Punast päevakübarat on lillepeenras kaunis vaadata ning õis tõmbab ligi ka meekorjajaid. (Tiina Kõrtsini)

Punast päevakübarat peetakse üheks parimaks organismi vastupanuvõimet suurendavaks ja immuuunsüsteemi tugevdavaks taimeks.

Punase päevakübara (Echinacea purpurea) preparaadid (tabletid, tinktuur jms) on populaarsed vahendid, mida kasutatakse immuunsüsteemi tugevdamiseks, külmetuse ärahoidmiseks ja haigussümptomite leevendamiseks.

Kas nende toime on tõepoolest tõhus? Ühest vastust pole, kuigi uuringuid on selles vallas tehtud palju kogu maailmas. On leitud, et punasel päevakübaral võib olla nõrk toime haigestumise ärahoidmisel ja haiguse kestuse vähendamisel ning korduva haigestumise riski ärahoidmisel. Teisalt on ka uuringuid, milles päevakübara positiivne toime pole esile tulnud.

Eestiski on seisukohad kahetised. Mikrobioloogia ja viroloogia professor Irja Lutsar on öelnud, et uuringud ei toeta looduslike vahendite, sh päevakübara manustamist gripi ärahoidmiseks. Tartu ülikooli emeriitprofessor, toitumisteadlane Selma Teesalu on aga väljendanud risti vastupidist seisukohta. Tema kinnitusel on kõik looduslikud vahendid, sh küüslauk ja punane päevakübar, organismi tugevdamise seisukohalt üliolulised.

0 kommentaari

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias