Riigi infosüsteemi ameti (RIA) peadirektor Taimar Peterkop ja politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher teatasid eilsel pressibriifingul, et turvariskiga ID-kaartide kauguuendamise tarkvara on kättesaadav ning käimas on nii uuendamise kui ka e-teenuste avalik testimine. ID-kaartide uuendamine algab tulevast nädalast. (Stanislav Moškov)

Turvarisk puudutab 800 000 ID-kaarti, mis on väljastatud alates 2014. aasta oktoobrist.

„Meie ohuhinnang on mõne nädala taguse ajaga võrreldes muutunud. Rünnete ja turvariski ärakasutamise tõenäosus on kasvanud,“ ütles eile toimunud pressibriifingul riigi infosüsteemi ameti (RIA) peadirektor Taimar Peterkop. Turvarisk ilmneb väga suure hulga toodete, sealhulgas ka turvabaastarkvara puhul, mida arvutid kasutavad. Mitmed globaalsed ettevõtted, keda see mõjutab – Microsoft ja Google – on juba väljastanud tarkvarauuendused, mis selle turvariski mõju kõrvaldavad, rääkis Peterkop.

RIA on välja töötanud tarkvaralise lahenduse, kuidas sertifikaate kauguuendada, mis on juba testimiseks üleval. Eile hommikuse seisuga oli 2500 inimest juba jõudnud oma sertifikaate uuendada. Samas soovitas Peterkop uuendamisega siiski mitte kiirustada, vaid oodata tuleva nädalani. Käimas on endiselt testperiood ning neid, kes peavad oma infosüsteeme uuendama, on väga palju.

„Tervishoiutöötajatel soovitame turvariskiga ID-kaarte veel mitte uuendada. Teistel turvariskiga ID-kaardi omanikel soovitame enne veenduda, kas tööks vajalikud infosüsteemid toetavad uuendatud ID-kaarti,“ ütles Peterkop.

Koormus suureneb hüppeliselt

„Uuendamata kaartide sertifikaadid peatame novembri teisel nädalal. Sertifikaatide peatamisega tagame, et mitte ühtegi Eesti ID-kaarti ei ole võimalik selle turvariski abil rünnata, samas jätame avatuks ID-kaardi uuendamise võimaluse,“ ütles Peterkop.

Sertifikaatide peatamine ei tähenda ID-kaardi sulgemist, täpsustas politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher. Kuni märtsi lõpuni saab sertifikaate uuendada politsei- ja piirivalveameti teenindustes. Aprillist suletakse kõik turvaveaga ID-kaardid, mille sertifikaate pole uuendatud. Kui politsei- ja piirivalveameti teenindustes tekivad järjekorrad, ollakse Vaheri kinnitusel valmis lahtiolekuaegu pikendama.

Kellel on eriti kiire?

Sertifikaatide uuendamisega tuleb kiirustada neil, kes kasutavad ID-kaarti regulaarselt e-teenustesse sisenemiseks. RIA andmeil puudutab sertifikaatide uuendamine 800 000 ID-kaardi omanikku, kellest 500 000 kasutavad e-teenuseid ja kellest omakorda 240 000 on väga aktiivsed kasutajad. Teisalt – sertifikaatide kauguuendust saab teha maksimaalselt 1000 inimest korraga ja maksimaalselt 15 000 inimest päevas, märkis Peterkop. Kauguuendusprotsess ise võtab aega mõne minuti, kuid kui seda üritab teha liiga palju inimesi korraga, tekib süsteemis ülekoormus. Peterkop soovitas uuenduse teha nädalavahetusel, kui koormus väiksem. Alates novembri keskpaigast ei saa uuendamata sertifikaatidega ID-kaardiga enam e-teenuseid kasutada ega digiallkirja anda.

Inimesed, kes ei kasuta ID-kaarti elektrooniliselt, ei pea tingimata sertifikaate uuendama, sest kaart kui isikut tõendav dokument kehtib sellel märgitud kuupäevani. Ka ei puuduta sertifikaatide uuendamine neid, kelle ID-kaart on väljastatud enne 2014. aasta oktoobrit. Alates tänavu 26. oktoobrist toodetavatel ID-kaartide kiipidel on uus tarkvara juba kasutusel ning ka neid kaarte uuendama ei pea. Varem toodetud ID-kaardid, millele inimene pole seni järgi läinud, uuendab enne kaardi väljastamist PPA teenindaja.

5 kommentaari

?
????  /   16:33, 26. okt 2017
ID kaartide eest on makstud, järelikult ebakvaliteetse kauba eest on võimalik raha tagasi saada? Kas peab pöörduma tarbijakaitsesse?
U
Uuendatud  /   14:10, 31. okt 2017
Tehtud. Läks väga libedasti.
N
nemesis  /   14:05, 1. nov 2017
kes väitis valimiste ajal et risk on teoreetiline ja nüüd jääle, et tuleb joosta lüpsik sarvis ?
M
Millal on praagi müüjatel kohtupäev ?  /   00:48, 2. nov 2017
Milline on Tarbijakaitse tegevus miljoni kliendi petmise tõttu?
M
mis risk?  /   08:45, 2. nov 2017
e- valimised läksid ju nii nagu vaja

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias