Koolikott on sel sügisel vanalinna hariduskolleegiumis kooliteed alustaval Alaril juba olemas, koolitarvetega täitub see tuleva nädala algul kooli korraldatud koolitarvete laadal. (Heiko Kruusi)

Koolitarbeid ostes ei tasu taga ajada odavust, vaid pigem eelistada veidi kallimaid ja kvaliteetsemaid asju. Kui laps soovib tingimata trenditooteid, tulebki nende eest veidi kallimat hinda maksta.

1.septembri kooliteed alustava Alari ema suhtub koolitarvete ostmisse üsna rahulikult. „Nimekiri, mida vaja, anti koolist aegsasti paberil kaasa,“ ütleb ta. Mööda poode jooksma ta ei pea, sest vajamineva koolikauba saab ta laohinnaga osta 29. augustil peetaval koolilaadal, mis toimub vanalinna hariduskolleegiumis ehk sealsamas, kus Alar kooliteed alustab. VHK-s kehtib koolivorm, selle kohustuslikud elemendid on tal samuti tellitud ja peaks lähiajal kätte saama.

Eelistada tasub kvaliteeti

Samuti tänavu kooliteed alustava Atsi isa tõdeb, et 1. klassi minekuks anti koolist vajalike asjade nimekiri juba kevadel, et jõuaks sügiseks aegsasti valmistuda. „Asju on palju ja kõige keerulisem ei ole nende leidmine, vaid õige kvaliteediga asjade valimine. Kustukummil, pliiatsitel ja isegi vihikutel on väga suur kvaliteedivahe, mis mõjutab lapse tööd koolis oluliselt. 1. klassi lapse vanemana on neid raske eristada. Kui kogemust juba rohkem, on lihtsam,“ räägib ta, olles paari aasta eest vanema poja kooli saatnud. Näiteks odavad värvipliiatsid ei kesta tema sõnul kaua ja isegi kustukumm, mis teoreetiliselt peaks ju kustutama ühtemoodi, olgu see odav või kallis, võib lapse käes ootamatult pooleks minna.

Väike hinnavaatlus tava- ja veebipoodides näitas, et õhuke vihik maksab keskmiselt 12–15 senti ja umbes samast hinnaklassist või veidi kallim on harilik pliiats. Kui laps on vasakukäeline, tasub otsida spetsiaalselt vasakukäelistele mõeldud pliiatseid ja kääre. Mõne kaubandusketi poes leidub ka veel vanamoelisi vihukuid, mis maksavad vaid 4–6 senti. Odavad viltpliiatsid võib saada vähema kui euroga, kallimad maksavad üle 2 euro, guaššvärvid 3–5 eurot.

Mida täpsemalt vaja, saab selguse, kui koolist antud nimekirja põhjal näpuga järge ajada. Mõnes koolis näiteks ostab vihikud õpetaja ise ja päeviku, mis muidu maksab poes 3–4 eurot, saavad osad lapsed kingitusena kooli poolt.

Puhtalt koolitarbeid ostes võiks hinnanguliselt hakkama saada 30–40 euroga, aga lapse vahetusjalatsid (selleks soovitatakse lahtiseid sandaale), spordiriided ja -jalanõud ja koolikott nõuavad lisaks umbes 100–200-eurost väljaminekut ning kes ostab lapsele eriti trendikaid kooliasju, peab välja käima veel rohkem.

Lapsele meelepärane koolikott

Koolikotile kulub kindlasti mitukümmend eurot. Millist osta? „Väga raske on valida koolikotti, see peaks olema kerge, seljale mugav ja samas lapsele meeldima. Kui need kriteeriumid täidetud, on ranits jällegi kallis,“ tõdeb Atsi isa.

Mullu tütre kooli saatnud ja praktilise meelega Kristel lootis, et kui osta kohe kvaliteetne ja vastupidav koolikott, saab laps sellega ehk rohkemgi kui ühe aasta koolis käia. See aga ei pruugi nii minna, isegi kui kott vastu peab, sest aasta hiljem on laste hulgas popp juba mõni uus äge multikategelane, kelle pilt peab tingimata kõigil kooliasjadel olema. Kristel meenutab oma kogemusest, et ise teise klassi minnes pidas end juba nii suureks, et ei tahtnud esimese klassi „titadele“ mõeldud ranitsat enam kanda. Kooliminevale lapsele aga ei saa kohe edasijõudnute kotti osta, vaid valima just nende ranitsate hulgast, mis on tehtud spetsiaalselt väiksematele lastele. Koolikoti võib soodsama hinnaga tellida ka mõnest netipoest, kuid siis ei saa laps seda enne selga proovida, mis on jälle väga tähtis. Peale kohustuslike koolitarvete on märkimisväärseks kuluallikaks lapse mobiiltelefon, millest nüüdsel moodsal ajal ei saa enam vist ükski vanem kõrvale hiilida.

------

Koolilapsele telefoni ostes lepi kokku kasutusreeglites

Nutitelefonil on palju praktilisi eeliseid alates piltide saatmisest ja bussiaegade vaatamisest kuni selleni, et nutiseade pakub südamerahu, et tead lapse asukohta.

Üha enam otsustavad vanemad viimastel aastatel lapsele telefoni valides nutitelefoni kasuks, tõdeb Elisa tooteturunduse juht Mailiis Ploomann. Õige rakenduse olemasolul on nutitelefoni puhul vähe asju, mida sellega teha ei saa. Õues mängimiseks võib lisaks soetada mõne lihtsama ja soodsa hinnaga nuppudega nn õuetelefoni.
„Pole vahet, kas ostad lapsele esimese nutitelefoni või saab ta uue kooliaasta puhul uuema mudeli, mõlemal juhul peaksite üheskoos reeglites kokku leppima, kuidas uue seadmega ümber käia,“ tõdeb Ploomann.
Väga oluline on nutiturvalisus. Esimene reegel on telefoni kaitsmine lukuga – noorematel on lihtsam meelde jätta mustrilukk, aga vanemana peaks eelistama numbritest koosnevat parooli. See on vajalik nii kadumise kui ka juhtumi puhul, mil näiteks eakaaslased mänguhoos lapse telefoni haaravad ja seal kas kogemata või ka meelega mingeid tasulisi rakendusi alla laevad või ebavajalikel aadressidel klõpsivad. Samuti peaks iga lapse nutiõppes olema kindel reegel – telefoni üldjuhul teistele kasutamiseks ei anta.
Peale selle saab telefonile paigaldada rakendusi, millega on vanemal võimalik oma lapse tegevusel silm peal hoida. Näiteks rakenduse GeoZilla Family GPS Locator abil saab näha telefoni asukohta. Rakendus võib olla abiks nii telefoni kadumisel kui ka juhul, kui soovite oma lapse asukohas kindel olla.

6 kommentaari

T
Teeline  /   20:32, 24. aug 2017
Viie sõnaga - lapsed on vanematele pähe istunud või on vanematel nn naabrist parem sündroom.
Laps tahab trendiriideid, laps tahab nutitelefoni, laps tahab igal aastal uut moekat koolikotti jne.
K
Kaltsakas   /   21:38, 24. aug 2017
Kõik saab ju kaltsukast 20.- Euro eest. Koolikott 3.- jne, dressid 2.-
S
see  /   04:24, 25. aug 2017
on ebanormaalne mis Eestis toimub, inimesed ei tea et mujal maailmas saab laps kogu vajaliku kooli poolt, kõige lähem riik on Soome, seal pole vanematel vaja mitte midagi hankida, samuti mitte Norras ja mujal Skandinaavias.
N
naisuke  /   19:24, 25. aug 2017
Aga vaat ikka ei maksa küll!
Kõik ei pea oma kaheaastaste sünnipäevi ka turismitalus või Balil. Aga mõned peavad ja arvavadki, et see on reegel kõigi jaoks. Olge normaalsed, laske oma lastel loomulikult areneda ja elada.
V
Vanem  /   08:52, 26. aug 2017
Kust ma selle summa kätte saan?
A
aga  /   19:30, 13. sept 2017
koolimaksu pole, õpikud ei maksa, koolitoit tasuta, bussisõit üldiselt tasuta, ranitsatoetused...

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias