Vaba aeg

Mari Kalkun: pimedus muutub ülevalgustatud ajal väärtuseks 

Kristjan Roos, 16. november 2017, 15:05
Mari Kalkun tõdeb, et mitmed laulud on seotud teispoolsusega, kuid tema jaoks pole selles midagi sünget.  RUUDU RAHUMARU
Hiljuti oma kolmanda sooloplaadi „Ilmamõtsan“ valmis saanud Võrumaa juurtega laulja Mari Kalkun usub, et hästi loodud muusika pakub hingedeajal rahulikku kulgemist.

Pime aeg võib tunduda üksjagu tüütu ja kõle, kuid Mari Kalkun näeb just praegusel ajal head võimalust mõelda hingedeajal rohkem näiteks esivanematele. Loodusest ja pärimusest inspiratsiooni saava lauljanna laulud on eesti, võru ja setu keeles, lisaks on uuel plaadil ka metsaneenetsi poeedi Juri Vella luulet.

Samal teemal

Kas tunnetad, et just looduslähedane omalooming on hingele pimedal ajal parim kosutus?

Minu muusika ammutab loodusest palju jõudu, kuid on tihedalt seotud hingedega – nii elavate kui ka surnutega. Minu meelest on hingedeaeg kosutav, sest jätame esivanemaile mõeldes iseenda korraks tagaplaanile, tegeleme suuremate küsimustega ja see on kokkuvõttes väga tervistav. Mitmed plaadi „Ilmamõtsan“ laulud on otsapidi seotud teispoolsusega, kuid selles teemas pole midagi sünget. Näen seda kui osa eluringist. Paljud on öelnud, et teen helget muusikat.

Pimedat novembrit võib võtta kui ainulaadset võimalust lülitada end pisut madalamale lainesagedusele: anda endale võimalus olla pisut aeglasem, magada rohkem, vahtida hämarikku, tegeleda hingedeajal oma sisemusega, meenutada esivanemaid. Viimasel ajal tundub, et ka pimedus muutub ülevalgustatud maailmas järjest suuremaks väärtuseks.

Kui su enda muusika kõrvale jätta, siis kas tooksid veel mõne bändi või loo, keda just praegusel pimedal ajal on mõnus kuulata?

Mulle väga meeldib sooja energiaga, kuid mitte pealetükkiv muusika. Selline muusika, mis laseb sul olla ja paneb mõtte mingis uues suunas liikuma. Viimase aja avastused on Iiri bänd Lankum ning laulukirjutaja Jo Mango. Eestlastest Riho Sibul, Vaiko Eplik, Tuulikki Bartosik, Kärt Johanson.

Oled rääkinud, et sind inspireerivad isiklik elu, pillid, aga ka eesti ja võro luule. Millised pillid või luuletajad oled enda jaoks viimasel ajal leidnud?

Olen leidnud ühe uue luuletaja, kes mulle laulutekste kirjutab – iseenda! Ja seda endalegi üllatusena. Pigem nimetaksin neid küll pühendusteks või sõnadega lauludeks. Teemades olen jäänud truuks inimsuhetele ja loodusele. Ehk on lauludesse rohkem tulnud suurt maailma, mis uksest ja aknast sisse murrab ja inspiratsiooni maailmas rändamise kogemustest. Sellele viitab ka plaadi pealkiri.

Eksperimenteerid uuel plaadil kanneldega. Millistega täpsemalt?

Mängin plaadil 12-keelset väikekannelt ja 36-keelset bassidega kannelt ning kasutan neid laulu saateks. Väikekannel on eestlaste vanimaid pille. Mina kasutan seda peale traditsioonilise duuritõmbamise ja sõrmitsemise vahel ka rütmipillina ning katan keeli kinni nii, et tämber muutub. Vanasti kasutati ütlust „kannelt peksma“, mõnes loos tuleb seda ette. Aga oskan kannelt ikka ilusasti ka mängida.

----------------------------

Plaadi esitluskontserdid

28. novembril kell 19 Tallinnas Kumus

29. novembril kell 19 Tartus ERM-is

30. novembril kell 19 Viljandis pärimusmuusika aidas

2. detsembril kell 18 Paides Wabalinna majas

3. detsembril kell 18 Võru Kandles

6. detsembril kell 19 Pärnu Endlas

-----------------------------

Maailm kui tervik

Plaadi nimi „Ilmamõtsan“ tuleneb võrokeelsest väljendist ilmalaanen ja tähistab maailma tervikuna, ent ka meie siseilmu. „Võromaalase jaoks on maailm võrreldav suure metsaga. Metsa kaudu mõtestatakse nii ennast kui ka maailma. „Ilmamõtsan“ on minu maailm nii, nagu ma seda praegusel hetkel tajun. Minu kodu on Võrumaal, kuid ringireisiva muusikuna kogen enda ümber ka suurt, globaalset maailma ning selle võlu ja valu. Tunnen, et tänu oma tugevatele juurtele suudan kihutavas maailmas püsti püsida ja hakkama saada,“ on Mari Kalkun tutvustanud uue plaadi nime ja tausta.

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee