4
fotot
Muusikaakadeemia saali ehituse eel läheb lammutamisele Tatari ja Sakala tänava nurgal asuv hoone Tatari 13. (HEIKO KRUUSI)

Eesti muusika- ja teatriakadeemia oma kontserdi- ja teatrimaja ehitamise lugu on olnud keeruline ja kestev nagu regilaul, enam kui 20 aastat pikk.

Mäletamatutel aegadel alustatud ehitustööd Rävala puiestee ja Sakala tänava vahelisel alal seisid aastaid, enne kui suurest vundamendiaugust kerkis 1999 toonase aja kohta uhke hoone, muusika- ja teatriakadeemia peahoone Aga juba siis polnud kaua tehtud kaunikene – muusikuid ja teatritegijaid väljaõpetav kool sai valmis variandis A ehk ilma saalikorpuseta. Plaani B on nii akadeemia juhid kui ka kultuuriavalikkus püüdnud ellu viia kõik järgnevad aastad. 2012. aastal oli lugu nii kaugel, et ehitus pidi taas kohe-kohe algama ja valmima 2014. aastaks. Siis kirjutasime sellest rõõmusõnumist ka Linnalehes. Aga elu läks taas teisiti – toonased valitsusringkonnad otsustasid kultuurisummasid muudmoodi kasutada. Aastad aga läksid, vahepeal on korraldatud saali ehitamise toetuseks isegi avalikke meeleavaldusi. Nüüd kirjutatakse juba aasta 2017, kui lõpuks asutakse Sakala tänava ääres kauase unistuse elluviimisele.

Muusikaakadeemia saali ehituse eel läheb lammutamisele Tatari ja Sakala tänava nurgal asuv hoone Tatari 13. (HEIKO KRUUSI)

Seni lammutamist oodanud Tatari 13 maja koliti tühjaks ja läheb kohe lammutamisele, seejärel, arvata oktoobri keskpaigast, hakatakse majast vabaks jääval akadeemiatagusel nurgakrundil vundamendiauku sisse võtma, kinnitas akadeemia haldusdirektor Ott Maaten, kes mäletab kõiki eelmisi aegu.

Ehitustööd kestavad 2019. aastani, sügisel, muusika- ja teatriakadeemia 100. sünnipäevaks, peaks suure saali ja õppeklassidega hoone valmis olema. „Ehitustööde ajal on tänavatel liiklus häiritud, kuid tänavad on avatud ning suletakse ainult vastavalt vajadusele. Siiski on linnarahval otstarbekas oma liiklemist siin piirkonnas planeerida teiste tänavate kaudu,“ märkis Maaten. „Avakontserdi plaanid on veel lahtised, kuid kindel on, et uues kontserdisaalis toob EMTA aastas lavale sadu kontserte ja etendusi.“

Kes kasutama hakkavad?

Saalikompleksi hakkavad kasutama eelkõige akadeemia üliõpilased, kes saavad harjuda laval suure saali akustikaga ja töötada juba õpingute ajal tingimustes, mis neid tulevikus ees ootavad. Kindlasti jätkuvad kontsertsarjad ning üles astuvad hinnatud tegevmuusikud, akadeemia pedagoogid ning rahvusvahelistest meistriklassidest erialatipud välismaalt. Samuti saab Eesti muusika- ja teatriakadeemiast koostööpartner teistele kontserdikorraldajatele. Akadeemia rektori professor Ivari Ilja sõnul loob uus kontserdisaal suurepärased võimalused maailmatasemel muusikute sünniks Eestis: „Pärast kannatlikku 20-aastast ootamist saame pakkuda tõelist kasvulava tulevastele tippmuusikutele ja -näitlejatele, võimaldades neile kaasaegset õpi- ja loomekeskkonda. Vähetähtis pole ka asjaolu, et umbes 500-kohalist saali praegu Tallinnas polegi. Meie saali valmimine täidab selle tühimiku ning uue kontserdisaali ja black boxi võimalused rõõmustavad meie üliõpilastele ja õppejõududele lisaks kindlasti ka muusika- ja teatripublikut.”

Ligi 500-kohalise saali vaated
Ligi 500-kohalise saali vaated

Tipptasemel kompleks

Kontserdisaali kompleks tuleb tipptasemel, tegu on tehniliselt keeruka ehitisega, millel on kõrged nõudmised akustikale ja sisearhitektuurile. 479 inimest mahutav kontserdisaal sobib nii klassikalise muusika kui ka teiste muusikastiilide esitamiseks. Saali juurde on kavandatud 130 inimest mahutav black box, mida hakkavad kasutama lavakunstitudengid. Viiekordses ning soklitasandiga hoones on ka 21 õppeklassi. Hoone maksumus on ilma käibemaksuta ligi 10 miljonit eurot.

6100-ruutmeetrist saalikompleksi ehitab Nordlin Ehitus, projekteeris AS Resand. Hoone arhitektid on Toivo Tammik ja Mart Rõuk arhitektuuribüroost Ansambel, saalide sisearhitektuuri kujundas Aivar Oja FraDisain OÜst, akustikaprojekti autor on Linda Madalik koostöös Taani akustikabürooga Gade&Mortensen. 

1 kommentaar

L
Liis  /   22:51, 30. sept 2017
Aga mis saab Tatari 13 toiduärist?

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias