Valimisliidu Südamega Tartu asutajaliige Reio Laurits lubab, et neil on kavas ka edaspidi valitseva võimu aadressil kriitikat teha. (Südamega Tartu)

Tartu volikokku kandideerinud valimisliidu Südamega Tartu esindajad tegid sedapuhku üle vindi valimiskampaania, aga tundub, et tartlastest valijad on käinud teises huumorikoolis, sest naljamehed volikokku ei pääsenud.

Südamega Tartu ridades kandideerisid teiste hulgas skandaalne poliitaktivist Meelis Kaldalu, dissident Mart Niklus, elukunstnik Erkki Hüva, aga ka valimisliidu enda poolt Eesti halvimaks lauljaks tituleeritud Heiki Hainsalu ning Kaunase puiestee naabrite seas Sita-Vellona tuntud Vello Luuka.

Mõni näide Südamega Tartu kampaaniast. Näiteks seadis Erkki Hüva oma lipukirjaks võitluse tasuta avalike tualettide eest, reklaamides eesmärki avaliku uriiniralliga. Põhimõte oli Hüval lihtne: kõik kohad avalikus ruumis, kus Hüva käimlapotentsiaali nägi, sirtsutas ta valimishoiatusena pikema jututa üle.

Südamega Tartu korraldas näiteks Tartu valimisnimekirjade viimaste numbrite debati. Linnapeakandidaat Uuno Pungar tutvustas Linnalehele valimisliidu programmi: avalikku joomist tuleb laiendada üle Tartu ja rajada munitsipaallõbumajad. „On ju avalik saladus, et Tartus lahke anniga tudengineiusid jagub, aga seni läheb kogu nende teenitu linna rahakotist mööda,“ selgitas Pungar.

Kui taasiseseisvumise järel pääsesid kuningriiklased isegi riigikokku, siis Südamega Tartul nii hästi ei läinud. Nad said valimistel kamba peale kokku 200 häält. Südamega Tartu liikmetest tegi parima tulemuse 38 häält kogunud Erkki Hüva, valmisliidu linnapeakandidaat Uuno Pungar sai kõigest 13 häält. Linnaleht palus Südamega Tartu asutajal Reio Lauritsal analüüsida Tartu valimisi.

Südamega Tartu tegi vägagi omapärase kampaania, volikokku te ometi ei jõudnud. Mis põhjustel?

Meie tõus poliitorbiidile oli üsna äkiline ning vähese aja ja rahakotiga rohkemat oodata oleks olnud erakordne, sest enamik meie kandidaate olid eelneva poliitilise kogemuse ja särava karjäärita lihtsad tööinimesed.

Kuidas iseloomustaksite teiste erakondade ja valimisliitude valimiskampaaniat?

Midagi erakordset seekord välja ei pakutud, konkurendid jäid üldsõnaliseks või siis projektikeskseks, mille heaks näiteks on Arena Tartu.

Kas Südamega Tartul on plaanis edaspidi Tartus valimistel osaleda või mingil muul moel poliitilisest elust osa võtta?

Südamega Tartul on kavas valitseva võimu aadressil kriitikat teha ja eelkõige kasvada ise ja kasvada valijate südames. Teha koostööd linnarahvaga ja osaleda linna elus üritustesse panustades. Plaan on täita valimislubadus Tartu telekanali näol, kus oleks kultuuri ja eri maailmavaateid esindavat päevapoliitikat. Tahame näha Tartut rohelise ja nooruslike ideede linnana.

Tartus võitis valimised taas reformierakond. Mida see teie hinnangul Tartu jaoks tähendab?

Reformierakonna võit näitab selgelt, kelle käes on võim ja töökohad meie linnas. Meie Südamega Tartu on Tartu südametunnistuse kandja ja valvur, meie ideid kirjutavad suuremad erakonnad populaarsuse kogumiseks valimisvoldikutesse ja peavad lõpuks takkapihta koguni omaks.

Reformierakonna võimu all olevast linnavalitsusest on üle käinud skandaalid, mis on tipnenud kolme abilinnapea kriminaaluurimise alla sattumisega korruptsioonikahtluse tõttu. Ja ikka väidab linnapea Urmas Klaas, et ei tea neist asjadest midagi. Isiklikult arvan, et Klaas peaks tagasi astuma, kuna ta võib uurimist mõjutama hakata, varjamaks, et juhtimine on Tartus mäda. Jälle tuleb tõdemus, et linn on Seli (mõjuväljas – toim) ja instruktsioonid juhtimiseks tulevad kõrgemalt.

Kes teie hinnangute või ennustuste kohaselt moodustavad Tartus uue koalitsiooni?

Ennustamine on tänamatu tegevus, aga tundub, et jõujooned valitsemisel jäävad endiseks.

Reformierakond näitas juba valijale musklit alfaisasele kohaselt loosungi „Tugevam Eesti“ näol. Kolm uut tulijat – EKRE, Tartu Heaks ja Tartu Eest – segavad seekord veidi vett.

Mis oleks teie soovitus Tartus linnapeana jätkavale Urmas Klaasile?

Linnapea Urmas Klaas tulgu kapist välja ja võtku korruptandid endaga kaasa.

----------------------------

Reformierakonna suur ülekaal

Tartus võitis valimised kindlalt reformierakond, kes sai 37,4 protsenti valijate häältest. Kui eelmises Tartu linnavolikogus oli reformierakonnal 15 kohta, siis nüüd on võimuparteil volikogus kohti 20. Järgnesid sotsiaaldemokraadid (volikogus 8 kohta), keskerakond (7), EKRE (6), IRL (3), Tartu Heaks (3) ja Tartu Eest (2).

----------------------------

Tartus said enim hääli

1. Urmas Klaas 4699 (reformierakond)

2. Marju Lauristin 1888 (SDE)

3. Indrek Särg 1604 (EKRE)

4. Ants Laaneots 1242 (reformierakond)

5. Aadu Must 1234 (keskerakond)

6. Ene Ergma 1058 (reformierakond)

7. Tanel Tein 854 (valimisliit Tartu Eest)

8. Aivar Riisalu 824 (IRL)

9. Mihhail Lotman 749 (IRL)

10. Heljo Pikhof 711 (SDE)

2 kommentaari

S
Seemnepurske-Sass  /   07:07, 21. okt 2017
Nad on pisut, "pisut", segipead.
Ma nüüd tean väga hästi, kes sellele ERRi stuudiole pommiähvarduse tegi. Tra, võtke see tont kinni juba. Ma saan aru - trollimine on üldiselt värske ja vabastav. Aga nende tegelaste stiil on meeleheitlik, kibe, üheplaaniline, impulsiivne, ebameeldivalt trotslik, tuhm ning loll.
Tõmmake see REIO LAURITS, MEELIS KALDALU ja co juba lukku. Aitab sellisest noorte meeste ebaterve kibestumuse promomisest. Las nad jõuavad mitte kuhugi omadel aerudel. Pole vaja võimendada tühiseid või pelgalt katkiseid trumminahku.
Jah, nad tõesti ei meeldi mulle üldse.
N
no  /   16:21, 23. okt 2017
need pole ju isegi mitte "naljamehed"!Ja kuidas see juhtus, et Niklus nende hulka ära eksis?

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias