Enne visiiti tasub alati huvi tunda, milliseid teenuseid hambaarst teile osutab ning kas need kuuluvad hüvitatavate nimekirja või mitte. Nii saab vältida ootamatusi arve tasumisel. (Mati Hiis)

Kui seni on hambaravi olnud täiskasvanutele täies ulatuses enda kanda, siis alates 1. juulist saavad kõik ravikindlustusega täisealised inimesed aastas 30 eurot hambaravihüvitist.

Hüvitist saab kasutada ühel hambaarsti külastusel kuni 50% hambaraviarve eest tasumiseks, teise (vähemalt) poole summast tasub patsient ise.

Rasedad, alla üheaastase lapse emad, osalise või puuduva töövõimega inimesed, üle 63-aastased eakad ning suurenenud hambaravivajadusega inimesed saavad alates 1. juulist hambaravihüvitist 85 eurot aastas ning tasuvad raviarvest alati vähemalt 15% ise.

Hüvitis arvestatakse patsiendi arvelt maha kohe hambaarsti juures makstes ning hiljem ei pea inimene esitama ühtegi dokumenti ega avaldust.

Hüvitist saab kasutada ainult nende hambaarstide juures, kes on haigekassa partnerid. Seda, kas arst on sõlminud vastava lepingu, tasub alati aega kinni pannes kliinikult küsida või vaadata haigekassa kodulehelt www.haigekassa.ee/hambaravi.

Üks hüvitis kehtib ühel kalendriaastal

30 või 85 euro suurust hüvitist saab kasutada kuni kalendriaasta lõpuni ning kasutamata jäänud summa järgmisesse aastasse üle ei kandu.

Kui patsiendil jääb hambaarsti visiidil mingi osa hüvitisest kasutamata (näiteks 10 eurot), saab jääki kasutada järgmisel külastusel sama kalendriaasta sees kuni 31. detsembrini.

Alates jaanuari algusest on kõigil ravikindlustatud täiskasvanutel taas aasta jooksul kasutamiseks vastavalt kas 30 või 85 euro suurune hambaravihüvitis.

Kui patsient saabub hambaarsti juurde, saab ta küsida enne visiiti arstilt või registraatorilt, kui suur on tema hambaravihüvitise jääk. Enda hüvitise jääki saab igaüks kontrollida ka riigiportaalist www.eesti.ee.

Ainult esmavajalikele teenustele

Täiskasvanute hambaravihüvitis kehtib ainult esmavajalikele teenustele, mis on kirjas haigekassa tervishoiuteenuste loetelus: hambaarsti vastuvõtt, diagnostika (sh röntgenülesvõtted), ravimi asetamine ja ajutise täidise paigaldamine, püsiva täidise paigaldamine, hamba eemaldamine, mädakolde avamine ja ravimine, juureravi, igemealuse hambakivi kirurgiline eemaldamine ja tuimestus.

Enne visiiti tasub alati huvi tunda, milliseid teenuseid hambaarst teile osutab ning kas need kuuluvad hüvitatavate nimekirja või mitte. Nii saab vältida ootamatusi arve tasumisel.

Kuidas arvutatakse hüvitatavat summat siis, kui arst osutab nii nimekirja kuuluvaid kui ka mittekuuluvaid teenuseid? Sel juhul arvestatakse hüvitise summa maha ainult nende teenuste eest, mis on kirjas esmavajalike teenuste nimekirjas. Ülejäänud teenuste eest tasub patsient täishinna vastavalt hambaarsti hinnakirjale.

Näiteks, kui hambaarst paigaldas teile ühel vastuvõtul täidise ning valgendas teie hambaid, saab hüvitist kasutada ainult vastuvõtu ja täidise paigaldamise eest. Hammaste valgendamise eest tasute täishinda.

Hambaarst võib patsiendilt küsida ka visiiditasu 5 eurot (v.a lapseootel naistelt).

Siiani kehtinud hüvitised

Juhul kui teile kehtis enne 1. juulit hambaravihüvitis 19,18 eurot (pensionärid ning osalise või puuduva töövõimega inimesed) või 28,77 eurot (rasedad, alla üheaastase lapsed emad ning suurenenud ravivajadusega inimesed), siis saate enne 1. juulit 2017 osutatud hambaravi eest hüvitist tagantjärele, kui esitate haigekassale avalduse hiljemalt 1. oktoobril 2017.

Kui saate veel hambaravi tänavu pärast 1. juulit, lahutatakse juba kasutatud hüvitise summa uuest hüvitisest (85 eurot) maha.

Mis saab proteesihüvitisest?

Proteesihüvitist on võimalik kasutada kolme aasta peale summas 260 eurot. Proteesihüvitisele on õigus ravikindlustusega töövõimetuspensionäridel, üle 63-aastastel ning osalise või puuduva töövõimega inimestel.

Proteesihüvitise taotlemiseks on kaks võimalust: 1) esitada haigekassale hambaproteeside hüvitise avaldus ja proteesimistööde eest tasumist tõendav dokument või 2) esitada proteesitegijale avaldus, kus taotlete kulude kandmist hüvitise ulatuses otse proteesitegijale.

Kõik proteesihüvitise taotlemiseks vajalikud avaldused leiate haigekassa kodulehelt www.haigekassa.ee (Avaleht > Dokumendid ja blanketid) või haigekassa klienditeenindusest.

Alates 1. jaanuarist 2018 ei pea ka proteesihüvitise saamiseks enam tagantjärele avaldust esitama, sest hüvitis arvestatakse samuti patsiendi arvelt maha kohe maksmise hetkel.

Rohkem infot hüvitiste ja hambaravipartnerite kohta saab lugeda www.haigekassa.ee/hambaravi, küsida haigekassa klienditelefonilt 669 6630 (E–R kella 08.30–16.30) ja klienditeenindustest või saates allkirjastatud avalduse info@haigekassa.ee, samuti riigiportaalist www.eesti.ee.

Kolm näidet 30-eurose hüvitise kasutamisest

1. Kui hambaravi arve on näiteks 50 eurot ja te saite selle eest esmavajalikke teenuseid, mis kuuluvad hüvitatavate teenuste nimekirja, tasute teie 50% raviarvest ehk 25 eurot ja teise 50% hüvitab haigekassa. Kui külastate sama aasta jooksul veel kord hambaarsti, hüvitab haigekassa järgmisest raviarvest veel 5 eurot, kuna teie hüvitise kogusumma on 30 eurot ühes kalendriaastas.

2. Kui hambaravi arve on näiteks 85 eurot ja te saite hüvitatavaid teenuseid 40 euro eest ning mittehüvitatavaid teenuseid 45 euro eest, tasute ise 65 eurot (ehk 50% 40 eurost + 45 eurot) ning haigekassa tasub 50% hüvitatavate teenuste summast ehk 20 eurot. Teile jääb samal kalendriaastal kasutamiseks hüvitise jääk 10 eurot.

3. Kui hambaravi arve on 70 eurot ja kõik teile osutatud teenused on hüvitatavate teenuste nimekirjas, tasute ise 40 eurot ning haigekassa hüvitab 30 eurot. Pärast visiiti on teil selleks kalendriaastaks hambaravihüvitis kasutatud.

Näide 85-eurose hüvitise kasutamisest

Kui hambaravi arve on 60 eurot ja saite selle eest esmavajalikke teenuseid, tasute ise 9 eurot ehk 15% ja haigekassa hüvitab 85% ehk 51 eurot. Pärast visiiti on teie hüvitise jääk 34 eurot, mida saate kasutada järgmisel hambaarsti visiidil sama kalendriaasta sees.

5 kommentaari

N
Naljaninad  /   18:04, 21. sept 2017
Suur enamus hambaarstidest pole selle lepinguga liitunudki, nt Pärnu omad. Maksan täismahus ja ei pahandagi, sest eelmine arst, kes oli liitunud, lootis mul suu tühjaks tõmmata, et siis kosmilise hinnaga uusi hambaid panna...
Q
Q  /   05:02, 22. sept 2017
See summa on naeruväärselt väike
H
hammas  /   10:47, 22. sept 2017
see summa on rahva narrimine ja alandamine. Selle eest ei saa muud, kui ainult suu lahti teha ja arsti määratud ravi hakata omal kulul tegema. Häbematus, mida riik meiega teeb. Kas hambad ei olegi üks osa meie kehast? Ilma hammasteta ei saa inimene korralikult süüa. Kui on luumurd või mõni sisehaigus, siis saab tasuta ravi, aga hambad ei ole siis ilmselt looduse poolt meile antud. Kas tõesti ei ole ühtegi normaalset riigimeest, kes selle probleemi lahendaks normaalselt. Hambavalu on üks hullemaid!
  /   20:52, 25. sept 2017
Istuge sisse see naeruväärne hüvitis, mida kättegi ei saa.
T
Tallinnas liitunud hambaravikabinetid on loetletud  /   12:23, 3. okt 2017
ajalehes "Pealinn" 18, septembril. Loetelus nagu ei hakanud silma suuremaid ravikohti. Kuid loetletud kohtade hulgas on see-eest Loksa hambaravi, Raasiku hambaarstid, OÜ Vaida hambakliinik. Nii et kui hästi otsida, just Tallinnast väljaspool, siis ravimiseks kohti leidub,

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias