Emir Kusturica üks kuulsamaid filme on „Must kass, valge kass“ (Kaader filmist)

Tuleva nädala kolmapäevast 31. oktoobrini näeb Tallinnas kinos Sõprus Serbia juurtega filmirežissööri Emir Kusturica seitset parimat tööd.

Kusturica on nii meisterlikkuselt kui ka konfliktselt maailmavaatelt maailma filmikunstis fenomen. Oma esimese suurema auhinna, Karlovy Vary tudengifilmide festivali preemia sai Kusturica juba aastal 1977, mil tegi filmikooli kolmanda kursuse üliõpilasena filmi „Guernica“. Pärast Famu filmiakadeemia lõpetamist naasis Kusturica kodulinna Sarajevosse, kus tema esimene telefilm „Pruudid tulevad“ ära keelati. Põhjus? Tabuliste seksiteemade käsitlemine. Kusturicat võibki pidada rahvuslaseks, kes samal ajal serblasi pilkab, naeruvääristades nende ksenofoobiat, õigeusku, kombeid ja seksuaaleetika variserlikkust.

Kusturica esimene täispikk mängufilm „Kas mäletad Dolly Belli?“ teenis 1981. aasta Veneetsia filmifestivalil Kuldlõvi. Neli aastat hiljem sai Kusturica Cannes’is ihaldatud Kuldse Palmioksa värvikate ja pööraste karakteritega filmi eest „Kui isa oli komandeeringus“.

Saksamaa ja Prantsusmaaga valminud „Maa-alused“ (1994) tõi Kusturicale teise Kuldse Palmioksa. Neli aastat hiljem täienes tema auhinnakapp veelgi, kui Veneetsia filmifestivalil lõi laineid ja pälvis Hõbelõvi „Must kass, valge kass“.

Sõpruse programmis tuleb uusima Kusturica filmina linale „Maradona“. Kahe hullu geeniuse kohtumine jutustab sporditaeva ühe eredaima tähe ja terve põlvkonna jalgpallifännide iidoli, Argentiina jalgpalluri Diego Maradona loo. See on kaashaarav jutustus tema võitudest ja kaotustest, katse analüüsida erakordse ande päritolu, töövõimet ja raudset eneseusku.

---------------------

Kava

25. oktoober „Mustlaste aeg“ (1989)

26. oktoober „Kui isa oli komandeeringus“ (1985)

27. oktoober „Arizona unistus“ (1993)

28. oktoober „Maaalused“ (1995)

29. oktoober „Must kass, valge kass“ (1998)

30. oktoober „Elu on ime“ (2004)

31. oktoober „Maradona“ (2006)

Kõik seansid algavad kell 20

0 kommentaari

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias