu.

Raskesti ennustatava tulu puhul on igal juhul mõistlik käituda maksuvaba tulu arvestamisel pigem tagasihoidlikumalt, sest nii väldid tulumaksu juurde maksmist ja kui maksadki aasta jooksul rohkem tulumaksu, saad 2019. aasta alguses esitatava tuludeklaratsiooniga selle osa tulust tagasi.

Kuidas saan ise asjadel silma peal hoida?

E-maksuametisse/e-tolli lisandub võimalus jooksvalt näha, kui palju on erinevad väljamaksjad inimesele tasu maksnud ja maksuvaba tulu kasutanud. Kui maksuvaba tulu on kasutatud üle piirmäära, saab näha ka võimalikku lisamaksukohustust, mis tekib tuludeklaratsiooni esitamisel. See on prognoos, sest kui sissetulek aasta jooksul muutub, siis muutub ka maksuvaba tulu suurus. Samuti puudub MTA-l info lisatulude ja võimalike mahaarvamiste kohta, mis tuleb esitada alles järgneva aasta tuludeklaratsioonil.

Peale selle tasub e-maksuametis/e-tollis oma e-postiaadress ja telefon üle vaadata, sest sinna saabuvad teavitused, kui maksuvaba tulu hakkab enne aasta lõppu täis saama. Siis saad õigel ajal kas selle arvestamisest loobuda või paluda see arvestada väiksemas summas. Rohkem infot maksuvaba tulu kohta leiad MTA koduleheküljelt.

Sotsiaalkindlustusameti kliendid – pensioni, vanemahüvitise ja kahjuhüvitise saajad leiavad kasulikku infot ka sotsiaalkindlustusameti kodulehelt.

Meelespea

• Aastatulu arvestusse läheb kogu aasta jooksul saadud tulumaksuga maksustatav brutotulu. Arvesse ei lähe näiteks pere- ja sotsiaaltoetused, maksuvaba stipendium ja enda eluaseme müük.

• Maksuvaba tulu suurus sõltub aastasest brutotulu suurusest. Vaata üle, kas pead oma maksuvaba tulu arvestamise avaldust muutma või on kasulik sellest üldse loobuda.

• Hoia kontaktandmed e-maksuametis/e-tollis ja eesti.ee portaalis värsked, et teavitused sinuni jõuaksid.

5 KOMMENTAARI

r
rõõmus 7. detsember 2017, 21:26
panen suuruseks riigikogu liikme palganumbri , sest niikui nii hakkavat meil palgad ühtlustuma . koristaja ja haigekassa juhi palgavahe väheneb juba kolinal..
6
65+ 21. november 2017, 09:53
uut moodi, see on inimeste mõnitamine ja piinamine. Ma ei tea ja ei saa ka aru, mida teha. Järelikult hakkan tulumaksu rohkem maksma ja saan vähem kui...
(loe edasi)
Loe kõiki (5)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee