Juba viiendat aastat saate otsustada, kuidas investeerida ühte osa Tartu linna eelarvest. (Lilian Lukka )

Kui 15. oktoobril toimuvad Eestis kohalike omavalitsuste valimised, siis veel enne seda saavad tartlased 5.–11. oktoobrini osaleda Tartu kaasava eelarve hääletusel.

Hääletus algab 5. oktoobril kell 10 ja lõpeb 11. oktoobril kell 18. Tartlased saavad teha valiku 20 kaaslinlaste esitatud idee vahel. Hääletus toimub nii veebis kui ka raekoja infokeskuses, teatas linnavalitsus.

Tuleva nädala teisipäeval kell 17 on huvilised oodatud Sisevete Saatkonda, kus autorid tutvustavad oma ideid ja vastavad küsimusele, kuidas just nende idee muudab Tartu paremaks. Online-ülekannet saab jälgida veebis aadressil www.tartu.ee/kaasaveelarve.

Kaasava eelarve tänavune protsess sai alguse aprillis ideede kogumisega. Tähtajaks laekus 56 ideed, seejärel hindasid eksperdid nende teostatavust ning jätkata sai 26 ideed. Juunikuus toimunud aruteludel ideede autorite ja ekspertide osavõtul selgus neist 20, mis pääsesid hääletusele.

Paljud linlaste välja käidud ja ekspertide selekteeritud ideed on tegelikult sellised, mille linnavõim nii ehk naa võiks teostada – näiteks Emajõe rannaala korrastamine, Ihaste spordiväljakute uuendamine või kaevuluukide sõiduteega samale tasapinnale tasandamine.

Samas on ka kõnniteede korrastamise, spordiplatside renoveerimise või ülekäiguradade rajamise kõrval mõned n-ö kastist väljas ideed. Näiteks on Karl-Gustav Kallasmaa välja pakkunud, et Tartu linnaruumis võiksid olla nutiseadmete laadimispunktid, kus saab vabas õhus laua taga istudes sõpradega juttu ajada ja samal ajal nutiseadet laadida.

Idee kohaselt saadakse nutiseadmete laadimiseks vajalik elektrienergia laadimispunkti külge paigaldatud päiksepaneelidest. Laadimispunktid oleksid silmapaistva disainiga, nende paigaldamise võib ühendada ka tänapäevase linnamööbliga.

Kaia Leht, Liisa-Kai Pihlak ja Agu-Üllar Kull pakkusid aga välja, et Tartusse võiks paigaldada suured seieritega linnakellad. Linnakellad võiksid asuda Riia mäel, Vanemuise-Ülikooli-Uueturu tänava ristil, kus kunagi oli Tillemanni kell, Narva mäel, Rüütli tänaval, turuhoone juures, avaturu väraval, linnaparkides, Emajõe promenaadil, Toomemäel, suurematel parkimisplatsidel, aga ka kesklinnast kaugemal.

Kristi Terepi idee näeb ette kõigile avatud turvalise ala liikumiseks ja õuesõppeks Mart Reiniku kooli siseõues. Projekt hõlmab kahe koolimaja vahelist ala, kuhu on kavandatud asfaldimängud, lauatennis, välitreeninguseadmed, rulatamise ala ja pingid. Lisandväärtust loovad õuesõppe võimalused, näiteks välitahvlid, lava ja taimealad.

Kristen Roose leiab, et Kristjan Jaak Petersoni gümnaasiumi, Annelinna gümnaasiumi ja Annelinna kunstmuruväljaku vahtusse lähedusse võiks rajada Tartu parkuuri- ehk vabajooksupargi. „Park koosneks metallist atribuutidest, millel on mitmesugused võimalused treenimiseks. See looks parkuurijatele võimaluse treenida selleks mõeldud kohas. Hetkel on parkuuriharrastajad tõrjutud ohtlikele tänavatele ning mahajäetud garaažide juurde. Parkuuripargist oleks kasu ka teistele, kes harrastavad väljas treenimist (street workout, võimlejad, slackline),“ seisab parkuuripargi idee tutvustuses.

Kaasava eelarve eesmärk on parandada kogukondadevahelist koostööd, tutvustada linlastele eelarve koostamise põhimõtteid ning midagi reaalselt ellu viia. Kaasava eelarve ideeks võib olla investeeringuobjekt maksumuse ülempiiriga 75 000 eurot. Eesmärk on viia 150 000 euro eest 2018. aastal ellu vähemalt kaks ideed. Kaasavat eelarvet korraldatakse Tartus juba viiendat aastat.

0 kommentaari

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias