Eriti oluline on korrapärane PAP-testi tegemine seetõttu, et emakakaelavähi varajased sümptomid jäävad naisele endale tihti märkamatuks ning ta tunneb ennast täiesti tervena. (Haigekassa)

Eestis kutsutakse emakakaelavähi ennetavale uuringule naisi vanuses 30–55 iga viie aasta järel.

Kui oled sündinud aastal 1962, 1967, 1972, 1977, 1982 või 1987, siis palun osale 2017. aasta jooksul emakakaelavähi sõeluuringus. Kõigi ravikindlustatud naiste uuringu eest tasub haigekassa.

Kes on emakakaelavähist ohustatud?

Emakakaelavähki võivad haigestuda naised igas vanuses ja pärilikkus ei mängi siin rolli. Haiguse suurimaks tekkepõhjuseks peetakse inimese papilloomiviirust (HPV), mis levib peamiselt seksuaalsel teel ja mida diagnoositakse valutu PAP-testiga. HPV tekitatud rakumuutused ja vähieelsed seisundid võivad areneda pika aja jooksul, isegi 10–25 aastat. See tähendab, et regulaarsel kontrollimisel ja õigel ajal avastatuna on need kergesti diagnoositavad ja ravitavad. Peaaegu kõik kaugele arenenud emakakaelavähi juhtumid oleksid olnud ennetetavad. Eriti oluline on korrapärane PAP-testi tegemine seetõttu, et emakakaelavähi varajased sümptomid jäävad naisele endale tihti märkamatuks ning ta tunneb ennast täiesti tervena. PAP-testi tegemine on valutu ning tavapärase günekoloogilise läbivaatuse osa. Emakakaela rakkude muutused, mis näitavad vähi võimalikku teket või varajase vähi olemasolu, on günekoloogilise läbivaatuse käigus lihtsalt avastatavad, mis omakorda võimaldab ravi tulemusena täielikku tervenemist.

Kuhu minna?

Vähi sõeluuringute register saadab nimelise kutse naistele, kelle sünniaasta on kutsutavate sünniaastate nimekirjas. Et kutse saadetakse naiste rahvastikuregistris olevale aadressile, on vajalik kontrollida, kas see on õige. Seda saab teha riigiportaalis  https://www.eesti.ee/est/teenused/kodanik/tervis_ja_tervisekaitse/isiku_andmed_2 . Kui sealsed andmed on ebatäpsed, ei pruugi kõik kutsed kahjuks adressaadini jõuda. Koos paberkutsega saadetakse ka elektroonne kutse iga naise e-tervise patsiendiportaali https://www.digilugu.ee/login. Kutse saanu saab seda oma saatekirjade alt vaadata. Seejärel tuleb end vaid sobivasse tervishoiuasutusse vastuvõtule registreerida.

Ära jää kutset ootama!

Uuringul osalemiseks ei pea kutset ootama jääma. Kui sinu sünniaasta on tänavuste kutsesaajate nimekirjas, tuleb lihtsalt helistada kõige sobivamasse tervishoiuasutusse. Sõeluuringut läbiviivate tervishoiuasutuste kontaktid on leitavad haigekassa veebilehelt https://www.haigekassa.ee/et/tervishoiuasutuste-kontaktandmed-0 . Registreerumisel kontrollitakse eelkõige sünniaastat ja ravikindlustuse kehtivust. Kui registreerid end näiteks raviasutuse tasulisele vastuvõtule, tuleb uuringute (sh PAP-testi) eest ise tasuda ning haigekassa neid tagasiulatuvalt ei hüvita. Uuringule minnes võta kindlasti kaasa isikut tõendav dokument!

Oma tervise huvides pea meeles!

• PAP-testi tegemine on valutu ning tavapärase günekoloogilise läbivaatuse osa.

• Sõeluuringul osalemiseks ei ole vaja kutset oodata.

• Uuringule minnes võta kaasa isikut tõendav dokument.

• Hoidu sugulisel teel levivatest nakkustest.

• Kontrolli end naistearsti juures regulaarselt.

0 kommentaari

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias