Peaminister Jüri Ratas (Stanislav Moshkov)

Eesti valitsus käsitleb suhteid Hispaaniaga ja Hispaanias toimuvat rahvusvahelise õiguse ja rahvusvaheliste suhete põhimõtete, eriti Euroopa Liidu ja NATO reeglite kontekstis.

Euroopa Liidu aluslepingutes on kindlaks määratud põhimõtted, millest olulisemad on sätestatud nn Kopenhaageni kriteeriumites. Nende järgi kuuluvad Euroopa Liitu demokraatlikud õigusriigid ning liikmesriigid austavad üksteise suveräänsust, puutumatust ja terviklikkust. Õigusriigi põhimõtete järgimine on Euroopa Liidu toimimise vääramatu alus.

Euroopa Liidu liikmesriikidel pole kohane sekkuda meelevaldselt üksteise siseasjadesse. Kui me ei austaks üksteise suveräänsust ja terviklikkust, oleks väga raske nõuda nende põhimõtete järgimist mujal maailmas. Hispaania on demokraatlikke põhimõtteid järgiv õigusriik ning Hispaania põhiseaduse ja teiste seaduste alusel on võimalik lahendada siseriiklikud küsimused rahumeelselt. Selle eelduseks on Hispaania autonoomse piirkonna Kataloonia naasmine õiguslikkuse teele. Probleemi saavad lahendada vaid Madrid ja Barcelona omavahel suheldes.

Demokraatlike protsesside toimimise ja edukuse üks kriteerium on kahtlemata vältida üleliigse jõu kasutamist ja vägivalda. Seetõttu peavad ka Hispaaniast eraldumise taotlejad mõistma, et jõu kasutamine või seadusi rikkudes selle kasutamisele provotseerimine ainult takistab lahenduse leidmist.

Olen mitmel korral telefoni teel olukorda arutanud Hispaania peaministri Mariano Rajoyga, kes on kinnitanud, et taotleb seaduslikku ja rahumeelset lahendust.

2 kommentaari

I
imestav kodanik  /   18:04, 4. nov 2017
Aga Poola, aga Ungari, aga Tšehhi? Ja äkki kuulaks ka vastaspoole ära, mis neil öelda on? Miks siis, kui seadusi keskvalitsuse võimu suurendamiseks muudeti siis seaduslikkusest kinni ei peetud? Sest miski pole ju igavene, nagu ka seadused, mille järgi Kataloonia seaduslikke valitsejaid kohtu alla antakse. Poliitiline vastasseis püütakse muuta kriminaalseks? Nüüd äkki ilmuvad välja igasugused asjad, mis pole katalaanide referendumiga kuidagi seotud. Ju siis saadakse isegi aru, et lahjaks jääb see poliitline süüdistus, on vaja ka kriminaalseks asja pöörata. Justkui oleks õppimas käidud Türgis Erdogani juures. Või hoopis eeskuju võetud Putinist? Millega nad ise on hakkama saanud, seda ei taheta näha. Ehitati lennuväljad, kus pole ükski lennuk maandund ega õhku tõusnud, terved linnad, mis on tühajd kui tondilossid, suured automagistraalid, mis kuhugi ei vii ... Kes keskvalitsuse selliste asjade eest vastutust kannab?
E
Eurosojuz  /   11:33, 6. nov 2017
Ratas on venemeelse partei esimees. See jutt ongi NSVL stiilis, kõik peavad kummardama oblastivalitsust ja kõik rahvuslik on fašism!

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias