2
fotot
Pärnu maantee poole seljaga. „Taksomonumendi“ uus paik tuleb draamateatri kõrvale. Heiko Kruusi (HEIKO KRUUSI)

Tammsaare pargi rekonstrueerimistöödega seoses tõsteti 1905. aasta revolutsiooni mälestusmärk oma kohalt pisut draamateatri poole.

Pargi rekonstrueerimise projektis on ette nähtud 1905. aasta revolutsiooni mälestuseks Uuele turule püstitatud monumendi teisaldamine Teatrite aeda. Estonia teatri esisele alale rajatakse Uue Turu plats. 1905 aasta mälestusmärk nihutatakse keskselt kohalt pisut draamateatri poole varjatumasse pargitsooni. Uue Turu platsil saab korraldada kultuuriüritusi ning paigaldada ajutisi müügilette hooajaliste turgude tarvis. Pargis ajalooliselt asunud endise turuhoone hiljuti välja kaevatud vundamendi varemete kasutuselevõtt otsustatakse eraldiseisva projekti alusel.

Ümberehitustööde mahus uuendatakse pargi teede katendid, korrastatakse haljastus, rajatakse vajalikud tehnovõrgud, uuendatakse valgustus ning paigaldatakse linnamööbel. Juba on valmis rahvusooperi kinnistul asuv parkla. Praegu käivad teatri kõrval asuvate treppide korrastustööd, pargis asuvate tehnovõrkude ehitustööd ning haljastuse hoolduslõikustööd.

Kolmapäeva hommikul alustatigi mälestusmärgi uude asukohta tõstmiseks graniitaluse lahtivõtmist. Mälestusmärgi teisaldamiseks rajati senise asukoha kõrvale ajutine puidust alus. Töötegijate sõnul oli viis tonni kaaluv skulptuur lahtiselt aluse peal.

Keeruline ajalugu

1905. aasta revolutsiooni mälestusmärk on skulptor Lembit Palutederi ning arhitekt Mart Pordi loodud, see püstitati Uuele turule 1959. aastal. Varem oli samas paigas1931. aastal püstitatud kujur Juhan Raudsepp loodud mälestusmärk, mis pandi siis üles massimõrva ohvrite matmispaika Rahumäe kalmistule. 1905. aasta 16. oktoobril avas Vene armee üksus Uuel turul ette hoiatamata meeleavaldajate pihta tule. Surma sai 90 ja haavata vähemalt 102 inimest nii meeleavaldajate kui ka juhuslike möödakäijate seast.

1 kommentaar

V
vapsik  /   10:40, 12. aug 2017
Aastal 1953 saabus Eesti sotsiaalkindlustusminister Dimitri Kuzminile Moskvast kiri:
"Saadame teile Vene Föderatsiooni tähtsusega personaalpensionäri seltsimees Konstantin Pätsi pidamisele Eestis."
Kuzmin oli rabatud ja uuris siis, mille eest seltsimees Konstantin Pätsile personaalpension oli määratud.
Ja sai teada, et personaalpension oli määratud 1905. aasta revolutsioonist aktiivse osavõtu eest - mida ta tegelikult ka tegi.
Kui poleks puhkenud sõda, oleks K. Pätsi autasustatud Lenini ordeniga. V. Molotovi poolt olid vajalikud ettevalmistused juba tehtud.
Päts ja Stalin olid samaaegselt aastal 1910 Peterburi Krestõ vanglas.
Päts oli ajalehe "Teataja" vastutava toimetajana avaldanud aastal 1905 sotsiaaldemokraatlikus vaimus üleskutseid, mille eest ta algselt koguni surma mõisteti ja oli sunnitud välismaale põgenema nagu paljud bolševike juhidki. Stalin oli vahistatud kui Peterburi bolševike ajalehe "Pravda" toimetaja.
http://vapsid.weebly.com/paumltsi-diktatuur.html

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias