Tarbija

Kuidas vältida üleliigseid kulutusi ravimitele kroonilise haiguse puhul? (2)

Kadri Eisenschmidt, 21. september 2017, 17:13
Üldjuhul kirjutab arst retseptile toimeaine, mitte ravimi nimetuse. Foto: Tõnu Talivee/Õhtulehe arhiiv
Kõrge vererõhk on insuldi, südameinfarkti, südamepuudulikkuse, neerukahjustuste ja nendest haigustest tuleneva võimaliku surma suur riskitegur.

Seda esineb rohkem kui kolmandikul arenenud riikide elanikest ning enam kui 60%-l Eesti eakatest. Koos tüsistustega on kõrgvererõhktõbi Eestis peamine haigestumise ja surma põhjus.

Samal teemal

Kõrgvererõhktõve esinemist on võimalik vähendada eelkõige toitumise, liikumise jt patsiendi kontrollitavate faktorite muutmisega. Pahatihti tuleb ka väga tervislike eluviiside juures ülejäänud elu ravimeid võtta, mis tähendab pikaajalisi kulutusi. Ravimite hind võib ühe toimeaine piires märkimisväärselt erineda. Tulenevalt valikust võib patsient ainuüksi ühe ravimi pealt säästa aastas kümneid eurosid.

Retseptid on enamasti toimeainepõhised

Kõikides ravimites on toimeaine, mis ravib või leevendab haigust, ning abiained, mis on vajalikud selleks, et toimeaine oleks manustatav soovitud kujul (nt tableti, salvi või aerosoolina) ja mis annavad ravimile maitse ja välimuse. See kehtib nii käsimüügi- kui ka retseptiravimite kohta.

Üldjuhul kirjutab arst retseptile toimeaine nimetuse. Sel juhul on apteekril kohustus pakkuda ostjale sobivate ravimite hulgast soodsaimat. Kuigi üldiselt on määratud toimeaine piires ravimite vahetamine ohutu, võib mõni kord olla nii, et arst peab meditsiinilistel põhjustel retsepti koostama pakendipõhiselt ehk retseptile kirjutatakse konkreetse tootja kindla ravimi nimetus. Sel juhul peab arst patsienti teavitama ravimi asendamise võimalusest ja tingimustest. Kui ravim ei ole asendatav, tuleb patsienti teavitada asendamise keelamise põhjusest.

Soodsam hind ei tähenda kehvemat ravimit

Sama toimeainega ning samal kujul (tabletid, siirup vm) ravimeid on Eestis müügil eri ravimitootjatelt. Oluline on teada, et kõigi nende toime, ohutus ja kvaliteet vastab ühesugustele nõuetele ning erinevus patsiendi jaoks seisneb peamiselt hinnas. Seega võib väita, et sama toimeainega ravimitele ei laiene tuntud käibetõde – kallim on parem. Kõrgvererõhktõve ja südamehaiguse ravis kasutatavate sama toimeainega (metoprolool) ning sama vormiga (toimeainet tasapisi vabastav tablett), kuid erinevate tootjate ravimite hinna erinevus võib olla isegi viiekordne.

Aasta jooksul uuendatakse soodusravimite nimekirja neli korda. See tähendab, et ka korrapäraselt teatud ravimit ostes tasub apteekrilt küsida, kas hind on muutunud või kas müügile on tulnud sama toimeainega odavam alternatiiv.

Riigiportaalis saab kulutustel silma peal hoida

Riigiportaalis www.eesti.ee on igal ühel võimalik hõlpsalt veenduda, kas retsept kirjutati välja toimeainepõhiselt ja kas ostetud ravim kuulus hinnalt soodsamate hulka. Oma retsepte saab vaadata riigiportaali retseptikeskuses (Avaleht → Tervis ja tervisekaitse → Minu retseptid → haigekassa e-teenus). Vajutades mõnele retseptile, saab vaadata selle täpsemaid andmeid. Toimeainepõhiselt koostatud retseptil on märge „Toimeainepõhine“ (tulp „Andmed arsti juures“ → Pakendi kood, nimetus, arv). Konkreetse pakendi valikul on näha arsti põhjendus, miks just selle tootja konkreetne ravim oli inimesele konkreetsel juhul vajalik (Andmed arsti juures → Asendamatuse põhjendus). Juba välja ostetud retseptide puhul on retsepti andmete detailvaates võimalik näha patsiendi võimalikku kokkuhoidu ravimivalikul (tulp „Andmed apteegis“ → Võimalik sääst). Kui ostja valis kallima ravimi, on portaalis näha apteekri sisestatud selgitust valiku kohta (Andmed apteegis → Apteekri lisaselgitus).

Riigiportaalis on võimalik vaadata ka ülejäänud retseptide infot – millised retseptid on kehtivad, kes on olnud ravimite ostja, milliseid ravimeid on ostetud jne. Portaali eesti.ee saab siseneda ID-kaardi, mobiil-ID või pangalinkide abiga.

---

Sama toimeainega (metoprolool) kõrgvererõhktõve ja südamepuudulikkuse ravimite hinnaerinevus

Ravim Kahe kuu ravi hind patsiendile (90% soodustusega)

Betaloc Zok 100 mg N30 Prolong 10,70 €

Metoprolol-Ratiopharm retard 100 mg N30 Prolong 1,97 €

Kõrgvererõhktõve ja südamehaiguse ravis kasutatavate sama toimeainega (metoprolool) ning sama vormiga (toimeainet tasapisi vabastav tablett), kuid erinevate tootjate ravimite hinnaerinevus võib olla isegi viiekordne.

2 KOMMENTAARI

k
25. september 2017, 20:50
Kui ma pean soodsamat ravimit iga kord kääridega lehest välja urgitsema siis ei ole see minu probleemiga inimesele üldse mingi soodsam variant.
s
See.. 25. september 2017, 12:56
näitab, et kõik tahavad elada, nii haige kui ka ravimifirmad. Ainuke asi, et see teine elab kellegi arvelt.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee