Mammograafiauuring tähendab, et rindadest tehakse röntgenülesvõtted. Väikese kiirgusdoosiga mammograafia on tervisele ohutu. (Vida Press)

Sõeluuring on ennetav uuring, mis on mõeldud eelkõige tervetele, ilma kaebuste ja sümptomiteta naistele emakakaela- või rinnavähi varaseks avastamiseks.

Eestis kutsutakse rinnavähi sõeluuringule naisi vanuses 50–62 iga kahe aasta järel. Kui oled sündinud aastal 1955, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965 või 1967, siis palun osale 2017. aasta jooksul rinnavähi sõeluuringus. Kõigi ravikindlustatud naiste uuringu eest tasub haigekassa.

Miks on vajalik osaleda rinnavähi sõeluuringus?

Enamasti pöördutakse arsti juurde rinnavähi kahtlusega siis, kui rinnas avastatakse n-ö tükk. Ka tasub olla tähelepanelik teiste ohumärkide korral, nagu muutunud rinnakuju, laikude teke, rinnanibu sissetõmme, eritis rinnanibust või kaenlaaluste lümfisõlmede suurenemine. Selliste märkide ilmnemisel tuleb kindlasti arsti poole pöörduda.

Rinnavähk on võimalik avastada enne, kui kasvaja on endast märku andnud ja organismis levima hakanud. Sõeluuringute käigus kasutatav rinnanäärme radioloogiline uuring ehk mammograafia on selleks üks võimalus.

Rinnavähi varajane avastamine on ülioluline, kuna võimaldab alustada ravi õigeaegselt. Varakult avastatud rinnavähk on paremini ravitav, võimaldades vajaduse korral kasutada rinda säästvaid ravi- ja operatsioonimeetodeid.

Kuidas mammograafia toimub?

Mammograafiauuring tähendab, et rindadest tehakse röntgenülesvõtted. Väikese kiirgusdoosiga mammograafia on tervisele ohutu. Uuringul osaleja juhatatakse aparaadi juurde, kus uuringut tegev radioloog asetab rinnad kordamööda kahe lameda plaadi vahele ja teeb kummastki pildi. Uuring võib tunduda küll veidi ebamugav, kuid ei tohiks olla valus. Kui siiski on valus, tuleb sellest õele või arstile teada anda. Ülesvõtte tegemise ajal on äärmiselt oluline püsida paigal, see tagab pildi parema kvaliteedi. Tehtud röntgenülesvõtteid hindab kaks radioloogi, et veenduda tulemustes ja tagada sõeluuringu kvaliteet.

Uuringupäeval on soovitav valitud raviasutusse veidi varem kohale tulla. Kaasa tuleb võtta isikut tõendav dokument. Uuringul tuleb end vööni lahti riietada, seega valige rõivastus, mis on mugav. Sel päeval ei ole hea kasutada deodoranti, kehapuudrit ega kehakreemi, sest need võivad mõjutada röntgenipildi kvaliteeti. Naised, kelle menstruaaltsükkel muudab rinnad tundlikuks, võiksid minna uuringule tsükli 5.–15. päeval, sest siis on rinnad vähem hellad.

Kuhu minna?

Naistele, kelle sünniaasta on sel aastal sõeluuringule kutsutavate seas, saadab vähi sõeluuringute register nimelise kutse. Et kutse saadetakse rahvastikuregistris olevale postiaadressile, siis ei pruugi need inimesed, kelle tegelik elukoht ei ühti rahvastikuregistris oleva postiaadressiga, kutset kätte saada. Seetõttu on äärmiselt oluline oma andmeid riigiportaalis https://www.eesti.ee/est/teenused/kodanik/tervis_ja_tervisekaitse/isiku_andmed_2 aeg-ajalt kontrollida. Koos paberkutsega saadetakse ka elektroonne kutse naise e-tervise patsiendiportaali saatekirjade lahtrisse. Kutse saamise järel tuleks leida kutsel toodud tervishoiuasutuste hulgast endale sobivaim ja end uuringule registreerida. Rinnavähi sõeluuringul on võimalik osaleda ka mööda Eestit liikuvates mammograafiabussides, mille liikumisgraafikud on samuti kutsel toodud.

Uuringutulemused tehakse teatavaks paari päeva jooksul. Vastavalt kokkuleppele edastatakse kirjalik vastus kas e-posti teel või paberil soovitud aadressile. Mõnikord võib juhtuda, et naine kutsutakse kordusuuringule. See ei tähenda automaatselt rinnavähki. Enamasti soovitakse vaid veenduda esmase uuringutulemuse täpsuses.

Uuringul osalemiseks ei pea kutset ootama jääma. Naistel, kelle sünniaasta on tänavuste kutsesaajate nimekirjas, tuleb lihtsalt helistada endale kõige sobivamasse tervishoiuasutusse. Registreerumisel kontrollitakse sünniaastat ja ravikindlustuse kehtivust. Uuringule minnes tuleb kindlasti võtta kaasa isikut tõendav dokument!

Rinnavähi sõeluuringule saab end registreerida telefoni teel, tervishoiuasutuste kontaktid leiab haigekassa veebilehelt https://www.haigekassa.ee/et/tervishoiuasutuste-kontaktandmed-0/ ja mammograafiabussi graafiku https://www.haigekassa.ee/et/liikuvate-mammograafiabusside-ajakava.

4 kommentaari

M
Meditsiinis pettunu  /   19:50, 26. okt 2017
ei pruugi olla,kui tegu eriti agressiivse vormiga .Ise käisin 3 korral arsti juures kurtmas,et tükk on rinnas ja valutab Öeldi,et pole häda midagi. Nüüd olen invaliid ,hea veel,et Liiva Hannus halastas. Nii et need üleskutsed-tulge,kontrollige avastame,on vahel tühipaljas sõnakõlks .Loodan,et need rumalad arstid ka ise vähi saavad või on juba saanud
I
inimkonnale  /   21:35, 1. nov 2017
Jesaja 53:Neljas laul Jumala sulasest
1 Kes usub meie kuulutust
ja kellele on ilmutatud
Issanda käsivars?
2 Sest ta tõusis meie ees nagu võsuke,
otsekui juur põuasest maast.
Ei olnud tal kuju ega ilu,
et teda vaadata,
ega olnud tal välimust,
et teda ihaldada.
3 Ta oli põlatud ja inimeste poolt hüljatud,
valude mees ja haigustega tuttav,
niisugune, kelle pealt silmad ära pööratakse:
ta oli põlatud ja me ei hoolinud temast.
4 Ent tõeliselt
võttis ta enese peale meie haigused
ja kandis meie valusid.
Meie aga pidasime teda vigaseks,
Jumalast nuhelduks ja vaevatuks.
5 Ent teda haavati meie üleastumiste pärast,
löödi meie süütegude tõttu.
Karistus oli tema peal, et meil oleks rahu,
ja tema vermete läbi on meile tervis tulnud.
6 Me kõik eksisime nagu lambad,
igaüks meist pöördus oma teed,
aga Issand laskis meie kõigi süüteod
tulla tema peale.
7 Teda piinati ja ta alistus ega avanud suud
nagu tall, keda viiakse tappa,
nagu lammas, kes on vait oma niitjate ees,
nõnda ei avanud ta oma suud.
8 Surve ja kohtu läbi võeti ta ära,
kes tema sugupõlvest mõtles sellele,
et ta lõigati ära elavate maalt,
ja teda tabas surm mu rahva üleastumise pärast?
9 Temale anti haud õelate juurde,
kurjategijate juurde, kui ta suri,
kuigi ta ei olnud ülekohut teinud
ega olnud pettust ta suus.
10 Aga Issand arvas heaks
teda alandada haigustega.
Kui ta iseenese on andnud süüohvriks,
saab ta näha tulevast sugu,
ta elab kaua
ja Issanda tahe teostub tema läbi.
11 Pärast oma hingevaeva
saab ta näha valgust ja rahuldust tunda;
oma tarkusega teeb mu õiglane sulane
paljusid õigeks,
sest ta kannab nende patusüüd.
12 Sellepärast
ma annan temale osa paljude hulgas
ja ta jagab vägevatega saaki,
sest ta tühjendas oma hinge surmani
ja ta arvati üleastujate hulka;
tema aga kandis paljude pattu
ja seisis üleastujate eest.
T
to: Meditsiinis pettunu / 19:50, 26. okt 2017  /   22:08, 1. nov 2017
_Varakult avastatud rinnavähk on ravitav_
"On ravitav" - just seda tähendabki, et ON.
Pole öeldud ju, et siis võid elu lõpuni kindel olla, et mingist kohast sõraline taas ei näpista.
Loomulikult on erinevad kõik vähivormid ja inimesed - ega iga keharaku tasemel ei saa inimest uurida, senini on oma diagnoosimise põhimõtted ja ise hoolikas olla (pakutud uuringud vasu võtta) peaks päris loomulik olema.
Artikkel on ju vajalik ja INFORMATIIVNE!
H
HeH  /   16:52, 16. nov 2017
aga miks ei tegeleta sellega, mis on vägi PÕHJUSED. Tegeletakse tagajärgede, aga mitte põhjustega. Millal hakkas rinavähk esinema ka meestel ? Siis kui ilmusid müügile esimesesd meestle mõeldud antiperspirandid. Vähki tekitab kõik see, mida me sisse sööme, sisse hingame (õhuvärskendajad, kodukeemia) peale määrime, pähe määrime....

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias