Tartu folklooriklubi Maatasa on võtnud eesmärgiks Tartus pärimusmuusika edendamise (Mirjam Koor)

10.–12. novembrini toimub teist korda Tartu noorte folkloorifestival, mis toob kokku pärimushuvilised noored Lätist, Leedust ja Eestist.

Kui Eesti suuremates linnades toimuvad pärimusmuusikalaagrid, festivalid ja üritused, siis Tartus ei ole seni olnud pärimusfestivali, mis hõlmaks suuremat kogukonda, tõdeb festivali üks korraldajatest Halliki Pihlap. Just noortele mõeldud folgipeoga tahetakse nüüd viga parandada.

„Seda enam, et kogukondi, kes pärimusega tegelevad, ei ole Tartus üldse vähe ja neid tuleb aina juurde. Ilmselgelt on aeg küps suurema festivali jaoks. Kuna Eesti on väike ja vahemaad väikesed, siis pole mõtet kopeerida Mooste festivali või Võru pärimusfestivali. Tartu noorte folkloorifestival on võtnud suuna ehedale pärimusele ja kutsub nooruselinnale kohaselt peole eelkõige noored,“ tutvustab Pihlap.

Halliki, mainisite, et olete suuna võtnud ehedale pärimusele. Mille poolest erineb see n-ö tavalisest pärimusmuusikast?

Festivali üks eesmärk on tutvustada rahvalaule-pillilugusid arranžeeringuta või rahvariiet stiliseeringuta. Praegused pärimusfestivalid on heaks ja sütitavaks eeskujuks just lugude seadmise vallas, aga olen kindel, et tasapisi hakkab tekkima soov teada saada, kuidas rahvalaul või -lugu võis päriselt kõlada. Selleks ongi väga hea tulla Tartu festivalile. Peaesinejad on paikkonna rahvariietes, kasutavad vaid autentseid rahvapille ning esitavad kodukoha laule-tantse.

Viimasel ajal on väga levinud popi ja folkloori miksimine. Kuidas sellesse suhtute?

Suhtun väga hästi. Festivali korraldab noorteühendus folklooriklubi Maatasa ja me alustasime täpselt samamoodi arranžeeringutega, see oli väga põnev. Meie rühm tegeleb seadetega hea meelega siiani. Meie trummar on väga rõõmus, kui saab lõpuks käest panna raamtrummi, millega tohib ainult meetrumit lüüa, ja võtab kätte djembe, kus saab end lõpuks välja elada.

Tegelikult on nimi Maatasagi valitud kaksipidi tähendusega. See on kui maadligi, mis ütleb, et tegeleme autentse folklooriga ja teiselt poolt on maatasa kui pihuks ja põrmuks, mis tähendab, et võime seadeid tehes pärimusega omatahtsi ringi käia. Kui on soov edastada ehedat pärimust, siis tuleb kindlasti jälgida traditsiooni, mis seab paratamatult piirid. See võib olla noortele väsitav, kuid samamoodi on väsitav piiritu vabadus. Seega ei maksa karta, et ehe pärimus võib olla igav ega lähe noortele peale. See on väga huvitav, me lihtsalt ei tea sellest palju. Samas on autentse folkloori valdkond väga populaarne Lätis ja Leedus ning sealsed kogukonnad on olnud ka selle festivali suureks inspiratsiooniallikaks.

Kas üks eesmärk on Tartu folkloorikogukonna ühendamine?

Jaa, see on suur soov. Festivali hüüdlause on „Keskpõrandale kokku!“ ja see on kutse kõigile, keda pärimus huvitab, olenemata valdkonnast, kus tegutsetakse. Eks viltu vaatamist kipub omavahelises konkurentsis ikka olema, aga seda ei ole vaja. Leian, et kõik alad ja suunad on meie väikeses pärimusmaailmas tervitatavad. Kõigil on oma kindel koht. Mida rohkem meid on – seda parem. Nii on meie festivalil folkloorirühmade kõrval ruumi autoritantsudega rahvatantsurühmadele, pärimusmuusikute kogukondadele muusikakoolidest ning kohvikulaval saavad üles astuda üksikpillimehed. Kas see ühendumine on võimalik, kui maailmad on erinevad, eks aeg näitab, kuid oleks tore küll, kui peomeeleolus piirid kaoksid ja tekiks ühtne kogukond.

Festivali korraldaja on folklooriklubi Maatasa. Kuidas klubi sündis?

Festivali korraldavas Tartu folklooriklubis Maatasa on koos noored vanuses 16–26. Maatasal ongi kogemus sellest, kuidas ühel hetkel seaded justkui ammendusid, sest tekkis huvi teada saada, mis pärimus tegelikult tähendab. Nii see klubi sündis. Ma ei saa öelda, et Maatasa tegeleb ainult eheda pärimusega. Me oleme ju ikka vahendajad ja vahendamise käigus materjal muutub. Kui lugu saab iseenda omaks, siis tegelikult ongi kõik nagu päris ja esitus elus. Oleme asunud uurima oma vanavanemate lugusid, mis annab palju infot tausta kohta. Igal juhul on see olnud väga põnev protsess. Maatasa julgustab kõiki pärimuse vallas süvitsi julgemalt tegutsema ja oma juuri avastama.

Tore, et oleme silma jäänud ja Maatasa on valitud aastatel 2016 ja 2017 Tartu linna esinduskoosseisuks rahvamuusika valdkonnas.

--------------------------

Kontserdid Luunjas ja ERM-is

Tartu noorte folkloorifestivali kõige tihedam päev on 11. november, mis toimub Luunja kultuurikeskuses. Peaesinejad on Poringė Vilniuse pedagoogikaülikoolist, Vīteri Rēzeknē kultuurikeskusest, rahvakunstiselts Leigarite noorterühm Tallinnast ja korraldajarühm folklooriklubi Maatasa Tartust. Kontserdile järgneb tantsuklubi Eesti, Läti ja Leedu tantsudega.

Neile, kellele Luunja jääb kaugeks või kes soovivad vaid kontserdist osa saada, soovitame tulla Eesti Rahva Muuseumisse 12. novembril kell 12, kus toimub lõppkontsert festivali peaesinejatega. Kui Luunja pidu on tasuline (2–4 eurot), siis Eesti Rahva Muuseumi kontsert tasuta.

10. novembril toimuvad koolikontserdid Tartu waldorfgümnaasiumis, Tartu Tamme gümnaasiumis, Tartu katoliku hariduskeskuses ja Luunja keskkoolis.

0 kommentaari

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias