Kas minu hambaarst on sõlminud täiskasvanute hambaraviks lepingu? Haigekassale on esitatud üle 100 taotluse ja eilse seisuga oli haigekassa veebilehel loetletud üle 60 hambaravipraksise, kus hüvitist saab. (Mati Hiis)

Täiskasvanute hambaravi lepingu on haigekassaga sõlminud vaid vähesed hambaarstid, sest Eesti Hambaarstide Liidu hinnangul ei saa haigekassa määratud hinnakirja alusel kvaliteetset teenust pakkuda ja seejuures omadega välja tulla.

Homsest hakkab kehtima täiskasvanute hambaravihüvitis 30 eurot aastas. Uuendusena ei pea inimesed enam ise hüvitamistaotlusi esitama, arveldamine toimub hambaarsti ja haigekassa vahel elektroonselt. Praktikas aga ei ole patsiendil selle hüvitise kasutamine niisama lihtne.

Esiteks, täiskasvanute hambaravihüvitis kehtib ainult haigekassaga vastava lepingu sõlminud hambaarsti juures. Neid aga on vähe. 546 hambaravipraksisest on täiskasvanute hambaravilepingu sõlminud vaid veidi üle 50. „Praeguseks on meile tulnud üle 90 taotluse, et sõlmida hambaravihüvitise pakkumise leping. Nendest üle 50 puhul on leping juba sõlmitud ning täpse nimekirja leiab veebilehelt https://www.haigekassa.ee/hambaravi#partnerid. Uuendame kaarti kaks korda nädalas, seega soovitan inimestel kindlasti enne järgmise hambaarstiaja planeerimist kaardilt värsket infot vaadata,” soovitas haigekassa tervise edenduse ja kommunikatsiooni talituse juht Liis Hinsberg. „Lepingute sõlmimine ei lõppe 1. juulil, vaid kestab jooksvalt edasi. Meile tuleb iga päev uusi taotlusi,” täpsustas ta.

Põhjus, miks lepinguid on seni nii vähe sõlmitud, on Eesti hambaarstide liidu (EHL-i) hinnangul selles, et hambaarstid ei ole nõus haigekassa määratud hinnakirjaga, mille alusel peaks hüvitise saamiseks patsientide hambaid ravima.

Eesti patsientide liidu tegevjuht Kadri Tammepuu toob ühe näitena välja, et hinnakirjas pole vana plommi eemaldamiseks ja kaariese puhastamiseks enne hambaauku täidise panekut üldse vahendeid ette nähtud. Kuna hambaaugu parandamise piirhinnast puudub selle kaariesest puhtaks puurimise kulu, on plommipanek 30–40% odavam. EHL-i juhatuse liikme hambaarsti Katrin Metstaki sõnul ei saa täidiste nii madala hinnaga – 15–26 eurot – nõus olla, sest „selle hinnaga täidist väga ei tee,” rääkis ta. Peale selle näeb hinnakiri ette materjalide korduvkasutust, näiteks ühtesid kindad kolme patsiendi peale.

„Me kõik oleme ettevõtjad ja peame omadega välja tulema. Miinusega töötada me ei taha ja halba tööd teha ka mitte. Ütlesime ammu, et hinnad ei ole sobivad. Laste hambaid peame haigekassa määratud hindadega ravima ja seni oleme tekkinud vahe katnud täiskasvanute hambaravi arvelt. Laste osakaal on 10–15 protsenti, selle miinuse jõuame katta, aga kui me peame täiskasvanute hambaid ka miinusega ravima, siis pole vahet enam kuskilt võtta,” märkis Metstak.

Seega on küsitav, kas hüvitise saamiseks on ikka mõtet hakata arsti vahetama, kui patsient leiab, et tema senine hambaarst ei ole täiskasvanute hambaraviks haigekassaga lepingut sõlminud. „Sobivat hambaarsti ei ole lihtne leida ja paljuski ei vaadata esimese asjana hinda. Kes on rahul, läheb oma arsti juurde rõõmuga tagasi,” oli Metstak päri.

Eelkõige tekib küsimus, kas haigekassa määratud hinnakirja alusel saab hambaarst hambaid kvaliteetselt ravida? „Meie jaoks on prioriteet võimaldada inimestele kvaliteetset tervishoiuteenust, mistõttu jälgime kindlasti esimesel kuuel kuul teenuse osutamist ning uuendame tulevikus hindasid vastavalt vajadusele. Samuti jälgime järjekorra kujunemist raviasutustes,” kinnitas haigekassa esindaja Liis Hinsberg. „Hüvitise pakkumine on uus võimalus hambaarstidele, arusaadavalt tekib küsimusi ja kõiki detaile kaalutakse hoolikalt. Oleme omalt poolt arstidele protsessi käigus võimalikult palju toeks,” lisas ta.

---

Pane tähele, mis muutub hambaravis 1. juulist

Täiskasvanutele hüvitatakse 30 eurot aastas

Haigekassa hakkab ravikindlustatud täiskasvanutele hüvitama hambaravi kuni 30 eurot aastas, patsiendi omaosalus on 50%. Hüvitist saab kasutada ainult haigekassaga lepingu sõlminud hambaarstide juures ja hüvitis kehtib esmavajalikele hambaraviteenustele. Kõigi nende teenuste eest, mis ei kuulu hüvitatavate teenuste nimekirja, tuleb tasuda täishinda.
Patsient ei pea enam hambaraviteenuse hüvitist ise tagantjärele taotlema ja dokumente haigekassale esitama. Arveldus toimub hambaarsti ja haigekassa vahel elektroonselt. Kui hambaarsti osutatud teenusele kehtib uus hüvitis, arvestatakse hüvitatav summa raviarvelt maha kohe maksmise hetkel.

Täiskasvanute hambaravihüvitise alla kuuluvad järgmised esmavajalikud hambaraviteenused:
•    hambaarsti esmane või korduv vastuvõtt
•    diagnostika (sh röntgenülesvõtted)
•    ravimi asetamine ja ajutise täidise paigaldamine
•    püsiva täidise paigaldamine
•    hamba eemaldamine
•    mädakolde avamine ja ravimine
•    juureravi
•    igemealuse hambakivi eemaldamine kirurgiliselt (märkus: haigekassa esindaja Liis Hinsbergi kinnitusel kuulub ka tavaline hambakivi eemaldamine hüvitise teenuste nimekirja, tervishoiuteenuste loetelus on mõlemad hambakivi eemaldamised märgitud koodiga 52441 ja 52440)
•    tuimestus
 
Kolm näidet
*Kui hambaravi arve on 50 eurot, tuleb endal tasuda 50% raviarvest ehk 25 eurot ja 50% hüvitab haigekassa. Külastades sama aasta jooksul taas hambaarsti, hüvitab haigekassa raviarvest veel 5 eurot, kuna hüvitise piirmäär aastas on 30 eurot.
*Kui raviarve on 75 eurot, tasub haigekassa sellest korraga aastase hüvitise määra ehk 30 eurot ja patsient peab maksma ülejäänud 45 eurot.
*Kui patsiendi arve on alla 30 euro ehk 25 eurot, hüvitab haigekassa sellest 50% ehk 12,5 eurot. Aasta lõpuni jääb hüvitisena kasutada veel 30 - 12,5 ehk 17,5 eurot.

Rasedatele ja alla üheaastaste laste emadele, samuti vanaduspensionäridele, töövõimetuspensionäridele ja osalise või puuduva töövõimega inimestele ja üle 63-aastastele inimestele ning suurenenud ravivajadusega patsientidele makstav hambaravihüvitis suureneb kuni 85 euroni ühes kalendriaastas. Patsient ise tasub 15% teenuste hinnast.

Lisainfot uuest hambaravi hüvitamise korrast leiab https://www.haigekassa.ee/hambaravi#hambaravihuvitis.

---

Patsientide esindajad ei ole samuti uue korraga rahul

Uus hambaravihüvitis toob kaasa kehvema kvaliteedi ja järjekorrad, leiab Eesti patsientide liit.
Tänavu 1. juulist muutuv hambaravihüvitiste kord ei paranda ravi kvaliteeti, vaid toob kaasa järjekordade paisumise ja lisakulud, märgib patsientide liit. Patsientide esindajaid teeb murelikuks just rasedate, väikelaste emade, pensionäride ja puuetega inimeste olukord, kes vajavad hüvitist enam, kuid see võib jääda neile kättesaamatuks. Põhjuseks asjaolu, et täiskasvanute hambaravilepingu on haigekassaga sõlminud vähe hambaravipraksiseid, mis sunnib hüvitist soovivaid inimesi hambaarsti vahetama ning kodust kaugel asuva uue arsti juures võib ees oodata pikk järjekord.
Uuenduse nõrgim koht on hind, millega haigekassa hambaarstilt teenust ostab, tõdeb patsientide liit „Praegust hinnakirja vaadates jääb mulje, et hambaid tuleks parandada poolikult, mis toob patsiendile hiljem kaasa lisakulu,” sõnas patsientide liidu tegevjuht Kadri Tammepuu.
 „Riigil ja ametnikel oleks pidanud ohutuli süttima juba seepeale, kui enamik hambaravipraksiseid keeldus pakutud tingimustel lepingut sõlmimast,” lausus Tammepuu. „Selle asemel, et mõistlikke lahendusi leida, näitas riik toorest jõudu, seades liiga madalate teenusehindade kehtestamisega ohtu ravi kvaliteedi.”  

13 kommentaari

T
Tursk  /   18:16, 29. juuni 2017
hambutu eesti on eesti "nokia"
M
maali  /   18:26, 29. juuni 2017
ma ei saa aru, ega hambaarstid seda ju ei maksa, et vaid mõned teevad lepingu. Hambaarstid on oma juurdekirjutustega nagunii juba rikastunud kuid seda nad ei pea ju oma taskust maksma
H
hambutu teistele  /   18:27, 29. juuni 2017
Kinkige see 30 pidulikult "arstidele" tagasi või andke tippi samas suurusjärgus. Meie omadel pole tööd. Rahvas lihtsalt ei käi nende juures.
M
mõistev  /   18:38, 29. juuni 2017
Hambaarst on nagu riik riigis. Mida tahab , seda teeb , kuidas tahab ,nõnda teeb ja kellele tahab, sellele teeb !
N
Noor pensionär  /   18:45, 29. juuni 2017
See 30€ on irvitamine inimeste üle. Ehkki olen puhastanud oma hambaid kogu elu kõigi kallite pastaga ning isegi ultraheliharjadega, vajaksid need praegu ca 10 000 €. Õnneks pole vaja hambaid laiutada ning võib ilma valuta oodata kirstu.
N
no  /   20:00, 29. juuni 2017
ja kes vastutab selle korraldamatuse eest!? Lahe Eesti Vabariik, hüvitis on, aga inimene seda kasutada ei saa, sest riik ei suuda seadusega kohustada käputäit erakliinikuid seda väikest hüvitist inimestele eraldamast, oleks siis veel, et see raha tuleks nende taskust!!
R
Raha-raha-raha  /   20:05, 29. juuni 2017
Kui siiani on hambaravi olnud tasuline ja pole oluline kas haigekassa kaarti on või ei ole, siis kas nüüd selle toreda hüvituse jaoks on vaja leida endas seda elujõudu ja naeratades kuskile motivatsioonikirjaga tööle sokutama, et haigekassa kaarti saada?
Ü
ühtesid kindad kolme patsiendi peale.  /   21:14, 29. juuni 2017
Halloooo! Haigekassa, kas soovite, et mingi taud hakkaks mööda seda maad rändama??? Mina isiklikult ei ole nõus sellega. Turvalisuse huvides peaks olema kolm paari kindaid patsiendi kohta aga mitte vastupidi. Ausalt, neid hinnakirju ja muid souste keedavad kokku täiesti võhikud kes ei tea ametitest mitte kui midagi.
L
Lugejale  /   21:48, 29. juuni 2017
Siin kirjatükis on selgelt välja öeldud, et raha teenitakse mitmest kohast. Haigekassa maksab alaealiste hambaravi 100% kinni kuid sellest veel ei piisa ja lisa võetakse juba täiskasvanute hammaste parandamise eest. Nii et ärge siis imestage miks hambaarstid ei taha lisa sekeldusi sest toimuvast tuleb hakata haigekassale aru andma. Praegune süsteem on sobivam, hind on selline ja kui töö tehtud siis lisakulud mis kaasnesid noh nii kogematta , jääb kõik ilusti oma tasku. Nagu vanasti öeldi, et ole l-ll aga ole kaval.
M
Maali  /   22:25, 29. juuni 2017
Ma ei saa sellest hambaarstide kisast aru. Kui ühe hamba parandamine maksab x summa, siis 30 eurot tuleb sealt maha arvestada.
M
Mädanik  /   03:08, 30. juuni 2017
Nagu korteri äri on ka hambaravi eraäri,nii et makske .Me tahtsime sellist peremeeste riiki.
V
Viivi  /   09:10, 30. juuni 2017
Halooo kui üüratut hinda see karp kindaid, kus on 100 tk sees siis hulgilaos maksab, et arst ei suuda seda osta? Arvan, et pseudoprobleem, et ei peaks hindu korrigeerima. Eks kõik tahaks ratsa rikkaks saada, aga olgem ausad see on juba ulme mis hindasid hambaarstid küsivad.
M
mari  /   00:59, 8. aug 2017
No aga kui need täidised ja vahendid nii kallid on, siis milles küsimus, hakkame ise tootma. Rikastumise võimalus ju...Teadlased mõtlevad variandi välja ja tuld. Maailma peal pidavat selles vallas uusi variante oodata olema. Võib juhtuda, et paarikümne aasta pärast ei lähe hambaarste enam üldse vaja, sest parandamine on sama lihtne kui segu telliste vahele sokutamine.

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias