Presidendi süüdatud võidutuld saavad soovijad omale tõrviku või küünlaga koju viia. (Aldo Luud)

Kaitseliidu Pärnumaa malev koos paljude koostööpartneritega korraldab 23. juunil Reiu puhkekeskuse juures maakaitsepäeva.

Tänavuse Pärnumaa maakaitsepäeva märksõna on ohutus. Kogupereüritusel saavad suured ja väikesed oma silmaga kontrollida, kui palju pikeneb kiiruse suurenemisel auto pidurdusteekond, samuti räägitakse, kuidas teha häirekeskusesse kõne nii, et abi võimalikult kiiresti kohale jõuaks, samuti saab vaadata mitmesuguseid demonstratsioonesinemisi.

Kohal on kaitseliidu, politsei- ja piirivalveameti, päästeameti ning Sindi vabatahtlike päästjate tehnika, kus saab oma käega katsuda kaitseliidu varustusse kuuluvat relvastust.

Naiskodukaitse pakub külalistele sõdurisuppi ja tutvustab oma organisatsiooni ning noorkotkaste ja kodutütarde esindajad annavad tegevust maakaitsepäeva noorematele külalistele.

Soovijad võivad jõe ääres piknikku pidada ja oodata päeva kõige tähtsamat hetke, kui mööda Reiu jõge jõuab kohale Eesti Vabariigi presidendi Kersti Kaljulaidi süüdatud võidutuli.

Pärast võidutule kohalejõudmist on igal külalisel võimalik killuke tulest koju kaasa viia ja süüdata sellest oma jaanilõke. Selleks on vaja oma küünal või tõrvik kaasa võtta.

---

Võidupüha mälestustuli süttib Toris

Kindral Johan Laidoneri selts on igal aastal võidupühale eelnenud päeval viinud Toris Eesti sõjameeste mälestuskiriku altaris läidetud ja pühitsetud mälestustule läbi mitme maakonna selle aasta paraadilinna, milleks tänavu on Rakvere.

Maratonijooksjad toovad tule Torist Pärnu Rüütli platsile, kust see liigub kell 19.15 kaitseväe soomukil Laidoneri seltsi noorte ja Audru noorkotkaste saatel läbi ajalooliste kihelkonnakeskuste, kus mälestustuld tervitatakse vabadussõja ausammaste juures ja mujal. Tuld tervitatakse Sindis kell 19.30, Vändras kell 20.30, Türil kell 21.15, Paides kell 21.45, Järva-Jaanis kell 22.30, Amblas kell 23.15 ja Kadrinas keskööl.

Ööseks asetatakse Eesti sõjameeste mälestustuli koos samal õhtul süüdatud muinastulega Rakvere kolmainu kiriku altarisse. Võidupüha hommikul kell 9 ühendatakse mõlemad tuled Rakvere Vabadussõja ausamba juures võidutuleks, mille Vabariigi President saadab paraadilt ühtlasi jaanitulena laiali üle terve riigi.

1 kommentaar

H
heiskaja  /   21:09, 22. juuni 2017
Võidupüha ja jaanipäev on Eestis lipupäevad
Eesti lipu heiskavad kõik riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud, samuti eraisikud ja eraõiguslikud juriidilised isikud.
Lipud heisatakse hiljemalt kell 8:00 hommikul. Võidupühal – jaanipäeval ei pea ööseks välja jäetud Eesti lippu valgustama.
Eraisikutel ja eraõiguslikel juriidilistel isikutel on lipu heiskamine kohustuslik kolmel lipupäeval: iseseisvuspäeval (24.02.), võidupühal - jaanipäeval (23.06. – 24.06.) ja taasiseseisvumispäeval (20.08.).
P.S.
2006. aasta alguses jõustunud Eesti lipu seadus kehtestab riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutustele riigilipu kasutamise uued reeglid ning eraisikutele Eesti lipu kui rahvuslipu kasutamise vabaduse.
Kõigil on õigus heisata Eesti lippu ka alaliselt, järgides põhimõtet, et pimedal ajal heisatud lipp peab olema valgustatud. Näiteks nii Eesti lipp kui ka firmalipp võivad olla heisatud ka 365 päeva aastas, kuid Eesti lipp tuleb pimedal ajal valgustada, firmalipule nõue ei laiene.
Eesti lipu võib heisata ka isiklikel ja kogukondlikel tähtpäevadel. Siis heisatakse lipp pidustuste alguses.
(Näiteks ehitusjärelevalvega tegelev insener Peeter Puusta arvab oma märgukirjades korteriühistule, et korteriühistud kui eraõiguslikud juriidilised isikud ei tohi ilma omavalitsuse loata Eesti lippu alaliselt heisata, kuigi lipp asub korteriühistu seinale kinnitatud tänavavalgusti all ja on seega pimedal ajal valgustatud. Ähvardatakse ka korrakaitseasutustega. Juttu oli ka ekspertide kaasamisest. Seega võiks Riigikantselei riigisümboolika osakond kui ekspert teema lahti rääkida.
Eesti lipp oli heisatud valgustatuna iseseisvuspäevale eelnenud ja järgnenud ööl.)

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias