ID-kaart. (Martin Ahven)

Seoses ID-kaardi turvariskiga on soovitatud hankida endale ka mobiil-ID. Mobiil-ID töötab nii mobiilitelefonis, tahvelarvutis kui ka arvutis ja selle kasutamiseks sobivad nii puutetundlikud nutitelefonid kui ka nuppudega telefonid. Selle kasutamiseks pole vaja kaasas kanda ID-kaarti ega kaardilugejat või installida arvutisse spetsiaalset tarkvara, piisab üksnes mobiiltelefonist.

Teenuse kasutamiseks tuleb minna oma mobiilioperaatori esindusse, kust saab uue SIM-kaardi ning sõlmida mobiil-ID lepingu. Teenus on tasuline ja lisab kuuarvele ühe euro. Kasutaja mobiilitelefoninumber jääb samaks.

Kui kasutaja telefoninumber kuulub tööandjale ja mobiil-ID eest hakkab tasuma tööandja, tuleb võtta tööandjalt digiallkirjastatud või paberil volitus. Kui mobiil-ID eest hakkab tasuma inimene ise, pole tööandja volitust vaja, isegi kui number kuulub tööandjale.

Enne kasutamist tuleb mobiil-ID aktiveerida. Seda aitavad teha klienditeenindajad esinduses, kuid seda saab teha ka ise Politsei- ja Piirivalveameti kodulehel ID-kaarti kasutades. Teenuse aktiveerimiseks on vaja kehtivat ID-kaarti ning teada PIN-koode.

Mobiil-ID-ga saab siseneda e-keskkondadesse ja anda digiallkirja. Kasutamiseks tuleks valida mobiil-ID ning sisestada küsitud info. Pärast seda kuvatakse kontrollkood ning saadetakse sama kontrollkoodiga sõnum telefonile. Sisselogimiseks tuleb sisestada mobiil-ID PIN1 ning digiallkirjastamiseks PIN2, mis antakse mobiilioperaatori esindusest kaasa koos uue SIM-kaardiga.

Mobiil-ID lepingud saab vormistada alates 15. eluaastast ning ühele isikule saab teha ainult ühe mobiil-ID.

9 kommentaari

K
Kuidas?  /   18:50, 8. sept 2017
15-ndal eluaastal , seega 14- aastaselt.
H
Huvitav,   /   18:54, 8. sept 2017
kuidas positsioneerub smart id digitaalse isikutuvastuse süsteemi. Pisut vastuvõetamatu on riiklikult kohustusliku id kaardi kasutamise eest igakuist teenustasu maksta nagu kaasneb mobiil-id aktiveerimisega. Miks ei promota smart id-d, mis on tasuta?
L
Lugeja  /   18:55, 8. sept 2017
ID kaarti ei saa taotleda iseseisvalt varem kui 15-aastaselt, seega 16-l eluaastal. Mobiil-ID-d saab seega aasta varem, sest 15-l eluaastal ollakse 14 a vana.
I
id-kaart  /   19:01, 8. sept 2017
pole ju kohustuslik. ka mobiili id pole kohustuslik.
T
Teenuse kasutamiseks tuleb minna oma mobiilioperaatori esindusse, kust saab uue SIM-kaardi ning sõlmida mobiil-ID lepingu. Teenus on tasuline ja lisab kuuarvele ühe euro  /   20:24, 8. sept 2017
Edasi ei lugenud. :/
Õ
õnneks  /   09:04, 9. sept 2017
plastikust ja punaseks koodikaart on olemas veel
U
Urjuk  /   09:57, 9. sept 2017
Ei ole nõus maksma igakuist teenustasu erafirmale enda isikutuvastamise õiguse eest!
Proovisin selle "Smart ID" koheselt ära, kui lõpuks välja toodi. Töötab - ja mis peamine - tundub, et korrektselt. Olen juba ID kaardi toimingute vajadusel ületanud "Smart ID" kasutusel 50% piiri võrreldes ID kaarditoimingutega.
A
aga  /   20:41, 9. sept 2017
kui turvaline see mobiil-ID on siis kui telefoni kaotad voi telefon varastatakse?
K
Kõiges kahtleja.  /   06:33, 19. sept 2017
Üks võimalik mõttekäik on säärane: see laiale avalikkusele teatavakstehtud ID-kaardi turvaauk oli juba programmis teadlikult sisse planeeritud,et siis hiljem hakata selle "triki" abil ID-kaardi omanikke hirmutama ja sellega mobiili IDle üleminekuga raha kasseerima .See raha ei olegi nii väike.
Siit edasi on nii,et seda turvaauku ei ole siiski üldse võimalik tegelikkuses ID-kaardi kasutajale kurja tegemiseks ära kasutada.Sellest ka peaministri ja politsei kindel väljaütlemine,et kartmiseks pole põhjust.

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias