Värsked Tartu uudised

Kas kogukonna toetus toob Tartu Uuele Teatrile oma maja? 

Kristjan Roos, 7. september 2017, 17:16
Lai 37 teatrihoonesse planeeritav teatrikeskus on kahe saali ja kureeritud programmiga avatud teatrimaja. Foto: Gabriela Liivamägi
Kogukonna toel võib suuri asju korda saata tõestus Tartu Sepa staadioni näitel, kus tartlastest jalgpallisõbrad osalesid aktiivselt ühisrahastuskampaanias.

Nüüd loodab Tartu Uus Teater, Eesti üks ägedamaid teatreid, et nii tartlased kui ka miks mitte teatrisõbrad üle Eesti tuleks neile appi ja aitaks kaasa teatri plaanile osta Lai 37 asuv hoone välja.

Ühisrahastuskampaania kuulutas teater välja teisipäeval keset Magasini tänavat toimunud pika laua peol. Lisaks teatrihoone ostmisele on plaanis luua maja ümber etenduskunstide keskus ehk teatrikeskus.

Linnaleht uuris Tartu Uue Teatri direktorilt Raul Oreškinilt, milliste lootustega teater kampaaniale vastu läheb.

Raul, kuidas tekkis mõte, et just ühisrahastuskampaaniaga Lai 37 teatrihoone välja osta?

Mõte maja ostmiseks tekkis peamiselt eelarvelistel põhjustel. Toetused erateatritele on napid ning ilmselt need lähiajal suurenema ei hakka. Samas tegutsevad ka erateatrid riigi subsideeritud valdkonnas, kus seetõttu on konkurents paratamatult moonutatud. Tartu Uus Teater ei saa küsida pääsmete eest hinda, mis oleks õiglane, kui tänu toetustele on teatri valdkonnas välja kujunenud hoopis madalamad piletihinnad.

Seepärast tuleb eelarves otsida kas uusi tulusaamise võimalusi või kokkuhoiukohti. Oma majas tegutsemine aitab meil säästa eelarves rendimaksetelt olulise summa, mille saame edaspidi suunata kas teatritegemisele või maja investeeringuteks.

Oleme maja omanikuga müügihinna kokku leppinud. See on 335 000 eurot. Täpselt niipalju soovime kampaaniaga kokku koguda.

Hiljuti oli Tartus Sepa jalgpallikeskuse ühisrahastuskampaania. Kas see andis julgust teatrimajaga sama ette võtta?

Sepa ühisrahatuskampaania on olnud meile peamiseks eeskujuks. Kalle Paas oma meeskonnaga on jaganud meiega oma kogemusi ja andnud head nõu.

Kuigi kultuuri valdkonnas pole lähiajaloos nii mahukat ühisrahastuskampaaniat tehtud, on ajaloos rahva rahaga Eestis teatrimaju ehitatud küll. Vanemuine oli neist esimene, me püüame taaselustada vahepeal katkenud traditsiooni.

Ma usun, et kõigil, kes leiavad võimaluse toetada, on hiljem hea meel, et Laia tänava ajalooline ja väärikas hoone on edaspidigi avalikkusele avatud, kus saab luua, kaasa lüüa või lihtsalt nautida teatrit või teatritegemist.

Kui teostatavaks peate, et 335 000 eurot õnnestub kokku saada? Kas on olemas mingi varuplaan, kui nii palju raha ei kogune?

Suhtlesime mitmete kampaaniameeskondadega ning toetudes nende kogemustele, usume, et sellise summa kogumine on võimalik. Appi on samuti lubanud tulla Tartu linn ja kultuuriministeerium, teised teatrid ja Tartu asumiseltsid. Õla paneb alla Piletilevi ning kampaaniat aitab teha Neway disainibüroo, kes tegi ka eduka Sepa staadioni kampaania.

Tartu Uuel Teatril on palju sõpru, kui nad kõik aitavad kampaania levikule omalt poolt kaasa, siis jõuame piisavalt suure auditooriumini, et vajalik raha kokku saada.

Varuplaan on samuti olemas. Kui kogume kokku vähemalt pool summast, on meil võimalik võtta pangast laenu ning ka sellisel juhul plaanime maja välja osta. Kui kogume kokku kogu summa, saame laenu abil teha majas juba konkreetseid töid. Soovime pööningul välja ehitada proovisaali. Arhitektuurset lahendamist vajab õueala. Maja sees on vaja logistikat parandada, et omavahel oleksid ühenduses näitlejate ruum ja kostüümiladu, samuti tuleb luua ligipääs puuetega inimestele.

Mida saaks Tartu Uus Teater maja omanikuna senisest rohkem teha praeguse olukorraga võrreldes?

Teatri direktor Raul Oreškin ja teatri loominguline juht Ivar Põllu ühisrahastuskampaania väljakuulutamiselFoto: Aldo Luud

Tartu Uue Teatri asutaja ja kunstiline juht Ivar Põllu ütleb oma pöördumises, et teater ei ole maja, teater võib juhtuda kus iganes, aga meie kliimavööndis on paratamatu, et teatritegemine toimub enamuse ajast ikkagi soojas ruumis. Tartu Uuel Teatril on aastatega välja kujunenud administratiivne võimekus ja teadmine, kuidas olmeprobleemidega nõnda toime tulla, et need ei varjutaks loomiseks vajalikku inspiratsiooni ja energiat.

Milline on esimene tagasiside? Kas mõni nimeline tool on juba ostetud?

Esimesena tegi Tartu Uuele Teatrile annetuse legendaarne Jaan Muna, kes annetas kahe päeva pensioni ehk 20 eurot.Foto: Aldo Luud

Esimesena tegi toetuse Tartu vaim Jaan Muna, kes annetas teatrimaja ostuks oma kahe päeva sissetuleku. Abiks on ka palju väiksemad toetusavaldused. Kui iga tartlane annetab 3 eurot, saame majaostuks vajaliku summa kokku. Igast toetussummast on abi, ka kõige väiksemast.

Toetajad on tänase (eilse – toim) seisuga kümmekond, toetusavaldusi märksa rohkem. Juba on huvi tuntud nimeliste toolide vastu, kuna neid on meie saalis vaid 150, siis tuleb kiirustada, kui on soov oma nimi kaheks aastaks toolile kinnitada.

--------------------------------

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee