12
fotot
Radarijaamas joonistati kujutis ekraanilt käsitsi maha, näitab Külli Loodla. (HEIKO KRUUSI)

Harkus, maantee lähedal, on kahekorruseline hoone, mille kõrval sõrestikuline torn valge keraja kupliga.

Seal on ilmavaatlusjaama ruumides ilmamuuseum ehk väljapanek seadmetest ja aparaatidest, millega lähemas ja kaugemas minevikus ilmanähtusi mõõdeti. Kunagine suur vaatlusjaam küll tegutseb, kuid siin on kahel korrusel iga päev korraga vaid üks inimene – ilmavaatleja. Tema ülesanne on registreerida hoone kõrval vaatlusväljakul asuvate mõõteriistade näitusid. Hoones on palju vaba ruumi, millest osa on täidetud endisaegsete ja tänapäevaste mõõteriistade näidistega. Samuti on seal vanu ilmavaatlusžurnaale, millest üks vanemaid on Paldiskist aastast 1839. Kõrvaltoas on vanu ulmefilme meenutav radariruum, mis pole praegu kasutusel. Oli aeg, kus seal ümmargustelt ekraanidelt radaripilti käsitsi kalkale maha joonistati.

„Ilmavaatluste järjepidev ajalugu ulatub Eestis enam kui sajandi taha. Esimeseks instrumentaalseks ilmavaatluseks Eestis võib pidada õhurõhu ja temperatuuri vaatlusi, mida tegi sõjaväearst Johann Jacob Lerche 18. augustil 1731. aastal Vilsandi reidil purjelaeva pardal. Vilsandi jaam sai hiljaaegu rahvusvahelise meteoroloogiaorganisatsiooni käest pika ja auväärse ajaloo eest sajandi ilmajaama tiitli,“ märgib riigi ilmateenistuse ilmavaatluste osakonna asejuhataja Külli Loodla, kes meile ilmamuuseumi tutvustab. Muuseum pole pidevalt avatud. Ja talviti hoopiski mitte, sest mõõtmisväljaku lumele ei saa kõrvalisi isikuid mõõtetulemuste pärast tallama lubada.

Ilmamuuseumisse saab tulla ekskursioonile, kui ilmateenistusega eelnevalt kokku leppida. Seda võimalust kasutavad nii mõnedki koolid. „Lastele meeldivad vanad ja isevärki aparaadid väga,“ ütleb Loodla, kes on meile ekskursioonijuhiks.

0 kommentaari

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias